A tábla széléről

Országos búzaszentelő Bátán

Agrofórum Online

A rendszerváltozás óta 28. alkalommal tartják a tavaszi „kihajtással” majdnem megegyező időpontban az Országos Búzaszentelőt. Az április 22-én tartott szentmisét a Kossuth Rádió is élőben közvetítette Bátáról.

Hazánkban a kereszténység felvételével együtt, tehát ezer éve a búzaszentelő szertartás népünk vallási gyakorlatává vált. Az erre az alkalomra részben egyedi szertartás-szöveggel megtartott szentmise és körmenet után a határban a pap a négy égtáj felé fordulva a négy evangélistától idézett, és a földdel küszködő, verejtékező földműves munkájára kérte Isten áldását. A könyörgés és az áldás a szántóföldek minden haszonnövényére, az ültetvényekre és a raktározott termésre is vonatkozik.

Kurucz Miklós rendszeres szerzőnk fáradhatatlan aktivitással szervezi évről-évre az Országos búzaszentelőt. Nevéhez fűződik, az évszázados népi hagyomány felélesztése, amelyet minden évben más településen rendeznek meg. A szentmisét Kürtösi Krisztián plébános celebrálta, segítője Sümeg József diakónus, a Szent Vér Őre volt.

Bátát a történelmi Magyarországon a Szent Vér ereklye tette ismertté 1526-ban. II. Lajos Király a bátai templomban gyónt és áldozott utoljára. A törökök 1539-ben lerombolták a települést, amelyet az évszázadok alatt sokszor elpusztítottak, de mindig újra benépesült. Jelenlegi lélekszáma 1750 fő, a Pécsi Egyházmegyéhez tartozó búcsújáró hely.

A szabadtéri szentmisét követően Huszárné Lukács Rozália polgármester köszöntöte a résztvevőket, majd Dr. Horváth Kálmán kormánymegbízott mondott rövid üdvözlő beszédet.

„Hiába akarták eltörölni többek között ezt a népi hagyományt is, a nép lelkében mindig is élt, csak fel kellett ébreszteni. A természetben élő ember rendre megtapasztalja, hogy a kétkezi munka akkor eredményes, ha Isten áldása kíséri. A jó termés, a becsületes munka és az égi áldás gyümölcse” – zárta köszöntőjét a kormánymegbízott.

A szentmise és a köszöntők után a templomi zászlókat és a sárközi népviseletbe öltözött helyieket követve a résztvevők kivonultak a búzatáblához, ahol az egyházi személyek a régi hagyományt felelevenítve megszentelték a búzatáblát. Régi szokás szerint mindenki tépett a szentelt búzából egy marékra valót, hogy az otthonába is beköltözzön az égi áldás, vonatkozva minden terményére és jószágára.

Az ünnepség színvonalát emelte a Jagicza József kántor-karnagy vezetésével zenei élményt nyújtó bátaszéki Szent Cecília kórus.

A megszentelt búzatábla széléről – Dr. Bódis László

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Addig adj, amíg adni tudsz!

2020. december 6. 06:36

Karácsonyra készülve az erdők-mezők is ünnepi ruhába öltöznek; legalábbis ebben reménykedünk, mert még ilyen vén fejjel is arról álmodozik az ember, hogy fehér Karácsonyunk lesz.

„Korhadt fakeresztek”…

2019. november 5. 18:02

Novemberre készülve az ember akaratlanul is belekerül abba a ködös, sáros, pocsolyás hangulatba, amelynek vége az elmúlás.

Támad a drótféreg, sok helyütt újra vetik a kukoricát

2019. június 7. 13:15

Soha nem látott drótféreg fertőzés tizedeli a kukorica és a napraforgó vetéseket egyes dunántúli megyékben (Lehet, hogy másutt is!)

Búzatermesztésünk jövőjéről

2019. április 24. 14:34

Lehet, hogy rosszul gondolom, de néhány tíz, vagy akár ötven hektáron is, önállóan, nem lehet gazdaságosan búzát termelni, mert vagy nincs hozzá elegendő eszköz, vagy túl sok van – ami nincs kihasználva.

Búzaszentelés Polgárdiban - Majdnem „elfújta a szél”...

2016. április 26. 08:47

...mégis megtartották vasárnap a búzaszentelőt Polgárdiban.

Országos búzaszentelő Emődön (+KÉPEK)

2015. április 27. 15:16

Ünnepi szentmisére, országos búzaszentelő körmenetre és szertartásra kaptunk meghívást Emőd város polgármesterétől és plébánosától.