Mikor és hogyan vessük el a chilipaprika magjait?

Agrofórum Online

Mikor kell elvetni a chilipaprika magjait? A vetést hogyan végezzük el? Mire szükséges fokozottan figyelni?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A chilik, paprikák lévén, ugyanolyan igényekkel rendelkeznek, mint a kertben is termesztett általánosan elterjedt hagyományos paprikafajták. A chilik vetését érdemes azonban hamarabb megkezdeni, mint a hagyományos paprikafajtákét, hiszen fejlődésükhöz és terméseik éréséhez is némileg több idő kell. A fejlődéséhez szükséges időtartam viszont fajtánként változóan is alakulhat, így ajánlatos a mag csomagolásán feltüntetett vetésidőt betartani, vagy azt a megadott fejlődéshez szükséges időtartamhoz igazítani.

Tavasszal, május környékén a kereskedelemben megvásárolható kisebb méretű chilipalántákon már többnyire termések is láthatók, ennek eléréséhez a vetést általában már januárban érdemes elvégezni. Vannak viszont olyan fajták is, melyek magjait a többi paprikafajtához hasonlóan elegendő február végén elvetnünk.

Mire figyeljünk a magvetés során?

A magok csírázásához kellő nedvességre és hőmérsékletre is szükség van. A csírázáshoz csak az egyenletesen meleg, legalább 30 fokos körülmények tekinthetők optimálisnak. A közeg állandó nedvesen tartásának is kiemelt jelentősége van. Nagyon fontos, hogy olyan közeget alkalmazzunk, amely a nedvességet jól tartja, viszont ennek ellenére nem tömörödik. Érdemes tehát kifejezettem magvetés céljára készített közeget vásárolni. Esetleg tőzeg, perlit és homok keverékéből azt saját magunk is elő tudjuk állítani.

A magvetést sterilizált, vagy még nem használt edénybe végezzük el, így akadályozva meg a kórokozók általi megfertőződést! A magokat csak vékonyan takarjuk be perlittel, vagy a felhasznált közeggel! Benedvesítés után ajánlatos az edényünk takarását is elvégezni, akár műanyag edénnyel, üveglappal, de fóliával is megtehetjük ezt, így biztosítva a keléshez szükséges magasabb páratartalmat. A csíranövények megjelenése a hőmérséklet függvényében változik, de általában 7-10 napra kell számolnunk.

A csírázás után a növényekről a takarást vegyük le, majd pedig csökkentsük le a hőmérsékletet is 20 fok körüli értékre, mellyel a növények megnyúlása kerülhető el! Emellett az öntözés mennyiségének mérséklésére is ügyeljünk! A növényeket szikleveles, esetleg két lombleveles korban célszerű nagyobb edénybe átültetni. A lombleveles növényeknek ajánlatos már tápoldatot is adni, gyakrabban öntözni, 25 fokos körülmények mellett pedig tovább nevelni.

Kiemelt kép: Pixabay

Fóliasátrak gazdaságos hasznosítása zöldségprimőrökkel, II.

2024. február 5. 10:10

A legkorábban vethető hajtatott primőr: a hónapos retek.

A repce őszi fejlődésének veszélyei

2019. október 27. 06:36

A repce korai vetése esetén a gazdálkodók mesterségesen megnyújtják a repce vegetációs időszakának őszi szakaszát. Ennek eredményeként hatalmas, akár 13-17 levéllel rendelkező repcenövények állománya alakulhat ki.

Pöttinger az Agritechnicán

2019. november 25. 10:17

A cég fűkaszáit a jó talajkövetés, vágási minőség, alacsony vesztesség, egyszerű kezelhetőség és a precíziós munka jellemzi.

HIBRIDBÚZA. FÓKUSZBAN AZ ALAPOZÓ MŰVELETEK ÉS A VETÉS, HISZEN „KI MINT VET, ÚGY ARAT”. (VETÉSTECHNOLÓGIA+VIDEÓK!)

2018. augusztus 29. 06:10

Szántóföldi növényeink hozamának – kiemelten a hibridkalászosok termőképességének – maximális kihasználása érdekében nagy jelentőségük van az őszi, a terméskilátásokat megalapozó munkáknak. Tapasztalataink szerint a hibridbúza-állományok fejlődése szempontjából pedig különösen felértékelődnek ebben az időszakban a vetéssel kapcsolatos munkálatok, továbbá „a precízen és pontosan” elvégzett előkészítő, ún. alapozó műveletek.