Idén először próbálkoztam fóliasátras termesztéssel, az eredmény egész jó volt, de azt gondolom, hogy még lehet fokozni. Hogyan lehetne javítani egy fóliasátor hőtartó képességét? Köszönöm a választ!
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
A fóliasátrak a legelterjedtebb, legolcsóbban kivitelezhető hajtató létesítményeknek számítanak házikerti körülmények között. Kisebb-nagyobb kivitelű fóliasátor számos kertben megtalálható, melyet különféle zöldség- esetleg dísznövény termesztésére alkalmaznak, legtöbbször saját felhasználási céllal. A fóliasátrak vázát ívesen meghajlított bordák adják, melyre minél feszesebben kerül a fólia felhelyezésre. A legtöbb esetben a koraiság fokozása, a jobb termésminőség és -mennyiség elérése céljából készülnek e fóliák házikerti körülmények között. Fűtés csak kevés esetben kerül kialakításra az ilyen létesítményekben, viszont egy kis odafigyeléssel sokat tehetünk a hőmérséklet fóliában való megőrzése céljából.
Az egyik ilyen, hogy dupla fóliát helyezünk a sátorra, melyek között szigetelő légréteg alakul ki, így lassabban hűl le. A belső fólia akár olcsóbb, vékonyabb kivitelből is készülhet, így ennek költségén spórolhatunk is. A talajból kisugárzó hővesztés csökkentésére fekete fólia belső kihúzása is alkalmazható. Ezt a növények fölé elhelyezve kell naplemente után kihúzni, majd napfelkelte előtt pedig feltekerni. Ez a megoldás időigényes, illetve belső dróthuzal meglétét is igényli, viszont hatékony, hőtakarékos módszernek mondható.
A talajra helyezett vizes tömlők is segítségünkre lehetnek a melegítésben, hiszen ezek nappali felmelegedése által éjszaka hőt adnak le, nagy fajhőjük miatt lassabban hűlnek le, mint a levegő. Emellett a nagyobb légterű fóliasátor kialakításával a lehűlés ütemét tudjuk csökkenteni, melyekben termelt növényeket a kisebb külső fagyok kevésbé érintik. Emellett természetesen nagy gondot kell fordítanunk a szellőző ablakok, illetve ajtók minél hatékonyabb záródásának biztosítására.
Kisebb fagyok átvészelésére használhatók enyhe fűtési technikák is, mellyel célunk a rövid ideig tartó éjszakai fagyok kivédése. Vészfűtéssel tehát nem célunk az, hogy a növény számára optimális hőmérsékletet megteremtsük, hanem a fagypont elkerülése, a növények ezáltali sérülésének elkerülése. A fűtés akár olajkályhával, radiátorral is kivitelezhető, mely meleget ventilátor segítségével juttatunk szét a fóliában. Hatékonyak lehetünk edényben történő vízmelegítéssel egyaránt, mellyel ugyanis egyenletesen eloszló, felszálló meleg gőzt hozhatunk létre, csökkentve ezzel a kisugárzásos hőveszteséget.
Kiemelt kép: Pixabay