Miként szaporítható magról a muskátli?

Agrofórum Online

Eddig minden évben vásároltam a muskátlipalántákat. De idén szívesen megpróbálnám én magam előállítani a kis növényeket. Hogyan szaporítható magról a muskátli?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A muskátli nagyon egyszerűen és könnyen szaporítható dugványozással, így házi körülmények között leginkább ez a szaporítási mód terjedt el. A kereskedelemben azonban muskátlivetőmagok is megtalálhatók, így a több idővel rendelkező, vállalkozó kedvű kertészek a muskátli ilyen módú szaporításával is kísérletezhetnek.

A magokat érdemes viszont már korán elvetni, annak érdekében, hogy dugványról szaporított társaikhoz hasonlóan időben kezdjék meg a magoncok virágzásukat. Április végi virágzással számolva már december közepén, míg májusi virágzáshoz január közepén érdemes a muskátli magjainak vetését elvégezni.

A vetést hasonlóan végezzük, mint a zöldségpalánták esetében, illetve a felhasznált közegnek is hasonló tulajdonságokkal kell rendelkeznie. A vetéshez használt eszközöket, edényeket előzetesen sterilizáljuk, vagy újonnan vásároljuk! A felhasznált közeg lehetőleg legyen laza szerkezetű, alacsony tápanyagtartalmú, így legjobban a tőzeg alapú földkeverék tekinthető optimálisnak. Semmiképp se vessünk már egyszer felhasznált, vagy kertünkből ásott talajba, hiszen ezek számos kórokozónak adhatnak otthont, illetve szerkezetileg sem tekinthetők a magok számára megfelelőnek!

A közeggel töltött edényekbe egy-egy magot helyezzünk el, vagy a tálcába egymástól megadott távolságra történhet meg elhelyezésük. Ezután vékony rétegben takarjuk csak be a vetést tőzeggel. Ennek végeztével következhet az alapos beöntözés, biztosítva ezzel a magoknak a csírázásukhoz szükséges nedvességet. A sikeresebb és gyorsabb csírázás érdekében üveglapot vagy fóliát helyezzünk vetésünkre, mely segít megtartani a magasabb páratartalmat, nedvességet.

A csírázáshoz a talaj 21-24 Celsius-fokos hőmérséklete tekinthető optimálisnak, mely körülmények között kb. 5 nap múlva indul meg a magok csírázása. Érdemes tehát a takarást 4-5 napon belül levenni a vetésről, így akadályozva meg a kis növények hirtelen felnyúlását, palántadőlés kialakulását. A vetés után kb. 3 héttel a kis növények már végső cserepükbe is kerülhetnek, melyhez ugyancsak laza, jó vízáteresztő képességű közeget kell felhasználni.

Kiemelt kép: Pixabay

Hogyan gondozzuk tavasszal az átteleltetett muskátlit?

2025. április 26. 04:38

Hogyan gondozzuk tavasszal az átteleltetett muskátlit, hogy mihamarabb virágozni kezdjen?

Mikor és hogyan teleltessük a muskátlit?

2020. október 1. 10:29

Kérem szépen szaktanácsukat! Mikor és hogyan teleltessem a muskátlit?

Mi okozza barna, kiemelkedő vonalak fejlődését álló muskátlik levelein?

2024. március 24. 04:39

Muskátlipalántáimon a fóliaalagútban olyan furcsa tüneteket láttam megjelenni, amik eddig még nem fordultak elő. Álló muskátlik levelein barna, kissé kiemelkedő vonalak fejlődtek. Csak egyes fajtákon gyakori, bizonyos fajtákon nem látni. Mi okozhatja?

A muskátli kártevői és az ellenük történő védekezés I.

2021. szeptember 9. 08:45

A dísznövényeken megjelenő betegségek és kártevők elleni védekezés nehéz, de nem lehetetlen vállalkozás. Lássuk, mit tehetünk a legtöbb teraszt díszítő muskátli-fajok és –fajták kisméretű kártevői ellen!