Ház, táj

A bohókás dísztökök titkai

Agrofórum Online

Ki ne vidulna fel idén ősszel is ebben a meglepetéseket tartogató és hatalmas melegekkel tomboló színpompás évszakban az ezerarcú dísztökökön? Nem hiányozhatnak egyik feldíszített, őszi színekben pompázó teraszról vagy balkonról sem, és egyre többet találkozunk velük boltokban, piacokon is.

Vajon mi a titkuk? Mit kell tennünk, hogy saját kézből kaphassuk meg a bohókás dísztökök pótolhatatlan őszi hangulatát?

Ezekre a kérdésekre találtam választ egy olyan embernél, aki valóságos szerelmesei a dísztököknek. Minden évben talál helyet a kertjében, hogy elszórhasson 3-4 rekesznyi dísztökre elegendő magot, és minden évben kiválassza a legszebbeket, amikből saját magfogása révén jövőre is jut. Tőle kaptam választ a legsarkalatosabb kérdésekre. Ezúton is köszönöm neki, hogy megosztotta velünk a tapasztalatait!

Mikor ülteted a dísztököt?

Valójában vetem, a téli fagyok után, április második felében szabadföldre ültetem a magokat 6-8 cm mélyre. Palántát nem nevelek előre, bár a legtöbben ezt a módszert választják, így megnyújtják a tenyészidőszakot: április első felétől előnevelik a palántákat, és kicsit később, május elején ültetik ki. Mindig az aktuális évi időjárás dönti el, melyik módszerrel és kiültetési idővel kerültünk el több kórokozót.

Végzel kiültetés előtt talaj-előkészítést vagy tápanyag-utánpótlást?

Felásom a talajt 20-25 cm mélyen annak érdekében, hogy a gyökereknek a kezdeti időszakban könnyebb legyen a vertikális terjedés a talaj mélyebb rétegeibe. Tápanyag-utánpótlást érdemes minden évben végezni, mert a szerves anyagban gazdag talajt szeretik a tökfélék, de ideális termőhely lehet egy komposzthalom is.

Hová érdemes kiültetni? Mekkora helyre van szüksége?

Olyan helyekre érdemes kiültetni vagy vetni, ahol lesz lehetősége felkapaszkodni (kerítések mellé, fára vagy számára kialakított támrendszerhez, esetleg olyan támaszték mellé, ami más növény termesztése után a területen maradt). Egy tőnek 2-3 méterre van szüksége, de vannak 5-6 méterre elkúszó fajták is. A növekedés kezdő fázisában, június-júliusban a növényeket érdemes rendezgetni a megfelelő „kúszási irányba”.

Mikor vásároltál legutoljára magokat vagy magfogás céljából tököt?

2 évvel ezelőtt ősszel egy kertészetben vásároltam dísztököt azzal a céllal, hogy magot is fogok belőle. Magot már régen nem vettem bolti kiszerelésben. Vásárláskor a szállítási és növekedési sérülésektől, valamint betegségektől mentes, kemény terméseket választok, így az aktuális évben ők maguk is különleges alkotóelemei az otthon őszi hangulatának. A vásárlás évében meg is figyelhetem, hogy alkalmas-e a fajta beltéri dekorációnak, vagy mennyire viseli el a kinti fedett körülményeket. Ha kiállta a próbát, magot fogok belőle.

Hogyan történik a magfogás?

Minden évben megnézem, milyen fajtára lenne még szükség: melyik bírta legjobban a hosszabb dekorációs időt, melyiknek tetszett különösen az alakja és a színe. Katalogizálással segítek magamnak a magok rendszerezésében. Amikor a hiányzó vagy új, tetszetős fajta elkezdett puhulni a tárolás során, kiveszem belőle a magokat, megszárítjuk hűvös helyen – a száradás 1-2 napot vesz igénybe, majd ezután fényképpel és dátummal ellátott zacskóba kerül a következő vetésig.

Mik a meghatározó tényezők a vásárláskor?

A lényeg a különleges külső: változatos színek, izgalmas alakok. A közepes méretű, 3-8 kg nagyságúakat részesítem előnyben. De emellett fontos szempont a már említett sérülés- és betegségmentes külső, valamint a kemény termés.

Milyen betegségek fordultak elő eddig?

Amióta termesztem, csak a peronoszpóra fertőzte meg minden évben, különböző mértékben. Kicsit visszavetheti a növény fejlődését, így megrövidítheti a tenyészidőszakot, de számunkra jelentősebb problémát még nem okozott.

Mikortól lehet szedni a tökterméseket? Milyen segédeszközzel érdemes?

Augusztus elejétől szeptember végéig szedem a dísztököt. Pontosan akkor, amikor a termést tartó kocsány elszárad – ez kitűnően jelzi számunkra, hogy megérett a termés. Vigyázva, metszőollóval távolítom el a növényről, lehetőleg nem ejtve rajta sérülést. Szedés után rögtön áttörlöm száraz ronggyal, hogy a szennyeződéseket és a kis serteszőröket eltávolítsam a tök felületéről.

Mennyi ideig bírják a lakásban?

Ha szedés után alacsony páratartalmú helyre (erkély, terasz, vagy akár a pince egyik száraz helyisége) rövid ideig szárítani hagyjuk, úgy akár következő tavaszig is bírják. De még így is figyelni kell rájuk, mert többször megesik, hogy 1-2 hónap alatt megpuhulnak, levet eresztenek a tárolókosárban, és megrohadnak. Előfordulhat, hogy foltot hagy a mellette lévő dísztökön, a padlón vagy az ablakpárkányon.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Tökfélék mindenhol – az óriástöktől a pézsmatökig

2024. november 18. 05:40

Nem maradhat ki a felsorolásból a téli tökök színes és kilogrammokban gazdag csoportja sem: most jön az óriástök, a pézsmatök, a Hokkaido-tök és a Halloween-tök is.

Tökfélék mindenhol – a lopótök, a laskatök és a luffatök

2024. november 12. 05:40

A tökfélék között is nagy térigényűnek számít a lopótök, a laskatök és a luffatök. De nem ez az egyetlen különlegességük: mi mindent lehet készíteni a lopótökből, mi a különbség a laskatök és a fügelevelű tök között, és hogyan készíthető a luffatökből szivacs?

Mit jelent a hideg és a meleg komposztálás?

2024. november 5. 05:40

A komposztálás egy olyan eljárás, amely természetes biológiai folyamatokon alapul, és amelynek eredményeképpen humuszképző anyagok és szervetlen ásványi sók keletkeznek. Ezen belül megkülönböztetünk hideg és meleg komposztálást.

Őszi termések a lakás díszeire – díszítsünk a természet ajándékaival!

2024. október 29. 05:40

Csodálatos kirándulásokat lehet tenni az őszbe burkolózó erdőkben, mezőkön és az utak mentén számos kincsre bukkanhatunk. Ha tehetjük, gyűjtsünk mi magunk bogyókat, terméseket az asztali- és ajtódíszeinkre!

Mindent a kakaóról

2020. január 19. 05:51

Melyik fajtájából készül a legfinomabb étcsokoládé? Milyen fajtáit és hol termesztik? Hogy néz ki maga a növény? Íme a kakaó!

Mely csigafajok nem tesznek kárt a kertünkben?

2018. május 4. 05:00

Nagy robajjal érkezett idén a meleg tavasz. Számítanunk kell kertünkben számos kártevő megjelenésére, így a csigákra is – nem árt felkészülni a védekezésre ellenük.

Ház, táj Képgaléria

Madáretető másképp – „madárkarácsony”

2021. november 25. 07:36

Az egyik közösségi oldalon futottam bele egy remek ötletbe, amit pár napja meg is valósítottunk az új otthonunkban. Nézzük, hogy készül a madarak számára feldíszített karácsonyfa!

Mindent a kávéról - világnapja van!

2020. szeptember 29. 08:36

Mi mindent nem tudunk arról a növényről, amelynek feldolgozásából megszületik a minden napunkat segítő élvezeti ital, a kávé. Hol és milyen fajtáit termesztik? Milyen eljárásokkal készül? Milyen alternatívája lehet, és pontosan mi az a gyöngykávé?