S. Ilona kérdése: Rózsabokrom levelein sötét, fekete színű foltok jelentek meg, körülötte a levél sárgul. Mit tehetek, mielőtt a többi levél is befoltosodik?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Rózsafélék levelein – bokorrózsáknál, futó fajoknál és mini rózsáknál is – tavasztól őszig – gyakran láthatóak sötét barna, feketés színű foltok. Méretük változó, 1-2 mm-től 10 mm-et is meghaladó átmérőjűek is lehetnek. A foltok széle elmosódott, csipkézett, mintha tintacsepp esett volna itatós papírra. Gyakran az erek mentén rendeződnek, vonal alakban helyezkednek el. Foltok körül és között a levéllemez sárgulni kezd, és a foltos levelek tömeges hullása kíséri a fertőzést.
A leírt tünetek a rózsa diplokarponos levélfoltosság betegségre jellemzőek. A foltok megjelenése miatt a betegséget csillagpenész vagy tintafoltosság néven is ismerik. A kórokozó gomba (Diplocarpon rosae) párás körülmények között szaporodik és fertőz. A lehullott beteg levelekkel telel és vegetációs időben azokról indul a bokrok visszafertőzése. A fertőzött levelekről a gomba spórái az alsó elhelyezkedésű ép levelekre csapódnak vízcseppek segítségével. Fertőzéshez a 18-27 °C –os léghőmérséklet és magas páratartalom (80-85%) a kedvező. Ezt követően 1 héten belül kifejlődnek a leveleken az új foltok, azokban a gombatelepek, és a fertőzés folyamatosan ismétlődik.
Védekezés alapja a fertőzési láncolat megszakítása. A gomba a fertőzött levelekben telel, ezeket a leveleket össze kell gyűjteni és eltávolítani a területről. Hasonló eredmény érhető el a fertőzött levelek talajba forgatásával is. Vegetációs időben is a védekezés alapja a lehullott levelek eltávolítása a növények közeléből. A lomb védelménél nem mellőzhető a gombaölő szeres kezelés, megelőzésszerűen ajánlott a lomb permetezése.
Különösen csapadékos, tartósan párás időjárás esetén indokolt az ismételt lombkezelés. Permetezésnél minden esetben tapadás fokozó anyagot kell a permetléhez adagolni a rózsalevelek bőrszerű, sima felszíne miatt. A rózsánál engedélyezett tritikonazol hatóanyagú Saprol hatásos e betegség ellen is. Valamennyi levélfolt betegség ellen is ható gombaölő szer is eredményesen felhasználható, ezek azoxistrobin, mankoceb, penkonazol, propineb, réztartalmú szerek, tebukonazol). Házi kertben kerülni kell a késő délutáni vagy esti öntözést, mert segíti az esti, éjszakai páratartalom megnövelésével a fertőzés elhatalmasodását.