Mitől alakul ki szürkés színű penész a szamóca termésein?

Agrofórum Online

Miért alakul ki szürkés színű penész a szamóca termésein? Hogyan védhetem ki ezt a problémát?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A szamóca termésein gyakori és jelentős betegségnek számít a botritisz, vagyis a szürkepenész. A kórokozónak számos gazdanövénye van, melyek közé a szamóca is beletartozik. A betegség nemcsak a terméseket, hanem a növény valamennyi részét képes megfertőzni, viszont szembetűnő, látványos károk a gyümölcsökön jelennek meg. Főként csapadékosabb, párásabb évjáratokban, 20 fok körüli hőmérséklet esetében kell számítani nagyobb mértékű fertőzésére, ezáltal terméskiesésre. Az érő gyümölcsökön a rothadás kezdetben a kocsány felőli részen indul meg leggyakrabban. A termés kifakul, majd világosbarna színű lesz, húsa pedig lágy és pépes. Idővel a foltokon megjelenik a szürke penészgyep, mely a teljes termést is beboríthatja.

Az összeérő termések egymást is könnyen megbetegítik, ezzel okozva jelentős terméskiesést. A megbetegedett virágok el is pusztulhatnak, de belőlük akár beteg és rothadó termések is kifejlődhetnek. Amennyiben a kórokozó a szártövet, levélnyelet fertőzi, annak elbarnulása által a tövek egyes részeinek elhalása is bekövetkezik. A kórokozó által fertőzött részek ebben az esetben is szürke penészgyeppel lesznek bevonva. A tövek fertőződésére akkor számíthatunk, ha a levelek sűrűn állnak, közöttük a csapadék hosszabb időn keresztül borítja be a leveleket. 

A fertőzési forrás a talaj és a beteg növénymaradványok, itt ugyanis a kórokozó képes áttelelni. A termések akár sebzések nyomán, de azok nélkül is fertőződhetnek, így a megelőzésnek kiemelt szerepe van a védelemben. A kémiai védekezést már virágzás idején ajánlatos megkezdeni, főként akkor, ha májusban és június első felében csapadékos az időjárás. A permetezést a virágzás kezdetekor, illetve a tömeges virágzáskor legalább 2 alkalommal érdemes elvégezni. A kezeléskor a szüret idejét is vegyük figyelembe és tartsuk meg a készítményen megadott élelmezés egészségügyi várakozási időt!

A készítmények közül házikerti körülmények között is alkalmazhatók pl. a ciprodinil hatóanyagú Chorus, de a boszkalid és piraklostrobin tartalmú Switch, valamint az azoxistorbint tartalmazó Tazer egyaránt. A kémiai védekezés mellett, ajánlatos még az állományt kellő sűrűségben tartani, a gyomokat is rendszeresen kiirtani, így a szamóca levegővel való átjárhatóságát, szellőzését is biztosítani. A tövek öntözését érdemes a reggeli órákban végezni, így biztosítani a növények gyorsabb felszáradását.

Kiemelt kép: Pixabay

Megérkezett a csapadék, támadnak a betegségek és a kártevők

2018. május 15. 08:38

Az időjárás alakulása eddig inkább a kártevőknek kedvezett, a betegségek járványszerű fellépését mindeddig nem figyelhettük meg.

Csúcson az amerikai kukoricabogár imágók rajzása

2021. július 21. 06:39

A kukorica táblákon az amerikai kukoricabogár imágók rajzása a napokban érte el a csúcsot.

Két betegséget egy csapásra!  

2018. május 30. 11:19

Talán nem túlzás, ha azt állítjuk, hogy a szőlő az a kultúrnövény, amely a legtöbbet tett hozzá termesztett növényeink közül az emberi kultúrához. Jézus születése előtt 400 évvel Thukydidész görög történetíró már így írt.

Miként előzhetem meg, hogy "barna borzalmakká" váljanak a szőlőfürtök?

2023. szeptember 1. 04:38

A kertemben lévő, két általam ismeretlen nevű szőlőfajta idei várható terméséről egy-egy fényképét mellékelek. Több, mint tíz évi termesztés során, még ennyire szörnyű szőlőfürtöket nem láttam. Úgy 3-4 hét alatt változtak normálisnak látszó fürtökből a képeken látható borzalmakká. Milyen módon és egyáltalán, meg lehetett volna akadályozni a probléma kialakulását?