A poloskaszagú szilvadarazsak kártétele

Agrofórum Online

A poloskaszagú szilvadarazsak két faja is fertőzi szilvafáinkat. A szárnyas kártevő termésérlelés elején, virágzás végén jelenik meg. Korai fertőzés esetén a magház eltűnik, szurokbevonatos üreget hagy maga után.

A kései fertőzés esetén pedig a mag belsejében apró álhernyó jelzi a kártevő jelenlétét – ahogy esetünkben is.
A táplálkozását befejező álhernyó elhagyja a termést, és a rágási seben megtelepedő betegségek tovább rontják a terméshozamot: részben a csonthéjasok, részben a gyümölcsmonília szedi áldozatait…

2024. 05.23-án Szár település határában Hertelendy Péter növényorvossal vizsgáltunk meg egy szilvaállományt: a célpont a poloskaszagú szilvadarázs, mint a szilva egyik legjelentősebb kártevője.

A szilva egy „szerencsétlen” növény ilyen szempontból: poloskaszagú szilvadarázsból két kártevője is van, a fekete és a sárga. Rafinált kértevő, ugyanis virágzás legvégén szokott megjelenni. Idén az időjárás szétzilálta a rajzását, így egy jókora populáció a virágzás után jelenhetett meg.

– mondja Hertelendy Péter.

A fiatal korában megtámadott termés magház a maggal együtt eltűnik, helyét szurokszerű bevonatú üreg veszi át. Kései fertőzés esetén a magot apró álhernyó rágja, amely aztán fejlődésének későbbi szakaszában elhagyja a gyümölcsöt. Az általa rágott gyümölcshús kiváló fertőzési terepet adhat a csonthéjasok, valamint a gyümölcsfertőző monília számára is.

További információk a videóban.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Jelentősen növelték a repce termésátlagát a rémi Görhöny Kft.-nél

2022. május 2. 08:58

Áprilisban, még a repce virágzása előtt megindult a permetezőgép a rémi Görhöny Kft. területein, hiszen 2022-ben is az FMC Avaunt rovarölő szerével védekeznek a repce-fénybogarak ellen, amihez már harmadik éve RhizoMagic-et is kevernek. A növénykondicionáló készítmény az 1200 hektár szántóföldet művelő, Bács-Kiskun megyei agrárvállalatnál mostanra a repcetechnológia alapvető, szerves része lett.

Öt kombájnnal aratták a borsót Gyermelyen - Borsó vetőmag-előállítás 900 hektáron

06:22

Öt kombájnnal aratták a borsót Gyermelyen - Borsó vetőmag-előállítás 900 hektáron

2019. július 18. 10:59

A Gyermely Zrt. számára a tészta és a liszt a legfontosabb termék, ebből kifolyólag ugyanakkor a növénytermseztési ágazat is nagy szerephez jut, többek között a kalászosok termesztése. Az őszi búza előveteménye az esetek nagy részében borsó, hiszen a hüvelyesekből minden évben nagyjából 900 hektárnyi növekszik a környéken.

Műanyag tojástálca a fenntarthatóság és a költséghatékonyság jegyében - Kereki Farm

2020. január 3. 09:21

Amíg az egyszerhasználatos műanyag csomagolóanyagok nagyon komoly ökológiai lábnyommal rendelkeznek, addig maga a műanyag számos területen még segíthet is a környezettudatosabb, fenntarthatóbb gazdálkodásban. Így van ez a tojástermeléssel is, a kerekegyházi Kereki-Farmon ugyanis már évek óta elhagyták a papírtálcákat, amivel nemcsak jelentős mennyiségű pénzt, de a szemét és gyártási melléktermékek mennyiségét is csökkentették.

Magágykészítés, vetés és műtrágya-kijuttatás precízen és gyorsan: Lemken Solitair DT

2024. október 20. 12:10

Baranyában tekintettük meg a Lemken új, kompakt tárcsával kombinált, vontatott pneumatikus vetőgépét.

Így kerül a földekre az értékes hígtrágya

2021. május 4. 07:19

Évente többezer köbméter szerves hígtrágyát juttat ki földterületeire a sertéstartással is foglalkozó Bácsalmási Agráripari Zrt. Ennek a feladatnak a hatékony elvégzésére vásároltak egy a Fliegl VFW 25 000-es tartálykocsit, ami megbízhatóan végzi el a rábízott feladatot.

Mechanikus gyomirtás kukoricában - Nyolcsoros kultivátor a bácsai földeken

05:22

Mechanikus gyomirtás kukoricában - Nyolcsoros kultivátor a bácsai földeken

2019. július 2. 10:15

A Győr melletti Bácsán már március végén elkezdték a kukorica vetését, hogy a klímaváltozást, a szárazságot és a nagy meleget könnyebben átvészelje a növény. A csapadékos és hűvös május azonban lelassította az állomány fejlődését.