Taplógombák a gyümölcsfán: mi a teendő?

Agrofórum Online

Cseresznyefám törzsén kagylószerű gombák jelentek meg. Mi lehet ez, mit kell tennem vele?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos 

Kedves Kérdező!

Nem csak az erdei fák törzsén, hanem a gyümölcsfákon, korhadó fatörzseken, is gyakran jelenhetnek meg taplógombák. Európában mintegy 300 fajuk található meg, formájuk és megjelenésük pedig meglehetősen változatos. Egyrészt lehetnek nagyon kemény, viaszos felszínűek, de egyes fajok termőteste vékony, porcszerű és rugalmas. Az élő növényi anyagon táplálkozó taplóknak két típusa ismert, az egyik a gazdanövényben lévő holt sejtfalanyagból táplálkozik, és nem pusztítják el a még élő szöveteket, a másik csoportjuk viszont az élő fát támadja és el is pusztítja.

Legtöbb fajuk gyengültségi- vagy sebparazita. Bejutásuk természetes úton, a légzőnyílásokon keresztül is megtörténhet, de főként abiotikus tényezők által kiváltott pl. kórokozók okozta sebeken át lehetséges. Néhány faj jelenléte csak egy-egy meghatározott fafajhoz köthető (például nyírfatapló, ami kizárólag a nyírfán él), míg mások, több fafajon is előfordulhatnak.

A fehéres színű, kagylóhoz hasonlító termőtestű gombafaj a hasadtlemezű taplógomba (Schizophyllum commune) jelenlétére utalhat.  A borostás réteggomba (Stereum hirsutum) megjelenése is kagylószerű, félkörös, kb. 5 cm széles, szabálytalan, hullámos szélű. Felszínük szöszös, színük élénk sárgásnarancs, barnás zónázottsággal. A védekezés szempontjából a legfontosabb a megelőzés, melyet már a telepítéskor a megfelelő termőhely kiválasztásával is elősegíthetünk. A tápanyagok utánpótlásával, növényvédelmi kezelések elvégzésével mind hozzájárulhatunk a növények jó kondíciójának megőrzéséhez.

A metszéskor, valamint bármilyen más, a fás részeken keletkezett sebfelületeket és repedéseket, sebzáró anyaggal kell kezelni. A sebzáró anyaggal nem csak a taplógombák, hanem más fertőzések kialakulását is akadályozhatjuk. Amennyiben már a kialakult termőtesteket, kalapokat vesszük észre a gyümölcsfáinkon, érdemes ezeket minél hamarabb eltávolítanunk. Ekkor a fa egészséges részéből is pár cm nagyságú darabot távolítsunk el a gombával együtt, hiszen a micéliuma már ezekben a részekben is megtalálható. A nagyobb mértékben fertőzött ágrészeket ajánlatos eltávolítani, akárcsak azokat a fákat, melyeken súlyos mértékben tapasztalható a taplógombák elszaporodása.

Metszés tavasztól télig IV. rész – mit metsszünk ősszel?

2019. október 2. 04:38

Naptárunkhoz tökéletesen igazodva érkezett meg idén az ősz. Szeptember első napjaiban jobban lehűltek az éjszakák, és a nyári tűző nap heve is egyszerre alábbhagyott. Mostanra már megcsípte az első dér a csipkebogyót, a színes falevelek pedig hűvös szellőn vitorláznak. Növényeink elkezdték felkészülésüket a nyugalmas téli hónapokra. Mi pedig az őszi metszési időszakra készítjük a metszőollókat.

A varasodás elleni sikeres védekezés elemei

2023. március 22. 11:38

Az almának nincs még egy olyan kórokozója vagy kártevője, ami hasonló intenzitású védekezést kívánna, mint a ventúriás varasodás (Venturia inaequalis). A betegség elleni védekezés a növényvédelem gerincét képezi, annak éves költségéből 40-50%-ot tesz ki. A jól átgondolt, megtervezett védekezési program tehát kulcskérdés.

Miért nem terem nálam sem az őszibarackfa, sem a sárgabarackfa?

2023. november 3. 04:39

Érdeklődöm, hogy meg tudnám-e menteni az őszi- és sárgabarackfámat, melyek kb. 4-5 évesek? Az őszibarack már egyszer virágzott, volt rajta 30 szem barack, de kb. 2 cm-es méretnél lehullott minden termés. Azóta nem virágzik, nem terem, a fa kérge kicsit szürkés. A sárgabarackfa is egyszer virágzott, termés nem volt rajta.

Érdemes-e még permetezni a gyümölcsfák lombját?

2020. október 2. 09:47

 Szinte mindegyik fám levelei foltosak, azok sárgulnak is és korán lehullanak.