Érdemes még a levéltetves rózsát lepermetezni?

Agrofórum Online

Érdeklődni szeretnék arról, hogy van-e még értelme ősszel lepermetezni a rózsát a levéltetvek miatt? Válaszukat hálásan köszönöm!

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Érdeklődő!

A rózsákon az egyik leggyakoribb kártevőnek számítanak a levéltetvek, melyek szívogatásukkal nemcsak gyengítik a növényeket, hanem vírusokat is terjeszthetnek. Emellett szennyezésükkel, ürített mézharmatukkal és az azon megjelenő korompenésszel ugyancsak dísznövényeink szépségét rontják. Szívogatásuk már tavasszal, a fiatal hajtások megjelenésekor megkezdődik, majd pedig az egész vegetációs időszakban folyamatos, de változó mértékű károsításuk és szaporodásuk figyelhető meg.

Melegkedvelők a levéltetvek, így kedvező feltételek mellett számos nemzedékük jöhet létre évente. A kerti rózsákon áttelelésük tojás alakban lehetséges, az ősanyák által létrejövő szárnyas alakok vannak segítségül terjeszkedésükben. Az őszi időszakban szaporodásuk a hideg időjárás miatt már lassúnak mondható, de jelenlétüket így sem szabad elhanyagolnunk. A nagyobb, látható részeken kialakuló kolóniákat érdemes ilyenkor ősszel lemetszeni, majd pedig megsemmisíteni.

A levéltetvek egyedszámának gyérítésére a hideg időszakban is jó hatékonysággal alkalmazhatók az olajtartalmú lemosó szerek. A lemosást ugyanis nemcsak a gyümölcsfák és a szőlő, hanem dísznövények esetében is indokolt lehet alkalmaznunk. Az olajos hatóanyagok a levéltetvek mellett az esetleges pajzstetvek, kabócák telelő alakjai ellen is eredményesen bevethetők. A kén és a réz hatóanyagok permetezése is indokolt lehet a rózsa esetében, hiszen a lisztharmat és más levélfoltosságot okozó kórokozók fertőzése is gyakori a rózsákon.

A lemosó kezelés mellett a lomb összegyűjtését is érdemes elvégeznünk, valamint a súlyosan kártevőkkel és kórokozókkal fertőzött növényeken tavasszal se felejtsük el megismételni a lemosó kezelést! A lemosó kezelést nagy lémennyiséggel végezzük, ügyelve arra, hogy minden hajtásra és vesszőre kerüljön permetlevünkből! A kártevők és kórokozók számának csökkentése a rózsa tavaszi metszésével is csökkenthető, így ennek elvégzését minden évben, időben ajánlatos megtenni. A levéltetvek egyedszáma főként a hajtásnövekedés időszakában válik látványossá, így kezelésük már ekkor indokolttá válik, erre pl. Mospilan 20 SG, Teppeki 50 WG is felhasználható.

Kiemelt kép: Pixabay

Gabonavetés: a csávázás mellett a vírusvektorok elleni védelemről is gondoskodni kell

2018. szeptember 12. 06:52

Szeptember első dekádjában az addig csapadékos időjárás szárazabbra fordult. Néhány fokkal a nappali hőmérséklet is csökkent, az éjszakai átlagok pedig hűvösebbre váltottak. A levegő magas páratartalma miatt igen erős az éjszakai harmatképződés. Most az őszi betakarítási és talaj előkészítési munkákat semmi sem akadályozza.

Nagyon sok a káposztalepke, fertőz a szürkerothadás

2018. augusztus 16. 15:14

Az őszi szedésre és téli tárolásra termesztett káposztafélék környezetében nagyon sok káposztalepke figyelhető meg.

A szárazság mellett kártevők és kórokozók is veszélyeztetik az őszi vetéseket

2018. október 24. 08:45

A mezei pocok felszaporodása mellett igen jelentős a kabócák, a levéltetvek és a gabonafutrinka fertőzöttség az őszi vetésekben. Repcén egyre nagyobb jelentőségűnek tartják a tarlórépa sárgaság vírust, míg árpán és búzán az árpa sárga törpülés vírusa jelenti a fő veszélyt a növényekre.

Tömegesen rajzik a kukoricamoly, veszélyben a napraforgó is

2018. június 27. 06:19

Az elmúlt időszak időjárását a megszokottnál hűvösebb éjszakák és a mérsékelten meleg nappalok jellemezték. A nagy csapadékot hozó frontok eltávoztak a Kárpát-medencéből, eső csak szórványosan hullott. A szárazabbra fordult idő elősegíti az aratási munkákat.