A lehullott almában és szilvában tapasztalt romlásról szeretném megtudni, hogy mi okozza, és hogyan lehet ellene védekezni? Abban tudnának-e segíteni, hogy Szegeden, ahol lakom, a védekezési munkára segítő szakembert hol találok?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
A képen látható, még zöld mindkét gyümölcsfaj hullását rovarkártevők fertőzése okozta.
Almamoly
Az alma legsúlyosabb kártevője az almamoly, évente 2-3 nemzedéke fejlődik, májustól szüretig fertőzi lárvája az almát. A benne élő hernyók miatt gyakran hullik az alma. Az almánál az almamoly lárvái azok, amik az alma belsejében fejlődnek, ezalatt a gyümölccsel táplálkoznak. A fényképfelvételen jól látható a rózsaszín színű hernyó a gyümölcs belsejében. A lárvák kiüregesítik a gyümölcs belsejét, kirágják a magkezdeményeket, járataikban barna morzsaszerű ürülékük marad vissza. A kifejlődött lárvák kirágják magukat és a fakéreg repedéseibe húzódva bebábozódnak.
Az almamolyok rajzását, egyedszámát, jelenlétét feromon rovarcsapdával nyomon lehet követni, és a rajzási viszonyok alapján célszerű optimális időben permetezni a fát. Ez a rajzáscsúcsot követő 4-7 nap utáni időszakra esik. Sajnos az említett évi több nemzedékének kifejlődése, jelenléte évenként változó, gyakran összefolynak a nemzedékek, és májustól szeptemberig szinte folyamatosan, magas egyedszámban jelen vannak az almafákon, fertőzésük, az alma héjára történő peterakásuk is folyamatos.
Az almamoly elleni védekezés csak megelőző jelleggel eredményes, tehát az almamolyok peterakása előtt kell a rovarölő szert az alma felületére kipermetezni. Sokféle rovarölő szer van engedélyezve ellene, Bacillus thuringiensis hatóanyagú DIPEL, és NEEMAZAL biokészítmények, valamint a lambda-ciholatrin hatóanyagú többféle szer (Full, Karate zeon stb.), a tau-fluvalinát hatóanyagú Klartan és a spinosad hatóanyagú Laser Duplo. Mivel az almamoly több hónapig jelen van az almafákon, egy termesztési szezonban többszöri permetezés szükséges ellene a feromoncsapda fogási adatai alapján időzítve.
Szilvamoly
A szilva termését fertőző szilvamolynak 3 egymásba folyó nemzedéke fejlődik ki hazánkban, az első lepkenemzedék május végétől rakja le petéit a még zöld szilvára. A benne élő lárva hatására az éréshez hasonló tüneteket kezd mutatni, és a még zöld termése lehullik. A szilvamoly lárva kártétele hasonlít az almamolyéhoz, a gyümölcs belsejében 1 db enyhén hússzínű lárva fejlődik, és barna ürülékével tölti ki a fertőzött gyümölcs belsejét. A szilvamoly lárvái szilvafa kérgén, annak repedéseiben telelnek. Védekezésre többek között a Dipel, Decis, Karate zeon, Lambdex, Neemazal rovarölő szerek hatásosak.
Szegedi szakembert konkrétan nem tudok ajánlani, viszont számos közösségi kert üzemel Szegeden, valamint Kertbarátok is működnek (https://www.fuveszkert.u-szeged.hu/szegedi-kertbarat-kor/), rajtuk keresztül tudna olyan felkészült szakembert találni, aki a permetezési munkában segítségére lehet. Próbálja meg velük felvenni a kapcsolatot!
Kiemelt kép: a kérdező felvétele