Mi rághatta meg a borsó magjait a hüvelyben?

Agrofórum Online

Megérett borsómat kifejtve több hüvelyben is találtam megrágott magokat. Hogyan kellett volna ezt megelőznöm?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A borsónak több olyan kártevője is ismeretes, melyek még az érés során, a fejlődő magokkal való táplálkozásuk által okoznak, esetenként, akár súlyos kártételt is. Az egyik ilyen kártevő az akácmoly, melynek lárvája a magokat megrágja, a hüvely belsejében pedig az általa készített laza szövedéket is megtalálhatjuk, illetve az ürülékét egyaránt, ami a szövedékbe beletapad. Jellemző, hogy a borsószemeken nagy, de sekély rágásnyomok alakulnak ki. Képesek jelentős kárt is okozni, akár a zsenge magok jelentős részét elfogyasztani.

Egy másik molyfaj, a borsómoly ugyancsak felelőssé tehető a magok elfogyasztásáért. A lárvák a hüvely falán keresztül hatolnak be, mely okozott nyílás gyorsan beforr, de sötétbarna, apró pontként a továbbiakban is látható lesz ennek nyoma. A hüvelyben több magot, általában 2-3 szomszédos magot is károsíthatnak. Melegebb nyarú éveken kell számítanunk nagyobb felszaporodásukra, illetve, ha a borsó virágzása idején kb. 18 fokos hőmérséklet tapasztalható. A borsómolynak 1-2, míg az akácmolynak évente 2-3 nemzedéke van, mindkét faj esetében fejlett lárva alakban történik a telelés.

A legismertebb borsókártevő talán a zsizsik, mely csaknem minden évben, ha kisebb arányban is, de károkat okoz az állományban. Egyes években csak 10-15%-os, míg súlyos esetben akár 70%-os termésveszteség is bekövetkezhet jelenléte nyomán. A fő kártételt a lárva okozza, de kifejlett alakjai is károsítanak, hiszen a porzók és sziromlevelek, valamint a szár és a levelek megrágásáért is felelőssé tehetők. Lárvái a borsószemek belsejében élnek, fejlődésük során annak tartalmát élik fel. A zöld borsóhüvelyen kártételét csupán apró tűszúrásszerű, kis kidomborodás jelzi, ami néhány nap múlva be is heged. A táplálkozását befejező lárva a borsómagot elhagyja, de a hüvely belsejében elkészített bábkamrában bábozódik. Kifejlett alakjainak telelése a tárolókban, de kerti körülmények között is lehetséges, így tavaszi megjelenésükre a borsó virágzása idején lehet számítani.

A magok megrágását továbbá a borsóormányos lárvái is okozhatják, melyek május–június hónapokban lelhetők fel a növényeken. A magokat kiodvasítják, de a maghéjat épen hagyják, mely mellett finom rágcsálékuk és ürülékük található meg. A kirágott magokon továbbá a héj befelé görbülése és besodródása is észrevehető. A kártevők elleni kémiai védekezést a virágzás és az első hüvelyek megjelenése idejére kell időzíteni. Kerti körülmények között, a kártevők elleni védekezésre borsóban a Mospilan, Karate Zeon, Full készítmények vannak engedélyezve, melyek minden fent említett kártevő elleni védekezésre felhasználhatók.

Kiemelt kép: Pixabay

Folyamatosan fertőz a kalászfuzáriózis

2019. június 19. 04:47

Kártevők közül a vetésfehérítő bogarak már bábozódnak, egyre több a gabonaszipoly a kalászokon, de gyakori a gabonapoloska is.

Megjelent a SAATEN-UNION tavaszi fajtakatalógusa

Segítünk alkalmazkodni a változásokhoz az eredményes gazdálkodás érdekében.

Hüvelyesek betárolása: ötletek zsizsikesedés ellen

2022. október 12. 06:37

Mai témának a hüvelyesek betárolását hoztam, hiszen mindannyian találkoztunk már zsizsikkel a konyhaszekrényben vagy a kamrapolcon, amit utána nagy bosszúság és sok takarítás után tudtunk kiebrudalni csak a kamrából.

Egyre nagyobb üzlet a borsó

2021. szeptember 29. 06:47

A borsóárak globális megugrását az alacsony kínálat és a növekvő növényi fehérje iránti kereslet okozta.