18℃ 15℃
április 18. Andrea, Ilma, Apolló, Aladár

Érdemes védekezni az almán károsító aknázómolyok ellen?

Agrofórum Online

Szeretném kérdezni, hogy érdemes-e egyáltalán védekezni az almán károsító aknázómolyok ellen?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Érdeklődő!

Az aknázómolyok jelentős kártevői lehetnek az almának, hiszen kémiai védelem nélkül akár jelentős mértékű levélvesztést, így korai lombhullást is okozhatnak. A korai lombhullás pedig az évi termésmennyiség mellett a fák kondícióját, a termőrügyek számának alakulását, így a következő évi termésmenyiséget is negatívan befolyásolja. Az almafák mellett azonban a szilva-, cseresznye-, birs-, illetve körtefákon egyaránt, mint nem kívánatos vendégek lehetnek jelen.

A védekezést az is nehezíti, hogy nemcsak egy, hanem több molyfaj hernyói is táplálkozhatnak a leveleken, ezeket a károsítókat az elkészített aknák kinézete alapján tudjuk megkülönböztetni. Az almafákon rendszerint az almalevél aknázómoly, almalevél-sátorosmoly, almalevél-törpemoly és a lombosfa-fehérmoly fordulnak elő. Az almalevél aknázómoly lárvája ellipszis alakú aknájáról ismerhető fel, mely először a levél fonáki oldalán vehető észre. A sátorosmoly ezüstszínű, ovális alakú foltaknát készít, ezekben a foltokban barna csík húzódik. Az almalevél-törpemoly kanyargós és vékony aknát hoz létre, míg a lombosfa-fehérmoly kör alakú aknájában csigavonalban elhelyezkedő ürülékcsíkot figyelhetünk meg.

Az aknázómolyoknak fajtól függően több, de akár négy nemzedéke is lehet évente. A nőstények által lerakott tojásokból kelő lárvák rágnak be a levelekbe, majd táplálkozásuk során készítik el jellemző megjelenésű aknájukat. A permetezéssel a legnagyobb hatékonyságot akkor tudjuk elérni, ha azt megfelelő időben, a tojásból kelő lárvák ellen végezzük el. Az aknázómolyok megjelenési idejének meghatározásában, így a permetezés időzítésében feromoncsapdák felhasználása is segítségünkre lehet.

Kisebb levélfelület mellett, korai védekezés esetében ajánlatos még kontakt hatású készítménnyel permetezni, viszont a későbbi időszakban már felszívódó szert alkalmazni. A kontakt készítmények közül pl. a Karate Zeon 5 CS, Full 5 CS, Decis használhatók fel az almában. A felszívódó szerek közül a Mospilan 20 SG, NeemAzal-T/S már nagyobb lombfelületen való alkalmazásra is bevethetők, az aknákban táplálkozó lárvák ellen is kipermetezhetők.

Kiemelt kép: Pixabay

„Szellemalmák” csillognak a fákon

2025. január 21. 11:10

A legtöbb alma egyszerűen lepottyant, jéggel együtt, de sok olyan is volt, amiből csak az alma esett ki, a jég azonban fent maradt.

Csökkent tavaly az olasz gyümölcs kivitel

2019. május 8. 09:37

Az olasz friss gyümölcsök mennyisége tavaly az ország minden fő exportpiacán esett, de a legnagyobb mértékben Spanyolországban, ahova 30 százalékkal tudtak kevesebbet szállítani, mint a megelőző évben.

A minőségmegőrzés záloga: fluopiram

2024. augusztus 5. 11:40

A betakarításhoz közeledve egyre nagyobb hangsúlyt kapnak a tárolási betegségek megelőzésére szolgáló növényvédelmi kezelések.

Mire ügyeljünk az ősszel termő alma nyári növényvédelme során?

2023. július 20. 04:36

Várom szíves válaszukat almával kapcsolatos kérdésemre! Mire ügyeljek az ősszel termő almafám nyári növényvédelme során?