Hisszük vagy sem, de a fikuszok rendkívül igényes és sokszor kényes növények. Egyre többször látom és hallom, ahogy mondják, hogy hullik a levele, nem növekszik, felkopaszodik. Mégis szinte minden lakásban megtalálhatók.
A fikusz egy igényes növény, csak mivel formáját tekintve igen impozáns, így hamar elterjedt a szobakertészek körében. A leggyakoribb probléma a levélhullás, így kezdjük azzal, hogy megnézzük, miért hullik le a szobai fikusz levele!
Gyakori hibák fikusztartóknak
A leggyakoribb levélhullási ok a huzat. A szobai fikusz rendkívül érzékeny a huzatra, vagyis ha kitesszük a teraszra vagy rányitjuk az ablakot, akkor levélhullással fog reagálni rá válaszul.
Ugyanígy nagy gond, ha nyáron a kertbe kitesszük és rendre fúj a szél a környezetében, mert akkor is hasonlóan fogunk járni.
A téli időszakban van egy nagy váltás, egyébként a növényeknél ez általánosan elmondható, és a fikuszok is gyakran, ha nem is nagy intenzitással, de kicsit hullatják a lombjukat. Ennek az az oka, hogy kevesebb lesz a fény a megszokotthoz képest ősztől, ráadásul a lakásban is elkezdhet ingadozni a hőmérséklet.
A másik nagy hiba tehát a levegő hőmérsékletének ingadozása lesz, mert ezt sem igazán kedveli a szobai fikusz.
A listán a harmadik, ami ritkább probléma, hogy hagyjuk teljesen kiszáradni a talaját. Ha nem is állandó nedvesség mellett, de rendszeres öntözés mellett lesz igazán szép a szobai fikusz.
Emellett a másik véglet sem jó, amikor túlöntözzük és a gyökerek befulladnak, de erre ritkábban szokott sor kerülni a szaktanácsadói tapasztalatom során.
Amikor online kertészeti tanácsadásra jelentkezik be hozzám valaki, akkor általában videóhívásban beszélünk és körbevezet a szobanövényei között. A negyedik leggyakoribb hiba az, amikor kaspóba teszik a fikuszokat, ráadásul nincs légréteg a cserép és a kaspó között: a gyökerek rendre befulladnak.
Minél nagyobb a növény, annál érzékenyebben reagál az ilyen helyzetekre
Amire még oda kell figyelni a növekedése során, hogy mivel nagyra fog nőni – sokszor akár a 2-2,5 méteres magasságot is eléri lakásban -, tápanyagozni kell. Nyári időszakban hetente, télen kéthetente igényli a levéldísznövényekhez való tápanyagot.
Plusz, ha igazán jót akarunk neki, akkor legalább havi egyszer algakivonattal is beöntözzük hígítva, mert a zöld lomblevelek szépen fotoszintetizálnak, de algakivonattal megtámogatva még hatékonyabban tudnak majd a fotoszintézis során munkálkodni, mert a zöld színanyagok a növényi sejtekbe is beépülnek az algákból. Erre főleg – a tapasztalataim alapján – az Echklonia maxima algából készülő kivonatok a legmegfelelőbbek.
Kiemelt kép: Pixabay