31℃ 18℃
július 5. Emese, Sarolta, Lotti, Antal

Mire figyeljünk öntözőrendszer telepítésekor házikertben?

Agrofórum Online

Szeretném a kertemben az öntözést modernizálni, telepített rendszerrel. Milyen fontos alapelvek érvényesüljenek, hogy növényeim vízellátása megfelelő legyen?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Érdeklődő!

Gondolom, szakember segítségét fogja tervének megvalósításához igénybe venni. Röviden összefoglalom, melyek a legfontosabb szempontok, amiket javaslok figyelembe venni.

  • Növények élő szervezetek, nem lehet az öntözést egész szezonban egyformán végezni. Vízigényüket, a talajból naponta felszívott víz mennyiségét több tényező is befolyásolja: minél magasabb a hőmérséklet, minél nagyobb a lomb mérete, annál több vizet párologtatnak el a növények. Fokozza még a vízigényt az erős, tűző napsütés, a fokozott szél is.
  • A lombhullató növények télen inaktív, nyugalmi állapotban vannak, öntözést nem igényelnek. Ezzel szemben az örökzöldek, ahogy a nevük is sugallja, egész évben zöldek, télen is élnek, anyagcseréjük van, ehhez vízre van szükségük. Kivétel az a rövid időszak, amikor a talaj átfagy, ekkor nem jutnak folyékony vízhez. Az örökzöld fás növények novembertől márciusig –csapadék hiányában – kiegészítő öntözést igényelnek, anélkül kiszáradnak. Számukra a téli öntözés lehetőségét biztosítani kell. Emiatt lombhullató és örökzöld fás növények öntözését nem tanácsos közös öntözőkörrel kialakítani.
  • A fű (gyep), bokrok és fák vízigénye eltérő, ezért az öntöző rendszeren ne helyezzük őket egy öntöző körre.
  • Öntözéskor annyi vizet juttassunk ki, hogy az adott növény teljes gyökérzete szintjében a talaját nedvességét biztosítsa az öntözés. Fűnél ez 10-15, bokroknál, cserjéknél 40-60, fáknál 80-150 cm talajmélységet jelent.
  • Gyepnél a talajfelszín gyors kiszáradása miatt 1-2 naponta, bokroknál 4-5 naponta, fáknál pedig 7-14 naponta válhat szükségessé a vízpótlás öntözéssel csapadék hiányában.
  • A növények gyökérzete oda nő, ahol a talajban vizet, nedves réteget talál. A kis vízadaggal öntözött növények gyökérzete felszínhez közeli. A ritkábban, de nagyobb vízadaggal elérhető, hogy a gyökerek mélyre nőjenek, ami segíti a növények környezeti stresszel szembeni ellenállóságát.
  • A csepegtető öntözés fás, ritkábban ültetett növényeknél bevált, víztakarékos módszer. Sorban ültetett fáknál az egyenletes elhelyezkedésű gyökérzet kifejlődését a törzs mindkét oldalára lefektetett cső biztosítja. A csepegtető csövek működése folyamatos ellenőrzést igényel, a vízből lerakódó vízkő, a talajszemcsék gyakran eltömítik a kifolyó víz nyílásait. Erre csak a talajfelszínre fektetett csöveknél van lehetőség.

Mitől hullanak le zölden a 30 éves fenyőfa tűlevelei?

2023. augusztus 25. 04:39

Harmincéves fenyőfám tűlevelei pár hete zölden elkezdtek hullani, valamint a friss hajtások is puhának, fonnyadtnak tűnnek. Mi lehet az oka? Eddig hasonlót sem tapasztaltam, csak szeles időben szaporodtak meg a barnás tűlevelek a talajon.

Teleltetésre fel! III. rész – a muskátli, az encián, a kínai hibiszkusz és a murvafürt megfelelő téli védelme

2019. november 29. 04:36

Idén december első hete meghozza a fagyokat: a jövő hét éjszakáin országszerte mérhetünk -1, vagy akár -3 ℃-ot is. Nem késlekedhetünk tovább, ez a hétvége az utolsó időpont, hogy védett helyre vigyük a fagyérzékeny növényeinket. Mi a teendőnk az enciánbokorral, a murvafürttel, a kínai hibiszkusszal és a muskátlival?

Medencevíz: hogyan hasznosítsuk az elhasznált vizet?

2021. július 18. 06:19

Ha már medencézős időszak, akkor nem árt tudni, mennyi mindenre jó a medence vize is. Ne csak úgy kiengedjük a kertbe, netán a szikkasztóba, mert hasznos is lehet számunkra.

Betartják a vízjogi engedélyekben foglaltakat a gazdálkodók

2019. április 1. 06:17

A 2015-től végrehajtott ellenőrzések számának jelentős emelkedése növeli a vízügyi hatóság területi jelenlétét, amely hozzájárul a hatályos jogszabályok és hatósági előírások önkéntes jogkövetéséhez is.