Agrofórum a tábla széléről: a cseresznyelégy elleni védekezés lehetőségei

Agrofórum Online

A cseresznyelégy rajzásának pontos megfigyelése alapot adhat a növényvédelmi kezelés idejének megválasztásához. De hová helyezzem a sárga ragacslapot, és egyáltalán a ragacslap növényvédő készítménynek számít-e? Hertelendy Péter növényorvossal ezeket a kérdéseket járjuk körbe Szár határában.

A cseresznyelégy elleni védekezést remekül megalapozza a sárga ragacslap kihelyezése, amely – a közhiedelemmel ellentétben nem számít növényvédő szernek. Sőt, ahogy Hertelendy Péter növényorvos mondja, egyáltalán nem szelektív: temérdek feltapadt rovar tetemét számolhatjuk, melyek között nem egyszerű megtalálni a szárnymintázatáról felismerhető kártevőt: a cseresznyelegyet.

A cseresznyelégy csapdázásának módja

A cseresznyelegyek megfelelő rajzásmegfigyeléséhez némi etológiai ismeret is szükséges. A peterakó nőstények ugyanis a fánk tetejében elhelyezkedő gyümölcsökbe kezdi rakni petéit, majd egy feromonpöttyel jelöli a gyümölcs ,,foglaltságát”. Fontos tehát, hogy minél magasabbra helyezzük a sárga ragacslapunkat, hogy az első egyedeket ott érje a csapda – így tudjuk meghatározni a védekezés időpontját.

Tovbbi részletek a videóban.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

I. REL-EXPO beszámoló: A Covid is visszaigazolás a kistermelőknek: szükség van rájuk!

2021. július 4. 21:01

2021. június 25-én rendezték meg Gödöllőn az I. REL-Expot. Az I. Rövid Élelmiszer-ellátási Lánc Expo és Konferencia egy rendhagyó esemény, amelyen olyan szervezetek, cégek mutatkozhattak be, akik segíteni tudják a REL-ben értékesítő termelőket és a velük együttműködésben dolgozó REL segítőket. A kiállítás mellett a SMARTCHAIN „Okos megoldások a rövid ellátási láncokban” HORIZON 2020 kutatás-fejlesztési projekt záró konferenciája zajlott, melyen neves szakértők mondták el tapasztalataikat a témában.

Vetés és sorközművelés a legmagasabb szinten: Väderstad-újdonságok Mezőfalván

2024. június 17. 13:40

Hetedik alkalommal rendezték meg a NAK Szántóföldi Napokat és AgrárgépShow-t, amelynek a Fejér vármegyei Mezőfalva adott otthont június elején. A svéd Väderstad magyarországi képviselete gazdag ízelítővel szolgált gépkínálatából a bemutatón.

Ekkora kárt tud okozni a kukoricamoly első nemzedéke

2020. október 21. 09:54

Kukoricamoly ellen már az első nemzedéknél kiemelten fontos a védekezés. Ez derült ki az FMC-Agro kardoskúti üzemi kezeléséből, melynek során az első rajzáscsúcs idején egy táblán teljesen elmaradt a rovarölő szeres kezelés, a második nemzedék ellen pedig csak a terület felét kezelték le.

Rothad a paradicsom csúcsa

05:29

Rothad a paradicsom csúcsa

2024. szeptember 9. 09:10

A paradicsom csúcsrothadása egy jelentős élettani problémának tekinthető. A kalciumhiányból eredő csúcsfoltossággal ebben a fázisban mit tehetünk? Erre a kérdésre Hertelendy Péter válaszol majd nekünk.

Amilyen apró, olyan egészséges - Így neveld a fürjeidet

2020. október 19. 12:04

Kovács Dóráék lassan tíz éve tartanak és tenyésztenek fürjet, ami igazi szenvedélyükké vált, így nem véletlen, hogy sok tapasztalatot gyűjtöttek az apró, ám annál különlegesebb madárfajról.

Lehet napraforgót termeszteni talajművelés nélkül?

2020. november 6. 08:31

Szeptember végén egy Somogy megyei no-till napraforgótáblában így kezdte meg a munkát Berend Ferenc kombájnja. A kukoricával és a kalászosokkal ellentétben az olajos növény termesztésében nem kedvezőek a 2020-as gyakorlati tapasztalatok a talajművelést szinte teljesen elhagyó technológiával. Vityapusztán a termésátlag ezúttal alig érte el a hektáronkénti 3 tonnát, aminek okát a három éve min-till és no-till rendszerben termelő gazdálkodó még keresi. Ez az eredmény ugyanis most először alulmaradt a művelt területekkel szemben.