Ragyogó színei és különleges formája miatt a guzmánia az egyik legkedveltebb trópusi szobanövény, amely nemcsak egzotikus hangulatot varázsol otthonába, hanem viszonylag egyszerűen is gondozható.
Ahhoz, hogy virágzása minél hosszabb és szebb legyen, fontos tudnia, hogy mik azok a körülmények, amelyekkel hozzájárulhat a guzmánia virágzásának sikeréhez.
A guzmánia különleges életciklusa
Nevét a spanyol természettudósról, Anastasio Guzmánról kapta, aki a 18. században a dél-amerikai növényvilág kutatójaként vált ismertté.
Monocarp növény, ami azt jelenti, hogy életében csupán egyszer virágzik, majd fokozatosan elhal – energiáit a sarjak kinevelésére fordítja. Ez azt jelenti, hogy virágzás után fokozatosan elpusztul, miközben új sarjakat nevel.

A guzmánia virágzásának titka: fény, páratartalom, öntözés
Ahhoz, hogy a növény virágzása minél látványosabb és hosszabb legyen, helyezze világos, de közvetlen napsütéstől védett helyre, például keleti fekvésű ablakpárkányra! A növény 18-27 °C közötti hőmérsékleten fejlődik a legjobban, ezért érdemes kerülni a huzatos helyeket és a hirtelen hőingadozást
Mivel trópusi eredetű, fontos a magas páratartalom, így célszerű rendszeresen párásítani körülötte, vagy nedves kavicstálcára állítani a cserepét. Öntözéskor mindig öntsön tiszta, lehetőleg lágy vizet a levélrózsa közepébe, de ne hagyja benne pangani! Hetente cserélje a vizet, hogy megelőzze a rothadást! A talaj legyen enyhén nyirkos, de jó vízáteresztő. Tavasztól őszig havonta egyszer adjon broméliák számára kifejlesztett, gyenge koncentrációjú tápoldatot, amelyet vízbe keverve juttasson a rozettába!
A virág után jön az új élet
Ne távolítsa el az anyanövényt azonnal, hiszen a sarjak a rozettából nőnek ki, és eleinte annak tápanyagaiból fejlődnek! Továbbra is gondoskodjon elegendő fényről, páráról és mérsékelt öntözésről, ahogy a virágzás alatt is!
A rozettában lévő vizet már nem kell rendszeresen frissíteni, de a talajt tartsa enyhén nyirkosan! Ha megfelelő körülményeket biztosít, a sarjak egészségesen fejlődnek, és idővel új növénnyé válhatnak.
Szaporítás: így neveljen új guzmániát!
Szaporítása egyszerűen megvalósítható a virágzás után megjelenő sarjak segítségével, amelyeket akkor érdemes leválasztani, amikor elérik a 10-15 cm-es magasságot, és saját gyökereket fejlesztettek.
Használjon éles, tiszta késsel végzett óvatos vágást, ügyelve arra, hogy a sarj gyökerestől kerüljön külön cserépbe! Az ültetéshez válasszon jó vízáteresztő képességű, laza szerkezetű broméliaföldet vagy orchideaföld és tőzeg keverékét!
Helyezze az új növényt világos, szórt fényű helyre, tartsa a talajt enyhén nyirkosan, és biztosítson magas páratartalmat! Az új növény 1-2 év múlva fejlődik elég erőssé a saját virágzásához, így türelemmel és következetes gondozással hosszú távon is gyönyörködhet benne.
Képek: Pixabay