Honnan tudhatjuk, hogy lótetű károsítja a palántáinkat?

Agrofórum Online

Honnan tudhatom biztosan, hogy lótetű teszi tönkre a palántákat? Hogyan védekezzek ellenük?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A lótetű, vagy más néven lótücsök egy nem kifejezetten válogatós kártevőnek tekinthető, hiszen kimondottan kedvelt tápnövénye nincsen, így a legtöbb zöldségnövényünk, de a szőlő és egynyári dísznövények esetében egyaránt tud károkat okozni. Az ellenük való védekezés nem mondható egyszerű feladatnak, de kártételük sok bosszúságot okoz a kertészeknek, így mindenképpen érdemes a harcot felvenni ellenük.

Nemcsak szabadföldi körülmények között, hanem üvegházban, és akár fóliasátorban is jelen lehetnek, így ott is jelentős károkat okozhatnak. Azokat a növényeket, melyek járatának elkészítése során zavarónak bizonyulnak, tövi részüknél kirágja, de a gyökereket és csíranövényeket is megrághatja. Érdemes az elpusztult növények körülötti talajt is szemügyre venni, hiszen járatai általában jól követhetők a pusztuló növények és a túrások nyoma alapján. Lazább talajokon a talajból ki- és bevezető járatainak helye is jól látható, melyek kb. 1 cm-es átmérőjűek.

Lótücsök kifejlett egyede
Lótücsök kifejlett egyede (fotó: Pixabay)

Két éves fejlődésmenetű, tehát tojásból a kifejlett alak eléréséig két teljes évre van szüksége. A lárváik áttelelése gyakran megy végbe a komposztban és a trágyában, melyben a kezdeti fejlődésükhöz szükséges tápanyagokat is megtalálják. A lárvák és kifejlett alakjaik is okoznak károkat, kinézetüket tekintve is hasonlóak. A kifejlett egyedek elérhetik akár az 5 cm-es nagyságot is, színezetük barna, első két lábuk a talajban való életmódhoz alkalmazkodott, ásólábbá módosult.

A nőstények tojás alakú golyót készítenek a talajban, melybe egy csomóba akár több száz tojást is helyezhetnek. Ezeket a csomókat gyakran helyezik már el a komposzt, vagy a tárgyahalom közelébe, így bekerülésük kertekbe, zárt berendezésekbe fertőzött trágyával/komposzttal is lehetséges. A védekezés a még szét nem széledt, egy csomóban maradt lárvák ellen hatékonyabb, a fejlett lárvák és imágók elleni védekezés már bonyolultabb feladatnak tekinthető. Amennyiben komposzthalom áll kertünkben, illetve gyakori problémát okoznak a lótetvek, érdemes a halom körül ásóval a tojáscsomók, lárvák után kutatni.

Védekezés lehetősége

A már fejlettebb, járatokkal rendelkező egyedek ellen a járatok vízzel való feltöltése, majd a kiszaladó lótücskök elfogása is bevált módszernek számít. Másik elterjedt trükk az üvegek, vödrök talajszintbe való beásása, melybe a lótetű járatai készítése során beesik, onnan pedig repülés nélkül, szárnyak hiányában kimászni nem tud.

Talajban élő kártevő, így a lótetű ellen a Nemastar nevű biológiai rovarölő készítmény használata is ajánlható, melyet a leírásnak megfelelően, a talaj beöntözésére kell alkalmazni, a benne található fonálférgek pedig hosszú időn keresztül a talajban maradva okozzák a kártevők pusztulását.

Kiemelt kép: Pixabay

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: folytassuk a lehullott falevelek összegyűjtését!

2022. október 12. 10:17

Folytassuk a lehullott falevelek összegyűjtését, hogy ne takarja a pázsitot tartósan, mert különösen csapadékos időben károsítja a füvet.

Lótücsök tizedeli a palántákat

2019. április 30. 11:55

A növények fenológiai fejlődésükben előbbre járnak az ilyenkor megszokotthoz képest.

Lótetű a kertben - mit tehetünk?

2021. április 5. 12:10

Készítem a kertemben a veteményest, és lótetűknek vélt állatokat találtam a földben. Több cm –esek, járataik vannak. Eddig még nem voltak, tanácstalan vagyok, mit tehetek ellenük?

Lótetű van a kertben! Milyen bio megoldások léteznek ellene?

2022. július 5. 07:36

A lótetű rengeteget ás a talajban, jellegzetes járatrendszere van. Mivel az ásáskor a lótetű a gyökereket is elrágja a járatkészítéskor, így kifejezetten nagy kárt tud okozni a kertészeknek.