Ház, táj blog

Az óvintézkedések nem zavarhatják az élelmiszer-ellátást

Agrofórum Online

A világ 19 legnagyobb gazdaságát és az Európai Uniót tömörítő szervezet, a G20 mezőgazdasági miniszterei hangsúlyozták, hogy a koronavírussal kapcsolatos óvintézkedések nem zavarhatják az élelmiszer-ellátást.

A G20 mezőgazdasági és élelmiszerügyi miniszterei virtuális ülésükön abban állapodtak meg, hogy az új típusú koronavírus terjedésének megakadályozására szolgáló sürgősségi intézkedések nem fordíthatják a feje tetejére a globális élelmiszer-ellátási láncokat.

A rendkívüli ülést azért hívták össze, mert a koronavírus az egész világon lelassította a globális élelmiszer-ellátási láncokat, így egyes gazdálkodók képtelenek voltak eljuttatni termékeiket a fogyasztók, sőt főbb termelő országok sem az exportkorlátozások miatt.

„Abban egyetértettünk, hogy a COVID-19 pandémiával összefüggésben hozott sürgősségi intézkedéseknek célzottnak, arányosnak, átláthatónak és átmenetinek kell lenniük, és nem okozhatnak szükségtelen akadályokat a kereskedelemben vagy zavarhatják a globális élelmiszer-ellátási láncokat, és a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) szabályaival is összhangban kell állniuk” – szerepelt a virtuális ülés zárónyilatkozatában.

Mari Pangestu, a Világbank magas rangú tisztviselője szintén az ülésen hívta fel a figyelmet az import- és exportkorlátozásokra, sürgetve a globális együttműködést az esetleges élelmiszerválságok elkerülése érdekében.

A G20-ak miniszterei kijelentették, hogy megtesznek mindent annak megakadályozása érdekében, hogy a globális piacokon túlzottan ingadozó élelmiszer árak alakuljanak ki, hiszen azok veszélyeztethetik az élelmiszer-ellátást.

A legfőbb gabonafajtákból a készletek világszerte bőségesek, ám egyes termelő országok jelezték, hogy korlátoznák a külföldi értékesítéseiket, a belföldi ellátás biztonsága érdekében.

A korlátozások akkor léptek életbe, amikor a nagy élelmiszer-importőrök arról döntöttek, hogy a külföldi értékesítések visszafogásával saját készleteiket növelik.

Oroszország, a világ legnagyobb búza exportőre, a múlt héten azt közölte, hogy felfüggeszti a gabona kivitelét július 1-jéig, ha kimerítik a Moszkva által meghatározott 7 millió tonnás negyedéves kvótát, ez a jelenlegi információk szerint valószínűleg május közepén történhet meg. Ha az orosz kvóta ekkorra kimerül, akkor Egyiptom elkezdheti felhasználni a múlt héti vásárlásaival megnövelt tartalékát. Egyiptom, a világ legnagyobb gabonafelvásárlója, 180 ezer tonna orosz búzát vett két beszerzési tenderen, hogy feltölthesse tartalékát.
A G20-ak miniszterei szintén felhívták a figyelmet az élelmiszer-pazarlás veszélyeire, mondván, ez „fokozhatja az élelmiszerekkel kapcsolatos bizonytalanságot és az ellátási kockázatokat, valamint gazdasági veszteségeket is okoz”.

A korlátozások súlyosan érintettek néhány termelőt, mivel a kereslet az éttermek és más vásárlók felől megszűnt, illetve a növények megsemmisítése néhány esetben gazdaságilag életképesebbnek bizonyult, mint a szállítási költségek kifizetése.

„A koronavírus-krízis egy felhívás az egész világ számára arról, hogy ezekben az időkben szükség van a közös fellépésre és a szolidaritásra” – mondta az ülésen az Egyesült Arab Emírségek élelmezésbiztonsági államminisztere, Mariam bint Mohammed Almheiri, aki hozzátette, hogy a globális élelmiszer-ellátási láncokban „súlyos zavarokat” tapasztaltak.

Szaúd-Arábia környezetvédelmi, vízügyi és mezőgazdasági minisztere, Abdulrahman al-Fadhli azt mondta, hogy országa más államokkal és szervezetekkel tervez együttműködést annak érdekében, hogy az élelmiszer-ellátási láncok továbbra is ellenállók maradjanak, amíg a COVID-19 elleni harc folytatódik – nyilatkozta a minisztérium a Thomson Reuters hírügynökségnek.
Az Öböl-államok az élelmiszerimporttól függenek, hiszen a helyi keresletük 80-90 százalékát a behozatalból fedezik.

Helyezzünk ki fészekalapanyagot a madaraknak!

2025. április 8. 05:40

A megfelelő fészekanyag összegyűjtése energia- és időigényes feladat a kertünkben fészkelő madarak számára is, éppen ezért már ezekben a hetekben is kevesebb idejük van a leendő madárszülőknek eleség után nézniük.

Gilisztakomposzt előállítása otthon, egyszerűen II. rész

2025. március 28. 05:40

Milyen hibák miatt válhat büdössé a komposzt? Mit szabad adni a gilisztáknak, és mi tilos?

Március 22. - egy napon a Víz világnapja és a Föld órája

2025. március 22. 06:40

Idén különleges alkalom március 22., ugyanis a mindenkori Víz világnapja egy napra esik a Föld órájának napjával. Ez utóbbit minden évben március 3. szombatjára hirdeti meg a Természetvédelmi Világalap (WWF) nemzetközi szervezete.

Gilisztakomposzt előállítása otthon, egyszerűen I. rész

2025. március 21. 05:40

A gilisztáknak hála egy tápanyagokban rendkívül gazdag humuszanyagot nyerünk ki a gilisztakomposztálási folyamat végén.

2000 forint is lehet a kenyér kilója jövőre

2022. november 8. 15:29

Európa-szerte állnak a műtrágyagyárak, ennek következtében jövő tavasszal több százezer tonnányi hiány alakulhat ki nitrogén műtrágyából, ami nélkül viszont lehetetlen szántóföldeken jövedelmezően növényt termeszteni.

Változott az élelmiszerek csomagolását befolyásoló rendelet

2019. január 18. 08:46

A rendelet hatálybalépése előtt a 10/2011/EU rendelet alkalmazandó rendelkezéseinek megfelelő műanyagok és műanyag tárgyak 2020. január 31-ig forgalomba hozhatók, és a készletek kimerüléséig forgalomban maradhatnak.

Ötezer rászoruló családnak segített idén az Élelmiszerlavina program

2018. november 9. 05:27

A résztvevő önkormányzatok, civil szervezetek és oktatási intézmények földterületein burgonyát, cukkinit, fejes salátát, káposztát, paradicsomot, paprikát, uborkát, sárgarépát, vöröshagymát, valamint zöldborsót termeltek, amelyet aztán szétosztottak a környéken élő nehéz sorsú családok, idős és beteg emberek körében.

Az élelmiszerbiztonság erősítése a cél

2018. december 19. 07:33

A kormány támogatja az élelmiszerbűnözés visszaszorítását és egyetért az élelmiszerlánc biztonságának erősítésére közvetett eszközként alkalmazható büntetőjog kiterjesztésével.