Sok lakás, főleg a körgangos bérházak jellemzője, de a régi parasztházakra is igaz, hogy a lakáson belül kevés a fény. Így nem mindegy, hogy milyen növényekkel tesszük tele, hiszen a legtöbb szobanövény is fényigényes lenne. Összegyűjtöttem a népszerű sötétkedvelő szobanövényeket, hogy a komor otthonból dzsungelt varázsolhassunk.
Azt írtam a bevezetőben, sok-sok szobanövény fénykedvelő, ami alapvetően így is van, hiszen rengeteg egzotikumnak számító növényt “háziasítottunk” a szobakertekhez az évszázadok során. De ott van a rengeteg dzsungel-aljnövényzet, már ami eredetileg is aljnövényzet volt, vagy a lombkoronákban élő epifita növények sokasága, melyek árnyékos helyen élnek, szűrt fény mellett.
Kedvelt levéldísznövények kezdőknek
Legénypálma
Zamioculcas zamiifolia, avagy a legénypálma most nagyon nagy divatját éli, irodaépületek sötét folyosóitól kezdve a sötét lakásokig mindent kibír egy dolog kivételével: a tűző napot sok vízzel. Jó, ez így valójában már kettő tulajdonság, amit észben kell tartani. De az, ami nemrégiben fellobbant egy influenszer által, hogy a ZZ pálma elektroszmog-kedvelő, hát mit is mondjak. A tapasztalatot onnan vélte felismerni, hogy az ablakban napon nem fejlődött a Zamioculcas, majd átrakta egy sötét sarokba a TV mellé és hopp, máris megugrott a növény, és mindenki boldog. Sajnos ezzel a növénnyel nem fogjuk összegyűjteni a kósza elektroszmogot a lakásban, viszont kiváló lesz valóban a sötét sarkok növényeként.
Anyósnyelv
Sansaveria, azaz anyósnyelv, egy igazán retro növény, bár vannak a Cylindrica-fajták, melyek már az újhullámos nemesítések által lettek kedveltek. Az 1960-as években ez a növény jóformán minden lakásban megvolt: akkor jöttek “divatba” a panellakások, annak a száraz levegőjével és sokszor északi fekvésű szobáival, ráadásul javában tartott „a cigarettázzunk a lakásban is, mert az menő” időszak, így egy olyan növény tudta felvenni a versenyt ezzel az életmóddal, aki: árnyéktűrő volt, szmog/füsttűrő volt és bírta a ritka öntözést, száraz levegőjű lakást.
Buzogányvirág
Dieffenbachia – buzogányvirágként kevesebben ismerik magyarul – egy rendkívül mérgező, mégis nagyon kedvelt szobanövény. Szépsége abban rejlik, hogy bár párásabb levegőjű lakásban érzi igazán jól magát, mint a legtöbb pálma és páfrányféle is, mégis nagy termetet tud elérni, és ezáltal 1-2 cseréppel bedíszíthetjük az egész teret vele.
De mint minden páraigényes szobanövénynél azonnal feljön a kérdés: hogyan lehet párásítani?
Míg egy Diffenbachia megelégszik azzal, hogy a cserepe alá kavicságyat teszünk és abba vizet, addig egy páfrányt vagy Monstera-t már érdemes néha vízpárával megfújni. Ez főleg a meleg és száraz levegőjű panelházak lakásaira lesz igaz, mert ott sokszor extrém alacsony a páratartalom.
Kiemelt kép: Pixabay