24℃ 12℃
április 30. Katalin, Kitti, Zsófia, Piusz
Ház, táj blog

Elődeink tudása II. – köhögés és gyógynövények

Agrofórum Online

A leggyakoribb „lábon kihordott” betegségeknek a különböző súlyosságú megfázások számítanak, amik miatt nem feltétlenül maradunk ki az iskolából vagy a munkából. A gyógyulásunkat, sőt még a betegség megelőzését is sok növény teája segítheti.

Sajnos a megfázásos tünetek között leggyakrabban szereplő köhögés nemcsak a mi felépülésünket keseríti meg, de a környezetünket is nagyobb eséllyel fertőzzük meg a nyavalyánkkal.

A megfázás eredetétől függően szükség lehet gyógyszeres kezelésre is, de érdemes utánanézni, vajon milyen növények teája segítheti a felépülésünket. Nézzük először, mit kell tudni általánosságban a köhögésről!

Ahogy arra a korábbi cikkeimben is felhívtam a figyelmet, a cikkben feltüntetett gyógyhatások tájékoztató jellegűek, nem helyettesítik a szakorvosi véleményt! A feldolgozott vagy nyersen fogyasztott növények alkalmazása előtt – betegségek megelőzését és gyógyítását is tekintve – minden esetben kérje ki orvosa tanácsát!

A köhögésről dióhéjban

A köhögés egyfajta védekező mechanizmus, egy görcsös, lökésszerű kilégzés, aminek célja a légutakba került irritáló anyagok (pl.: váladék, idegentest) kisöprése. Leggyakrabban valamilyen kórokozó váltja ki, amely lehet vírusos vagy bakteriális eredetű, vagy allergiát okozó por vagy gomba is állhat a hátterében.

Sokféleképpen kategorizálható a köhögés, például jelenlévő váladék szerint megkülönböztetünk:

  • Improduktív köhögés, ami nem jár váladékkal, és gyakran rohamokban tör elő. Ezt hívjuk száraz köhögésnek.
  • Produktív köhögés, ami váladékkal jár. Ezt hívjuk hurutos köhögésnek.
Köhögés csillapítására és hurutos köhögésre is számos növény teáját fogyaszthatjuk
Köhögés csillapítására és hurutos köhögésre is számos növény teáját fogyaszthatjuk

A köhögés fennállásának ideje szerint az orvosi szakma megkülönbözteti az akut és a krónikus köhögést is:

  • Akut köhögés: amikor a köhögéses tünetek nem állnak fenn tovább 3 hétnél és általában a háttérben valamilyen megfázásos megbetegedés, valamilyen fertőzés, esetleg tüdőgyulladás áll.
  • Krónikus köhögés: a 3 hétnél tovább tartó köhögést már elhúzódó, tehát krónikus köhögésnek nevezik.

A köhögés hátterében álló betegséget, problémát anatómiai szempontok szerint is fel szokták osztani. Az alábbi fő csoportok mutatják meg, hogy honnan ered a probléma, amelyekhez a köhögés kapcsolódik.

Felső légúti eredetű köhögésTorok- és mandulagyulladás
Gégegyulladás
Egyéb, gégét érintő megbetegedések
Légcsőgyulladás
Orrnyálkahártya-gyulladás
Orrmelléküreg-gyulladás
Orrgaratgyulladás
Alsó légúti eredetű köhögésAsztma
Hörghurut
Szamárköhögés
Száraz köhögés
Reflux
Tüdőgyulladás

A köhögés leggyakoribb kiváltó okai

Légúti fertőző betegségek: a köhögés leggyakoribb előidézői (pl.: megfázás vagy az influenza). Az influenzának az egyik legtipikusabb tünete a köhögés. Ez a tünet a betegséget terjesztő vírus átadásában is nagy szerepet játszik.

Allergia: A légúti allergiákat az erre fogékonyaknál a környezetünkben lévő allergén anyagok váltják ki. Ilyenek tipikusan az állati szőrök vagy virágporok, amelyek belélegzésére – többek között – köhögéssel reagálunk.

Asztma: ebben az esetben a köhögés általában rohamokban jelentkezik. Ilyenkor a hörgők nyálkahártyájában keletkező speciális gyulladás által kiváltott duzzanat, valamint a hörgők simaizomzatának görcsös összehúzódása a légutak beszűkülésével jár. Ez nehézlégzéshez, fulladáshoz vezet, mivel a kilégzés nehezítetté válik.

Hörgőgyulladás: az erőteljes köhögéssel, torokfájással, lázzal, mellkasi fájdalommal járó hörghurut a tüdő hörgőinek belső felszínét borító nyálkahártyának a gyulladásos folyamata.

Szamárköhögés: különböző kórokozók terjeszthetik ezt a jellegzetes tünetekkel járó betegséget: legjellemzőbb a hetekig tartó, szamárhangra hasonlító köhögés, a zavartság és a hosszú kórlefolyás. Igazán veszélyes csak a kisgyermekekre, csecsemőkre szokott lenni, másoknál spontán gyógyul. Védőoltással megelőzhető.

Reflux: ennek a betegségnek az alapja, hogy a gyomorszáj nem záródik megfelelően, ebből adódóan a gyomor savas beltartalma visszakerül a nyelőcsőbe. Legjellemzőbb tünete a szívtájékon jelentkező, égő érzés, de a visszaáramló gyomorsav sokszor köhögésre is ingerel. Ha tartósan fennáll, akkor ez az emésztőrendszer felső szakaszának egy összetett működési zavara, amit mindenképp kezelni kell.

Penész, vegyi anyagok vagy légszennyezettség okozta köhögés: a krónikus köhögést okozhatja a levegő szennyezettsége, bizonyos festékek vagy a penész jelenléte is, mivel ezek az anyagok irritációt válthatnak ki a légúti szervekben.

Gyógynövények száraz köhögésre

A száraz köhögésre köhögéscsillapító gyógyszereket ír fel az orvos, hiszen ilyenkor nincs mit felköhögni, ehelyett a köhögési ingert kell csillapítani. Ha száraz köhögéstől szenvedünk, arra kiváló köhögéscsillapító gyógynövények:

  • közönséges szurokfű (Origanum vulgare),
  • fekete bodza (Sambucus nigra),
  • apróbojtorján (Agrimonia eupatoria),
  • fehér akác (Robinia pseudoacacia).

Ezekből felváltva, vagy egymással egyenlő arányban összekeverve és leforrázva ajánlott inni 1-3 csészével naponta, amíg a köhögés meg nem szűnik.

A szurokfű - vagy ismertebb nevén, oregánó - kiválóan alkalmazható szárazköhögésre
A szurokfű – vagy ismertebb nevén, oregánó – kiválóan alkalmazható száraz köhögésre

Gyógynövények hurutos köhögésre

A száraz köhögéssel ellentétben hurutos köhögés esetén köptetőszereket ajánlatos használni, amelyek célja, hogy a légutakban lerakódott váladék maradéktalanul kiürüljön. Érdemes tudni, hogy ebben az esetben a legjobb természetes hurutoldó szerek közé a nyákoldó és illóolaj-tartalmú gyógynövények tartoznak:

  • mezei kakukkfű (Thymus serpyllum),
  • hársfavirág (orvosi hársfáról, Tiliae flos),
  • lándzsás útifű (Plantago lanceolata),
  • nagy csalán (Urtica dioica),
  • igazi édesgyökér (Glycyrrhiza glabra).
Az egyik legismertebb hurutoldó tea és szirup lándzsás útifűből készül
Az egyik legismertebb hurutoldó tea és szirup lándzsás útifűből készül

Ha orvosi diagnózis szerint valamilyen gyulladásos megbetegedésre szeretnénk gyógyírt találni, akkor a köhögéscsillapító vagy hurutoldó teák mellett ihatunk gyulladáscsökkentő hatóanyagú teát is, például:

  • cickafark (Achillea millefolium),
  • körömvirág (Calendula officinalis).

Gyógynövények mindkét köhögéstípusra

Vannak olyan gyógynövények, amelyek mind a hurutos, mind a száraz köhögés esetén is segítenek. Ezek közé tartozik:

  • orvosi tüdőfűlevél (Pulmonaria officinalis),
  • orvosi pemetefű (Marrubium vulgare),
  • fehérmályva vagy orvosi zilíz (Athaea officinalis).
Az orvosi tüdőfű a légúti megbetegedések jolly jokere
Az orvosi tüdőfű a légúti megbetegedések jolly jokere

A teák elkészítéséhez minden fent említett növényből megtalálunk különböző márkájú termékeket gyógyszertárakban, herbáriákban, drogériákban. A növények szárított részeit megfelelő tárolás mellett sokáig eltarthatjuk. A keverhetőségről és az alkalmazási időről minden esetben kérjünk tanácsot, és tartsuk be a termékeken lévő teaelkészítési-útmutatót!

Vigyázzunk egymásra!

Ha társaságban vagyunk, akkor köhögés vagy tüsszentés esetén ajánlott az alábbi egyszerű előírásokat betartanunk, hogy minimálisra csökkentsük az esetleges fertőzések kockázatát (nem mellesleg udvariassági szempont is, hogy ne köhögjünk vagy tüsszentsünk a beszélgetőpartnerünkre):

  • Tartsunk legalább egy méter távolságot másoktól, és teljesen forduljunk el tőlük!
  • Ha van kéznél zsebkendő, akkor abba köhögjünk vagy tüsszentsünk, melyet használat után dobjunk ki! Amennyiben textil zsebkendőt használunk, min. 60 °C hőmérsékleten mossuk ki!
  • Orrfújás, tüsszentés és köhögés után is alaposan mossunk kezet!
  • Ha éppen nincs kéznél a zsebkendőnk, akkor köhögjünk vagy tüsszentsünk a könyökhajlatunkba!

Kapcsolódó cikkek:

Gyűjtsük össze a konyhában a húsvéti tojásfestéshez a színezőanyagokat!

2025. április 18. 05:40

A természetes színezőanyagokkal elképesztően változatos húsvéti tojásokat festhetünk az ünnepre.

Kapcsolódjunk be a Tavaszi természetles programba!

2025. április 12. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület április 1-től ismét elindította a Tavaszi természetles országos programot, amelynek keretein belül önkéntesen becsatlakozhatunk az Egyesület munkájába.

Helyezzünk ki fészekalapanyagot a madaraknak!

2025. április 8. 05:40

A megfelelő fészekanyag összegyűjtése energia- és időigényes feladat a kertünkben fészkelő madarak számára is, éppen ezért már ezekben a hetekben is kevesebb idejük van a leendő madárszülőknek eleség után nézniük.

Gilisztakomposzt előállítása otthon, egyszerűen II. rész

2025. március 28. 05:40

Milyen hibák miatt válhat büdössé a komposzt? Mit szabad adni a gilisztáknak, és mi tilos?

A Ginkgo biloba 12 gyógyhatása

2024. május 8. 17:10

A Ginkgo biloba kiváló gyógynövény, amely Kínában őshonos. Ismerje meg részletesen a ginkó emberi szervezetre gyakorolt hatásait!

Ehető már a tyúkhúr?

2021. február 10. 13:26

Találhatók-e már ehető gyomnövények a szabadban, melyek azok? Korai salátaként szeretném felhasználni.

Hogyan védjük meg a gyógynövényeket télen?

2023. november 7. 08:10

Közelednek a kemény fagyos téli napok, pedig még sok kertben zöldellnek a fűszernövények és a gyógynövények, amelyeknek egész évben hasznát vesszük. Hogyan lehet megvédeni ezeket?

Galagonya: a szív jótevője és értékes dísznövény

2023. február 12. 07:37

A galagonya a rózsafélék családjának egyik nemzetsége, az ide tartozó növényeknek kiváló gyógyhatásuk miatt nem csak a díszértékük jelentős.