24℃ 20℃
július 27. Olga, Liliána, Natália, Pantaleon
Ház, táj blog

Hullócsillag

Agrofórum Online

Ez a múltba vesző írás a vége felé egy idézettel köszön el az Olvasótól: „Csillagnak jöttem, s eltünök majd, ha üzenetem által adtam.” Csillagnak születtünk, dolgunk van a világban, üzenet hordozói vagyunk. és még egy idézet, a nagyfeszültségű vezetékek feladatát példázva: „…nem tudjuk, honnan, nem tudjuk kinek, de rajtunk megyen át az üzenet. Az ismeretlen igét hordja vállunk, bennünket ide állítottak állunk.”

Többen is megkérdezték tőlem, hogy miről fogok írni, ha elfogynak a régi magyar hónapelnevezések. Nem tudtam válaszolni, de arra gondoltam, hogy a természetben, a mezőgazdaságban annyi szépség és annyi rejtély van, hogy bizonyára adnak új meg új témát, amelyek nyomán Önökkel is megosztható gondolatok születnek.

Augusztus. Szép ez a hónap. Még sugárzik a nyár forrósága, de a hónap vége felé, úgy Szent István után, már van valami őszi borzongás a levegőben. Elmerengünk néha az álmosító délutánokon meg a csillaghullásos estékben. A tekintetünk messze néző lesz, a gondolataink elkalandoznak a múltba is meg a jövőbe is; szépek is, meg egy kicsit szomorúak is. Szépek, mert a múltat valahogy mindig megszépíti az idő, ami tudjuk, hogy nem igaz, csak a régmúlt eseményekből valahogy a szebbek maradnak meg emlékezetünkben. Szomorúak is, mert látva a jelent, és csak sejtve a jövőt, nem táplálhatunk hiú ábrándokat.

Ilyenkor talán egy szusszanásnyi időnk is van, hogy belefeledkezzünk a gondolatainkba. Learattunk, betároltunk, eladtunk, – vagy csak akartunk? Az azért mindig megnyugtató érzés a gazdának, még ha kétségei is vannak az értékesítést illetően, hogy legalább már fedél alatt van a termény.

A kukoricák már szépen mutatják magukat. A napraforgók lassan meghajták a duzzadó magvaktól elnehezülő fejüket; hol van már a Nappal farkasszemet néző büszkeségük?!

A cukorrépa – ahol van még – egy-egy forró napon szinte belefonnyad a földbe. A burgonyák hízókúrája tart még ugyan, de parásodó héjuk lassan raktárfalat von minden egyes gumó köré. A vetésre szánt repcemagvak egyre türelmetlenebbül mocorognak a zsákban. Közeleg a hó vége, lassan szeretnének már a magágyba feküdni, hogy azután egy kiadós eső hatására újra életre fakadjanak. No de ne ragadjunk le a szántóföldi növényeknél. Most van szezonja a szabadföldi zöldségfélék némelyikének, és ilyenkor reped a dinnye kongó harsanással, amikor beléhasít a kés.

A gyümölcsök java már leérett, de az őszibarack most az igazi, mikor édes leve végigcsorog a kezünkön, hogy azután a könyökünkről egyenesen a nadrágunkra csöppenjen. A pirosló szilvák is bekékülnek lassan, és az almásokban is megindul a sürgés-forgás. A szőlősgazdák egyre gyakrabban látogatják a pincék környékét, nemcsak a termést meg a közelgő szüret idejét latolgatva, de az egyre jobban ízlő és fogyó tavalyi bor, és az egyre sokasodó seregélyek miatt is.

Elgondolkodom. Magam sem tudom igazán, hogy a múltról, vagy a jövőről ábrándozom. Beesteledett. Nézem a tejutat – micsoda csillagkavalkád, vagy inkább rend. A fekete égboltról leszalad egy-egy hullócsillag és elvész a semmibe. Azt mondják amikor lehullik egy csillag, akkor valaki elköltözik ebből az árnyékvilágból. Igaz lenne? Ki tudja. Eszembe jut egy régi vers, ami arról szól, hogy mindnyájan csillagnak születtünk, mindnyájunknak dolga van a világban és valamilyen üzenet hordozói vagyunk. Igy végződik: „csillagnak jöttem, s eltűnök majd, ha üzenetem által adtam”. Szép ez az esete és szép lesz a holnap is, mert a természet mindig nyújt valami újat, meglepőt.

Igen, a természet, amely szinte kifogyhatatlan tárháza a változékonyságnak és amely gondolatokat ébreszt, csak figyelni kell rá.

Lám-lám, ahogy most is. Lehullott egy csillag és elindult egy kéz, hogy papírra vesse ezeket a kissé kesze-kusza, de valakiről mégiscsak árulkodó gondolatokat.

A tábla széléről 2006-ban – Dr. Bódis László

Július 25-ig szavazhatunk! Melyik faj legyen a 2026-os Év madara?

2025. július 23. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) "Év madara" programjának célja, hogy a jelölt madárfajok, és végül a győztes faj életmódjával, szokásaival és élőhelyével közelebbről megismerkedjen a nagyérdemű.

Madárfiókát találtam a kertben, mi a teendőm?

2025. július 19. 05:40

Otthoni kertészkedés alkalmával is találhatunk az aljnövényzetben gubbasztó fiatal madarat. Hogyan segíthetünk rajta, mi ilyenkor a teendőnk?

Osztálykirándulás az élelmiszer-biztonság jegyében – tudatosságra int a Nébih

2025. június 20. 05:42

A cikkben szereplő praktikus tanácsok segítenek azoknak, akik otthon készítik elő az útravalót az egy- vagy többnapos kalandokra.

Szelíd óriások a kertben – ne bántsuk őket!

2025. június 15. 05:40

Három csodás, őshonos rovarunkat mutatjuk be: az óriás tőrösdarazsat, a mezei tücsköt és a kék fadongót, melyektől egyáltalán nem kell tartanunk.

A gyep és a pázsit gondozása ősszel

2021. november 1. 05:36

Még a legstrapabíróbb gyep is megfárad az őszi hónapokra a nagy tavaszi és nyári igénybevételtől. Mit tehetünk, hogy évről évre élvezhessük a gyepünk vagy pázsitunk szépségét?

Kerti kalendárium - tennivalók az év utolsó hónapjában

2019. december 2. 04:37

Egy gazdag, sokrétű kert gondozója decemberben sem pihenhet. Számos teendő sorakozik még a feladatlistánkon, amit még idén tető alá kell hozni. Vegyük sorra, milyen „négyfalközti” és milyen kerti munkák várnak még ránk az ünnepek előtt.

Miből legyen sövény? II. rész – lombhullató sövénynövények

2019. június 26. 04:37

Milyen lombhullató, gyorsan növő vagy éppen dekoratív növényfajok alkalmasak sövény telepítéséhez? Melyik sövénynövény-fajnak mik az igényei, mire érdemes fokozottan ügyelni a kiválasztásnál?

Klasszikus rántott ponty

2018. december 20. 03:48

Ha valamikor, akkor karácsonykor ott a helye a halnak az asztalon. Szerintem persze máskor is, de ilyenkor különösen.