Levendulabokrom ága (képét mellékelem) sajnos letörött, véletlenül letaposták. Meg tudom-e menteni, és ha igen, akkor hogyan?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
A levendula magról is és dugványozással is szaporítható. Elterjedtebb a dugványozás, hajtásainak, vesszőinek gyökereztetése. A szerencsés véletlen közrejátszott, mivel a dugványozás optimális ideje a tavasz. Meg kell próbálni, nem ördöngösség! Dugványozáshoz a következőket ajánlom:
- Gyökereztetéséhez vizet könnyen áteresztő, laza állagú, levegős, fertőzésmentes közegek válnak be – mosott folyami homok, apró kavicsokkal, tőzeg, perlit, kókuszrost és ezek keveréke is –, melyeket korábban növénynevelésre nem alkalmaztak. A már korábban felhasznált gyökereztető közeg kórokozó mentessége annak 100 °C-os hőmérsékleten tartásával vagy mikrohullámú sütőben történő fertőtlenítésével biztosítható.
- A gyökereztetés gyökereztető hormonokkal is serkenthető, bár azok nélkül is sikeres a folyamat, amennyiben a nevelési feltételek adottak.

- A dugványozáshoz fás, félfás dugványok alkalmasak, megfásodott szárral kell rendelkezniük, és annak csúcsán élő, zöld hajtásrésszel, levelekkel. A letörött ágrészen több ilyen is van, tehát gyökereztethető. A fás rész ne legyen sok éves, leginkább az előző évben megfásodott, egyéves erőteljesen növekedett vessző megfelelő erre a célra.

- A levágott dugványok mérete 6-12 cm között megfelelő, a dugványok talajba (szaporító közegbe) helyezett végéről a leveleket le kell venni, finoman ledörzsölni minél kevesebb sebzéssel. A dugványok metszési felületét ferdén vágják vissza, hogy nagyobb felület nyerjenek, ugyanis a megsebzett szöveten jelennek meg a járulékos gyökerek.
- A dugvány zöld leveleit vissza kell vágni, le kell csökkenteni a párologtató felületet, mivel a gyökérzet kifejlődése alatt nem képesek vizet felszívni a dugványok gyökér hiányában.

- Az átmeneti vízhiány ellensúlyozása miatt kulcsfontosságú a dugványozási légtér magas páratartalma, ami lassítja a dugványok párologtatását. A 80% feletti relatív páratartalom (RP) gátolja a levelek párologtatását, azaz a vízigényét. Csak a megadott páratartalom mellett garantált a gyökeresedés. A megkívánt párás viszonyokhoz közel zárt légtér szükséges, amit otthoni szaporításnál a dugványok fölé helyezett átlátszó dobozzal vagy PVC zacskóval szoktak kialakítani. A fedést rendszeresen ellenőrizni szükséges, a doboz belső felületére kicsapódott vízcseppek a dugványokra rácsepegve kedvezőtlen folyamatot indíthatnak el. Gyakori a túl nedvesen tartott dugványoknál azok befertőződése, rothadása.
- A dugványok gyökeresedésére a közvetlen napfény káros, csak szűrt fényt kapjanak! A fokozottan világos körülmények a növények fotószintézisét serkentik, ami gyökér nélküli állapotukban vízhiányukhoz, lankadásukhoz vezet. Az esetleges napsütés a dugványok hőmérsékletét is radikálisan képes megemelni, ez a helyzet is a gyökeresedést gátolja. A gyökérfejlődés számára a 20-24 °C közötti, egyenletes talajhőmérséklet optimális. Ilyen körülmények között tartva, 2 hónap múlva talajba ültethető, cserepezésre alkalmas gyökeres dugványok fogják megörvendeztetni.
Kiemelt kép: Pixabay