A levéllyukacsosodás fertőzi a gyümölcsöt is?

Agrofórum Online

Levéllyukacsosodás kezdeti tünetét fedeztem fel a kajszi levelein. Fertőződhetnek gyümölcsei is? Mi a teendőm, mivel permetezzek?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A levéllyukasztó betegség, vagyis a sztigmina (Stigmina carpophila) a csonthéjas kultúrákban, főként az őszibarack és kajszi fáknál okoz jelentős mértékű problémát, de esetenként szilván, meggyen, cseresznyén és mandulán is megfigyelhető. A kajszi levelén kezdetben 2-3 mm átmérőjű sárgászöld foltok jelennek meg, melyek barna, keskeny szegéllyel határoltak. Később a foltok közepe kieseik, barna szegélyük azonban megmarad. A hajtásokon is jelentkezhetnek a tünetek, hosszú ovális barna foltok formájában, amik a nyár vége felé kiszürkülnek. A fertőzött vesszők bőrszövete felrepedezhet, amennyiben a folt a vesszőt körülöleli, akkor a vessző elszárad.

A gyümölcsökön kezdetben 1-2 mm-es kerek, lilás-piros színű foltok jelennek meg, később közepük kiemelkedik. A termések belső szövetei a betegség hatására nem károsodnak. A kórokozó a kajszin elsősorban a gyümölcsöt, kisebb mértékben a levelet károsítja. Őszibarackon főleg a leveleken, hajtáson, ritkábban a gyümölcsön jelentkeznek a tünetek.

A fertőzés forrása a lehullott levél és a fertőződött fás részek, vagyis ahol a kórokozó áttelel. Az ősszel lehullott levelek összegyűjtésével és megsemmisítésével vagy talajba forgatásával és bomlásuk elősegítésével a következő évi fertőzés mértéke csökkenthető. Metszéskor a beteg vesszők levágása és megsemmisítése is akadályozza terjedésüket. Tavasszal rügypattanás előtt nagy lémennyiségű rezes lemosó kezeléssel alapozhatjuk meg a kórokozó elleni védekezést.  Bimbós állapotban, virágzáskor, valamin sziromhullás után a moníliás fertőzés elleni védekezéssel összehangolna makoceb, ciprodinil, penkonazol hatóanyagú szerekkel permetezzünk. A vegetációs időszakban a további kezelések szükségessége esetében ugyanezen készítmények is felhasználhatóak a levéllyukacsosodás elleni védelemben. Nagyobb megbetegedést követően célszerű a lombhullás után ősszel is a rezes lemosó kezelés megismétlése.

Mi okozza a balkonon nevelt paradicsom levelének foltosságát?

2019. augusztus 30. 10:12

H. Mária kérdése: Balkonon nevelt paradicsomjaim levelein furcsa elváltozásokat láttam, a levelei kivilágosodtak, fehéres apró foltok jelentek meg. Mi okozhatja?

Miféle furcsa, sárga telepek jelentek meg a mulcson?

2023. június 8. 04:38

Segítségüket kérem, hogy a csatolt képek alapján mi jelenhetett meg a mulcson (gomba- vagy zuzmóféle talán)? Reggelente újabbak tűnnek fel, viszonylag nagy kiterjedésűek és egyre több van belőlük. Kezdetben sárga, krémes állagú, majd folyamatosan kivilágosodik. Ártalmas-e a többi növényre vagy emberre?

Miért dőlnek ki a magról vetett fűszerpaprikák?

T. László kérdése: Magról vetett fűszerpaprikát termelek 2 hektáron, kelés után foltokban sorra dőlnek ki a paprikák. Minden nap öntözöm, tehát vízhiány nem lehet, én arra gondolok, hogy valami elrágja a paprikák tövét, de nem találok semmit.

Keverhetők egymással a különböző növényvédő szerek?

2022. december 21. 04:36

Kérdezném, hogy az alábbi szereket keverhetem-e egy gépbe, úgy értem nem ütik-e egymás hatását? Calypso 480EC, Nissorun 10WP, Mospilan 20EG, Runner 2F, Topas 100EC, Score 250EC, Dithane M45.