26℃ 14℃
július 12. Izabella, Dalma, Eleonóra

Kell már védekezni a buxuson a selyemfényű puszpángmoly ellen?

Agrofórum Online

A szomszédom szerint már károsítanak a molyok a buxusokon. Tényleg kell már védekezni a buxuson moly ellen?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Sajnos az utóbbi pár évben jelentős károkat okozó selyemfényű puszpángmoly (Cydalima perspectalis) már szinte minden buxussal rendelkező kertben megjelent. Ott, ahol tudtak a kártevőről, és az ellene való védekezés módjáról, fontosságáról, és a védekezés időpontját is helyesen meghatározták, csak ott találkozhatunk még egészséges, kellő lombozattal rendelkező növényekkel.

A védekezést azonban nem elegendő csak egy évben helyesen, időben elvégezni, erre sajnos, mint minden más egyéb kártevő esetében, a legtöbb évben szükség van. A kártevő áttelelése nemcsak a saját növényünkön, hanem a szomszédos kertek növényein is megtörténhet, így tavasszal az áttelelt lárvákból fejlődő imágók által újfent károsíthat. A tavaszi károsítás a növényen, gubóban áttelelt lárváktól már korán várható. A kezdeti károsításuk a levél felületén megjelenő hámozgatáson látszik, csak a későbbiekben fogyasztanak jóval jelentősebb mennyiségben a levelekből.

Az első nemzedék lepkéi általában tavasz végén jelennek meg, a lárvák táplálkozásukat pedig kb. június végén kezdik el. A második nemzedék imágóinak rajzása augusztus elejére tehető, melyből származó lárvák főként augusztus utolsó dekádjában kelnek. A sikeres védekezés alapja a rendszeres szemrevételezés. A korai károsítás akár a kártevővel fertőzött részek levágásával is megelőzhető, amennyiben ténylegesen csak néhány hajtás érintett a lárvák által. Átláthatóbb növényeknél a tél beálltakor az összeszőtt levelek leszedése is jó megoldást jelenthet az áttelelés megakadályozása érdekében.

Súlyos mértékű elszaporodásnál a mechanikai védekezés már nem ad megfelelő védelmet, így ebben az esetben a permetezés jelentheti az egyetlen jó megoldást. A permetezéssel leghatékonyabban a fiatal lárvák ellen tudunk fellépni, melyek fekete fejűek, halványsárga színűek, idővel testükön sötét sávok is megjelennek. Házikerti körülmények között az acetamiprid hatóanyagú Mospilan használható a legjobb hatékonysággal, felszívódó tulajdonsága miatt. A kezelést pár hét elteltével akár szükséges lehet megismételni, a jobb hatékonyság érdekében tapadásfokozó készítményt is kell a permetléhez adni.

Kiemelt kép: Pixabay

A selyemfényű puszpángmoly

2018. október 18. 03:38

A selyemfényű puszpángmoly 2010–11. évi, nyugat-magyarországi észleléseket követően rohamosan terjedt szét az országban. A faj életmódjáról, kártételéről és az ellene való védekezés lehetőségeiről nyújt áttekintést a cikk.

A kártevők a dísznövényeinket sem kímélik

2018. május 4. 05:30

Dísznövényeink közül a buxuson ismét tarol a selyemfényű puszpángmoly hernyója.

Mit tehetek a puszpángmoly által megrágott buxussal?

2024. november 12. 04:40

Kérem gyors válaszukat! Mit tehetek a puszpángmoly által erősen megrágott buxussal?

Hatalmas károkat okoz a vetési bagolylepke hernyója

2019. szeptember 17. 13:33

Némileg csökkent az ázsiai márványos poloska aktivitása, de mellette a zöld vándorpoloska minden fejlődési alakja szívogat.