Ház, táj blog

Célegyenesben a Családi gazdaságokról szóló törvény – 2. rész

Agrofórum Online

Az adózási fejezetek a teljesség igénye nélkül nem a teljes előterjesztést ölelik fel a terjedelem miatt, de a lényegi elemeket tartalmazzák. Ez a tájékoztatás szintén az előterjesztett törvényjavaslatra épül, tehát egy TERVEZET!!

1. Őstermelők adózásáról

Támogatások elszámolása
Jelentős változás a 2021. évtől,  hogy nem kell bevételként figyelembe venni a mezőgazdasági őstermelő által e tevékenységével összefüggésben kapott támogatás összegét (pl.a normatív támogatást és  a költségek fedezetére  vagy fejlesztési célból kapott  támogatást sem)
Emelkedik az  adómentes bevételi értékhatár
A mezőgazdasági őstermelőnek az őstermelői tevékenységéből származó bevételéből nem kell jövedelmet megállapítania, ha az e tevékenységéből származó bevétele az adóévben nem haladja meg az éves minimálbér felét.  Ez most a 600 000 Ft-os határ, ami 2021-től  966 000 Ft lesz a mostani minimálbérrel számolva.

A főszabály szerint 2021-től mindenki átalányadózó, ha az éves árbevétel  az éves minimálbér 10 szeresét nem haladja meg. (kb. 20 millió Ft).

Az átalányadózás nem tesz különbséget a növénytermesztés, az állattenyésztés és a kiegészítő tevékenység között,  hanem  egységesen 90 %-os költséghányadot  alkalmaz. Ez azt jelenti, hogy 10%-os vélelmezett jövedelem alapján kerül az adófizetés meghatározásra.

 

2.Őstermelők családi gazdaságának adózása

Családi őstermelői tevékenység esetén az őstermelők családi gazdasága tagjai:
–  az Áfa  tekintetében továbbra is ugyanazon adózási módot alkalmazhatnak,
– a családi őstermelői tevékenység időszakában egymással munkaviszonyban, munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban nem állhatnak.

ÚJ!  A nyereségét és veszteségét nem kötelező egyenlő arányban felosztani, de erről rendelkezni kell a szerződésben.

Amennyiben a tagok az alapító szerződés alapján nem egyenlő arányban részesednek a nyereségből és viselik a veszteséget,

akkor a családi őstermelői tevékenységet folytató őstermelőnek e tevékenységéből származó bevételét és – tételes költségelszámolás esetén – azzal kapcsolatos költségét az őstermelők családi gazdaságát alapító szerződésben meghatározott módon kell megállapítania azzal, hogy

DE!!  a bevételek és a költségek igazolására bármelyikük nevére kiállított bizonylat egyenértékű.

Itt az átalányadózás abban az esetben alkalmazható, ha a családi őstermelői tevékenység keretében folytatott őstermelői tevékenység bevétele az adóévben nem haladja meg a tagok – a képviselővel együtt – adóév utolsó napja szerinti létszáma és az éves minimálbér tízszerese szorzatának összegét, de legfeljebb az éves minimálbér negyvenszeresét.

Ez a jelenlegi minimálbérrel (161 000 Ft/hó) számolva  77  millió forint körüli bevételt jelenthet  a támogatások nélkül.  Ezért kb. 4 főre érdemes egy őstermelők családi gazdaságot létrehozni átalányadózás választása esetén.

A 2020. december 31-én  a családi gazdaság nyilvántartott  tagjai között szereplő kiskorú a változást követően is megmarad őstermelőként  és lehet rá osztani bevételt és költséget is, viszi magával a veszteséget. 2021. január 1-től azonban már  csak a 16. életévét betöltött hozzátartozó kerülhet be  az őstermelők családi gazdaságába.

 

 3.Családi mezőgazdasági társaság adózásáról

A családi mezőgazdasági társasági jogállás nem érinti e szervezetek adózását. Továbbra is alanyai a társasági adónak vagy – választásuk szerint – a kisadózó vállalkozások tételes adójára vagy a kisvállalati adóra vonatkozó előírások szerint fizetnek adót.

Alkalmazniuk kell az általános forgalmi adóról, a helyi adóról és más adózásról, társadalombiztosításról rendelkező törvény előírásait is.

A földhasználat valamely érvényes jogcímen olyan családi mezőgazdasági társaság javára is átengedhető, amelyben a földtulajdonos tag.
A használatba adás érvényes jogcímei: haszonbérlet, szívességi földhasználat, továbbá a rekreációs célú földhasználat, valamint erdőnek minősülő föld esetében a mező- és erdőgazdasági földek forgalmáról szóló  törvénnyel  és az átmeneti szabályokról szóló  törvényben meghatározott jogcímek: haszonbérleti szerződés, erdőgazdálkodási integrációs szerződés vagy erdőkezelési szerződés – új előírásként – szívességi földhasználati szerződés.
A földelővásárlásra jogosultak, illetve az elő-haszonbérletre jogosultak sorendjében az első helyen a családi gazdálkodó, illetve a gazdálkodó család tagja helyébe a családi mezőgazdasági társaság tagja vagy őstermelők családi gazdaságának tagja lép.

A családi mezőgazdasági társaság tagjainak  juttatott, a törvényben nevesített ( termőföld használatának átengedése címén, földvásárlásra adott összegek stb) összegek után nem keletkezik adófizetési kötelezettség. De ez a társaság gazdálkodásában összesen nem haladhatja meg az 50 millió Ft-ot, illetve a társaság pénzügyi működését nem  lehetetleníti el.

A fentiekben leírtak csak is a törvényjavaslatról adnak tájékoztatást!

Nagyon fontos hangsúlyozni azt, hogy ez egy TERVEZET,   ami egy parlamenti általános és részletekbe menő vita után kerülhet elfogadásra kb. novemberben.

Gyűjtsük össze a konyhában a húsvéti tojásfestéshez a színezőanyagokat!

2025. április 18. 05:40

A természetes színezőanyagokkal elképesztően változatos húsvéti tojásokat festhetünk az ünnepre.

Kapcsolódjunk be a Tavaszi természetles programba!

2025. április 12. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület április 1-től ismét elindította a Tavaszi természetles országos programot, amelynek keretein belül önkéntesen becsatlakozhatunk az Egyesület munkájába.

Helyezzünk ki fészekalapanyagot a madaraknak!

2025. április 8. 05:40

A megfelelő fészekanyag összegyűjtése energia- és időigényes feladat a kertünkben fészkelő madarak számára is, éppen ezért már ezekben a hetekben is kevesebb idejük van a leendő madárszülőknek eleség után nézniük.

Gilisztakomposzt előállítása otthon, egyszerűen II. rész

2025. március 28. 05:40

Milyen hibák miatt válhat büdössé a komposzt? Mit szabad adni a gilisztáknak, és mi tilos?

Drágábban ihatunk pálinkát januártól

2018. november 22. 12:03

Az új szabályok szerint az egy liter 50 térfogat-százalékos pálinka után fizetendő neta 1100 forint lesz. Ez pedig – az áfával is számolva – 700 forinttal emeli meg egy félliteres, 50 százalékos pálinka nagykereskedelmi árát.

A NAV segít az őstermelőknek az szja-bevallásban

2018. február 2. 16:40

A tervezeteket a NAV 2018. március 15-től az ügyfélkapun elérhetővé teszi. A befizetési határidő május 22.

Törvénymódosításokat kezdeményez a kamara

2018. szeptember 26. 06:00

Három nagyobb, törvénymódosításokat kezdeményező csomagot készített elő a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara.

Új adózási lehetőségek a mezőgazdaságban - részletek!

2020. október 9. 09:50

A kormány elfogadta a NAK által kezdeményezett, az őstermelői és családi gazdasági rendszer átfogó reformjáról szóló törvényjavaslatot. A korábbi tervezet néhány ponton módosult.