Agrofórum a tábla széléről: a cseresznyelégy elleni védekezés lehetőségei

Agrofórum Online

A cseresznyelégy rajzásának pontos megfigyelése alapot adhat a növényvédelmi kezelés idejének megválasztásához. De hová helyezzem a sárga ragacslapot, és egyáltalán a ragacslap növényvédő készítménynek számít-e? Hertelendy Péter növényorvossal ezeket a kérdéseket járjuk körbe Szár határában.

A cseresznyelégy elleni védekezést remekül megalapozza a sárga ragacslap kihelyezése, amely – a közhiedelemmel ellentétben nem számít növényvédő szernek. Sőt, ahogy Hertelendy Péter növényorvos mondja, egyáltalán nem szelektív: temérdek feltapadt rovar tetemét számolhatjuk, melyek között nem egyszerű megtalálni a szárnymintázatáról felismerhető kártevőt: a cseresznyelegyet.

A cseresznyelégy csapdázásának módja

A cseresznyelegyek megfelelő rajzásmegfigyeléséhez némi etológiai ismeret is szükséges. A peterakó nőstények ugyanis a fánk tetejében elhelyezkedő gyümölcsökbe kezdi rakni petéit, majd egy feromonpöttyel jelöli a gyümölcs ,,foglaltságát”. Fontos tehát, hogy minél magasabbra helyezzük a sárga ragacslapunkat, hogy az első egyedeket ott érje a csapda – így tudjuk meghatározni a védekezés időpontját.

Tovbbi részletek a videóban.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A legújabb magyar kukoricahibridek Martonvásárról

2020. szeptember 18. 17:13

Zöldszáron érés, gyors vízleadás, kiemelkedő szárazságtűrés. Csak néhány tulajdonság, ami a Marton Genetics portfóliójának legújabb kukoricáit jellemzi. A 2020-as Bábolnai Gazdanapok alkalmával öt hibridet tekinthettek meg az érdeklődők, köztük a tavaly már megismert, középérésű csoportba tartozó Somodort, a FAO 500-as hibridként 15-16 tonnás hektáronkénti termést is hozó Illangot, valamint a korai szegmens egyik kiemelkedő tagját, a Dalamert.

Elég ma a műtrágya a sikeres termesztéshez? Válasz: egyértelműen nem.

3:44

Elég ma a műtrágya a sikeres termesztéshez? Válasz: egyértelműen nem.

2023. október 24. 10:09

Változnak az idők, és napjaink összetett gazdasági-környezeti rendszerében nem lehetünk a megszokás rabjai. Nem lehet elégszer hangsúlyozni: szemléletváltást követel az agrárium számos területe: a növénytermesztésben a fajtaválasztás, tápanyag-utánpótlási stratégia átalakítása pedig elengedhetetlennek bizonyul. Szakértők beszélnek a Gyulatanyán megrendezett kukorica-napraforgó szakmai napon arról, hogy milyen tényezőkre kell a jövőben még nagyobb hangsúlyt fektetni.

4 dolog, amit még nem tudtál a Lemken Karat 12 grubberről

2021. augusztus 25. 15:06

Mik az előnyei a Lemken Karat 12 grubbernek? Mire figyelt oda a gyártó, hogy megkönnyítse a gazdálkodók munkáját? Megmutatjuk!

Rothad a paradicsom csúcsa

05:29

Rothad a paradicsom csúcsa

2024. szeptember 9. 09:10

A paradicsom csúcsrothadása egy jelentős élettani problémának tekinthető. A kalciumhiányból eredő csúcsfoltossággal ebben a fázisban mit tehetünk? Erre a kérdésre Hertelendy Péter válaszol majd nekünk.

Amilyen apró, olyan egészséges - Így neveld a fürjeidet

2020. október 19. 12:04

Kovács Dóráék lassan tíz éve tartanak és tenyésztenek fürjet, ami igazi szenvedélyükké vált, így nem véletlen, hogy sok tapasztalatot gyűjtöttek az apró, ám annál különlegesebb madárfajról.

KWS újdonságok - Feliciano KWS, a betegségellenálló robusztus repce

2020. május 19. 21:18

A 2020-as év egyik újdonsága a FELICIANO KWS repce, ami nagyon könnyen adaptálható a különböző termőhelyi viszonyokhoz. „Intenzív és extenzív technológiákhoz egyaránt ajánljuk. Őszi fejlődési képessége kiemelkedő, a vetést követően ráadásul nemcsak a föld felszíne fölött képez nagy zöldtömeget, hanem a talajban is nagyon erős gyökérrendszert fejleszt” – ismertette Dr. Kismányoky András.

Faültetés ősszel: az ültetőgödörtől a beöntözésig

14:43

Faültetés ősszel: az ültetőgödörtől a beöntözésig

2024. november 2. 10:00

Ősszel, a fagyok beálltáig az egyik legkedvezőbb időszakot éljük a facsemeték ültetése szempontjából, bár a tavasz is járható út lehet. A növény kiválasztása után azonban nem mindegy, hogyan alakítjuk ki az ültetőgödröt, hiszen szakszerűség hiányában a begyökeresedés sikeressége is kérdésessé válik.

Levéltetvek elleni védekezés

2020. június 26. 07:22

A cseresznyelégy és a monília után a következő legdühítőbb ellenségeink a levéltetvek, amelyből idén különösen sok van jelen a kertekben és ültetvényekben. Ezek az apró rovarok kolóniákat alkotva telepszenek meg a növényeink fiatal hajtásain már kora tavasszal, miután pete alakban sikeresen átteleltek a fák kéregrepedéseiben, rügyein, egyéb növényi részeken. Évente több, akár 10-12 nemzedékük is fejlődik hazánkban.