3℃ -1℃
február 23. Alfréd, Polikárp, Mirtill

Miként mentesíthetném a pajzstetvektől a flamingóvirágot?

Agrofórum Online

Kérem segítségüket abban, hogyan mentesíthetném a pajzstetvektől a flamingóvirágot?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!       

A szobanövényeken sajnos gyakran jelenhetnek meg kártevők, melyek sok bosszúságot tudnak okozni a növények tulajdonosainak. A pajzstetvekre jellemző, hogy gyorsan képesek felszaporodni, viszont jelenlétüket már csak akkor észleljük, amikor meglehetősen nagy egyedszámban vannak jelen a növényeken. A meleg környezet, mely a szobanövény számára is optimálisnak tekinthető, a kártevő szaporodását és terjedését ugyancsak elősegíti.

A kártevő barna pajzsai a növény minden részén, levelein, azok színén és fonákán, de a virágokon és virágzati szárakon is megfigyelhetők. Jellemző, hogy leginkább az általuk ürített mézharmat válik szembetűnővé, hiszen a levelek, de minden, a növény körül elhelyezett tárgy, illetve az ablakpárkány, még az ablaküveg is ragacsossá válhat. Sárgás színű ürüléke a növény környezetében már súlyos fertőzöttségre, sok egyed megtelepedésére utal. A közvetett szennyezés mellett a pajzstetvek sajnos közvetlen kárt is okoznak a növényen, hiszen szívogatásukkal a növény kondícióját csökkentik.

A pajzstetvek a flamingóvirágon kívül sajnos más szobanövényen, főként orchideákon is megtelepedhetnek, így érdemes mihamarabb megkezdeni a kártevőktől való mentesítést. A pajzstetvektől való megszabadulás nem egyszerű feladat, akár több hétig is eltarthat, viszont kitartó munkával mindenképp eredményesek lehetünk. Első körben a továbbterjedést akadályozzuk meg úgy, hogy a beteg növényt a többi egészséges növénytől távol, más helyiségben neveljük.

Ajánlatos a növény óvatos lemosásával folytatni a folyamatot, a pajzsokat és a mézharmatot puha szivaccsal, dörzsölés nélkül eltávolítani. A növény minden részét vizsgáljuk át, ezzel ugyanis jelentős mértékben tudjuk számukat lecsökkenteni. A lemosást követően már jól látható lesz pár nap elteltével, hogy milyen ütemben szaporodik újra a kártevő, megjelenik-e újra nagyobb mennyiségű mézharmat. Permetezés elvégzése szobai  körülmények között nem ajánlható, viszont a rovarölő szeres beöntözés jó eredménnyel alkalmazható. A Mospilan készítménnyel végezhetünk beöntözést, melyet a siker érdekében kb. 1-2 hét múlva, 2-3 alkalommal általában szükséges megismételni. 

Kiemelt kép: Pixabay

Ritka kártevő: a málna-viaszos pajzstetű (Atrococcus bejbienkoi)

2023. november 8. 10:10

Magyarország melegebbre és szárazabbra fordult klímája nem kedvez a málnatermesztésnek. Jelentős a munkaerőigénye, amelynek döntő hányada a szedési időszakban jelentkezik. Ezekre a gondokra visszavezethetően a hazai gyümölcs árban nem versenyképes az importból származó termékkel. Ezeknek a kedvezőtlen hatásoknak a következménye, hogy a málna országos termőterülete folyamatos csökken. 2022-ben Magyarországon az ültetvényben termesztett málna termőterülete csak 101 hektár volt.

Ha csapadékosra fordul az idő, fertőzni fog a tafrinás levélfodrosodás

2018. március 10. 17:17

Gyümölcsösökben már szinte minden növény metszhető, sőt igyekezni is kell, mert néhány faj rövid időn belül fakadni fog.

Érdemes lemosó permetezést végezni a rózsáknál?

2022. november 19. 05:42

Érdemes-e lemosó permetezni a rózsákat? Véd-e a lisztharmat ellen?

Őszi tennivalók a kertben: gyepek, pázsitok gondozása, gyümölcsfák lemosó permetezése

2018. október 24. 10:55

Árnyékos részeken ebben az időszakban felütheti fejét a pázsitfűfélék lisztharmata, a különböző levélfoltosság betegségek és a rozsdagomba, ezért az első tünetek észlelésekor védekezzünk a kórokozók ellen. Sok gyümölcsféle és a szőlő már ledobta lombozata jó részét, így mind aktuálisabbá válik az őszi lemosó permetezés elvégzése.