30℃ 20℃
július 21. Dániel, Daniella, Lőrinc

Milyen terjeszkedő növény nő át hozzánk a szomszédból?

Agrofórum Online

Milyen növény nő át már évek óta hozzánk a szomszédból? Fotót küldök a növényről.

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A küldött képen egy hazánkban nem őshonos növényfaj, az alkörmös (Phytolacca americana) látható. Évek óta fellelhető már nálunk is, így magyarországi viszonylatban egyaránt jelentős elterjedtséggel rendelkezik. Az alkörmös egy inváziós gyomnövényfajnak számít, hiszen erős növekedése és elterjedtsége lévén potenciálisan kiszoríthatja a többi őshonos növényfajt. Mindemellett azonban magas díszítő értékkel is rendelkezik, így gyakran el sem távolítják a kertekből.

A Phytolacca americana egy évelő, lágyszárú növényfaj, amely 100-250 cm magasra is képes megnőni. Erőteljes, mérgező tulajdonságokkal rendelkező karógyökeret fejleszt. Váltakozó állású levelei hosszúkásak vagy tojásdad-lándzsás alakúak, akár 30 centiméter hosszúságúra is megnőhetnek. Feltűnő, fehér majd kissé vöröses, 20-40 cm-es virágfürtjei, júniustól egészen szeptemberig díszítenek.

A szomszédból átnövő növény
A szomszédból átnövő növény (fotó: a kérdező felvétele)

Terméseinek érése őszre tehető, melyek kezdetben élénkpirosas, majd fekete színűek lesznek. Erősen festő levű terméseit régebben színezékként is alkalmazták, ám bogyói nem ehetők, azok ugyanis mérgező anyagokat tartalmaznak, hasmenést, hasfájást okoznak. A madarak viszont előszeretettel fogyasztják termését, így hatékony terjesztői is e növényfajnak.

Alkörmös virágzik
Alkörmös virágzik (fotó: a kérdező felvétele)

Az alkörmös egy meglehetősen igénytelen növény termőhelyét illetően, hiszen teljes napsütésben, de félárnyékban is jól érzi magát. Leginkább a melegebb fekvésben él a legtovább, fagyérzékenysége miatt. Talaj szempontjából sem mondható válogatósnak, viszont tápanyagban gazdag területen fejlődnek legszebb egyedei. Kártevői és betegségei sem nagyon vannak az alkörmösnek, valamint a szárazságot is jól tűri, rengeteg oldalgyökerének köszönhetően.

Hatékony szaporodásának tudható be sikeres fennmaradása, ezáltal kiirtása is a legtöbb esetben nehézségekbe ütközik. Dísznövényként való termesztésénél sem szabad terjedését elősegíteni, így érdemes magjait begyűjteni, terméseit a lehullás előtt levágni. A növény gyökerei által is képes fennmaradni, abból újra kihajtani, így teljes megsemmisítése nehéz feladat, hiszen a gyökér valamennyi, mélyen is elhelyezkedő részének kiásásával lehetünk csak eredményesek.

Kiemelt kép: a kérdező felvétele

Harlekinkatica: Az inváziós kártevők

2018. november 24. 08:36

A harlekinkatica hazai megjelenése után rövid időn belül a leggyakoribb katicabogarunk lett. Annak ellenére, hogy mint ragadozó, jelentős hasznot hajt a kártevők szabályozásával, veszélyt jelent a Magyarországon őshonos rovarokra, így elterjedése természetvédelmi szempontból kifejezetten károsnak tekinthető.

A császárfa lehetséges veszélyei a városi zöldítésben

Gyors növekedése csábító, de veszélyes lehet a császárfa: invazív, törékeny és jogi korlátok közé szorulhat.

Inváziós vagy idegenhonos? Rakjuk tisztába a fogalmakat!

2024. október 7. 05:40

A fenntartható kertek és természetes kertek tervezése során mindenkor figyelembe kell venni, hogy olyan fajokkal dolgozzunk, melyek akár a későbbiekben sem lesznek inváziós fajok.

A kukoricabarkó

2019. május 26. 14:23

A kukoricabarkó az ízeltlábúak (Arthropoda) törzsébe, a rovarok (Insecta) osztályába, a bogarak (Coleoptera) rendjébe, az ormányosbogár-félék (Curculionidae) családjába, Entiminae alcsalád Tanymecus nemébe tartozik. A nevezett genus két károsító fajjal képviselteti magát a Kárpát-medencei agrárfaunában.