Hogyan adagoljunk műtrágyát a gyümölcsfáknak?

Hogyan adagoljunk műtrágyát a gyümölcsfáknak?

Agrofórum Online

Hogyan adagoljunk a gyümölcsfáknak műtrágyát? Elegendő esetleg csak lombtrágyával permetezni a fákat?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A gyümölcsfák hosszú éveken keresztül egy helyen lévő kultúrának számítanak, ezért tápanyagellátásukra különösen nagy gondot kell fordítani még kerti körülmények között is. A tápanyagellátást már a telepítés előtt érdemes úgynevezett feltöltő trágyázással megalapozni, majd a termő években igény szerint fenntartó trágyázással biztosítani a tápanyagok megfelelő elérhetőségét. A gyümölcsfák igényei tápanyagmennyiség tekintetében igencsak eltérhetnek, hiszen ez a fajtól, fajtától, alanytól, metszéstől, talajmunkáktól stb. is változhat.

Az almának és a körtének kb. egy tonna gyümölcs kineveléséhez 1,5 kg nitrogénre, 0,5 kg foszforra és 2 kg káliumra van szüksége, míg a cseresznye és meggy esetében ez 4 kg nitrogént, 1 kg foszfort és 4 kg káliumot jelent. Emellett különböző életkorban és az adott év folyamán a fenológiai fázisok függvényében is nagymértékben változhat a fák tápanyag-felhasználása. Általános érvényű, hogy a talajban gyorsabban mozgó, pl. nitrogén nagy részét csak tavasszal juttatjuk ki. A nitrogén éves mennyiségét 2-3 részre is oszthatjuk, és az év során elosztva adagoljuk. A lassabban mozgó tápelemeknél, mint a foszfor és a kálium a szükséges évi mennyiséget érdemes azonban ősszel, egy adagban kijuttatni. A műtrágyát akár a talajra is ki lehet szórni, esetleg érdemes csak sekélyen bedolgozni, ugyanis a mély talajművelés a gyökérzet megsértésének megelőzése miatt kerülendő. 

A lombtrágyázás a levélfelületen, valamint kisebb mértékben a gyümölcsök felületén keresztüli tápanyag-utánpótlást jelenti. A legnagyobb intenzitással a fiatal levelek képesek a felvételre, ezáltal leghatékonyabbak az intenzív hajtásnövekedés időszakában való kijuttatáskor lehetünk. Ez az eljárás kizárólag önmagában nem használható tartós tápanyag-visszapótlásra, de jól alkalmazható pl. a bór kijuttatására virágzáskor, mely a kötődéshez szükséges, valamint a hiánytüneteket mutató fáknak nyújthat gyors segítséget. Érdemes a lombtrágyázást növényvédelmi kezeléssel együtt elvégezni, előtte a készítmények keverhetőségéről azonban mindenképp meg kell győződni!

Intenzív talajélet nélkül nincs hatékony növénytermesztés, avagy a baktériumkészítmények szerepe a szárbontásban!

2019. október 9. 08:06

A szántóföldön termesztett növénykultúrák betakarított termése a teljes növényi biomassza kevesebb, mint 50%-a. A fennmaradó nagyobb rész melléktermék, melynek jelentősebb része nem kerül vissza a talajba. A gabonafélék, ipari és takarmánynövények gyökér és szármaradványa átlagosan a 8-10 tonnát is elérheti hektáronként.

A műtrágyagyártó-óriás növeli hamuzsírtermelését

2022. június 12. 08:36

A hamuzsír ára megugrott, amióta a Nyugat szankciókat vezetett be Oroszország ellen Moszkva ukrajnai inváziója miatt, ami az amúgy is szűk műtrágyapiacot is erősen érintette.

Az ENSZ azon dolgozik, hogy garanciákat nyújtson Oroszországnak

2023. szeptember 8. 13:10

Az orosz külügyminisztérium szerdán "újabb adag ígéretnek" nevezve utasította el az ENSZ-terveket a fekete-tengeri megállapodás újjáélesztéséről.

IKR Agrár termékújdonságok, amikkel a kertészet állja a tavaszi árversenyt!

2022. március 30. 06:00

A nitrogénárak emelkedése miatt sokan a 2022-es szezon legfenyegetőbb limitáló tényezőjének a műtrágyatermékek bekerülési árait, elérhetőségüket látják. Az IKR Agrár kertészeti üzletágával dolgozó partnereknek azonban idén sincs mitől tartaniuk, a helyzetre ugyanis két eltérő megoldást is kínálunk kibővített termékportfóliónkkal.