Cserepes yukka növényeimen a levelek gyorsan elkezdenek száradni, a fiatalokon is láthatóak ezek a sajnálatos tünetek. Télen jelentkezett a betegség. Orvosolható?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
A yukka vagy másik ismert nevén pálmaliliom kedvelt szobai növény. Sajnos sokan nincsenek tisztában a tartási igényeivel, pedig a szobai növényeknél is alapvetően a növénynek nem megfelelő környezeti, tartási adottságokból indulnak el a különböző betegségek.
Számos yukka faj közül a Y. elephantipes a legelterjedtebb. Kevés törődést igénylő, száraz szobai levegőt is kedvelő, lassan növő dekoratív növény. Bár szobai növény, tavasz végétől nyár végéig szabadba kihelyezhető megfelelő szoktatás után. Lakásban kifejezetten világos, napos helyet szereti. Szobahőmérsékleten is, de hűvösebb körülmények között is jól érzi magát.
Betegségeit általában a nem odafigyeléssel végzett öntözés szokta elindítani. Ősztől tavaszig, a többi szobai növénytől eltérően, igen kevés vízzel is beéri, ritka öntözést kíván, erről gyakran megfeledkeznek gondozói. A túlöntözés következtében a fellazult szöveteken keresztül a gyökérnyaki résznél szokták megfertőzni talajlakó gombák, gyökérnyaki rothadást okoznak.
A törzsön feljebb is létrejöhet korábbi seben keresztül fertőzés, ahol a törzs megpuhul, gyakran meghajlik, meggörbül. Jelei: az összes levél lankadása, elgyengülése, a szár megpuhulása, gyakran sötét színre változása. A felsorolt tünetek jelentkezésekor a betegség már nem orvosolható, a növény nem gyógyítható. A betegséget csak megelőzni lehet a növény szárazon tartásával.
Zárt térben tartott yukka növényeknél gyakori a lisztharmat gomba fertőzése. Olyan betegség, aminek a tüneteit a legtöbb növénygondozó nem szokta észrevenni. Bár minden lisztharmat betegség tünete hasonló, ennél, a levelek felületén kifejlődő fehéres bevonat nagyon finom, vékony, fehéres színű, gyakran poros bevonatnak tűnik. A gomba a levél nagy vagy egész felületét bevonja, alatta a levél elsárgul, majd gyorsan elszárad. Jellemző rá, hogy a fiatal, még zsenge leveleket kedveli, azokat fertőzi meg elsőnek. Olyan növényeken károsít, melyek levélszövete laza a fokozott öntözés és táplálás következtében.
A lisztharmat betegség elkerülhető, ha ősztől tavaszig a tápoldatozást megszüntetjük, ősszel nem ültetjük át tápdús talajba a növényt, öntözést 2-3 hetente, kevés vízzel végezzük, a cserépben a talaj levegőzését és a helyiség száraz levegőjét biztosítjuk. Télen hagyni kell pihenni a növényt.
Megjelenése után, kezelés nélkül a gomba nem fog eltűnni a növényről. Lakásban szódabikarbónás oldattal a levél felületén élő gomba elpusztítható, de a levelek mindkét oldalát kezelni kell. A lisztharmat tünetes leveleket érdemes mielőbb levágni, ezzel a gomba-spórák okozta fertőzés lassítható. Szabadba kihelyezve bármelyik lisztharmat elleni gombaölő szerrel kezelhetjük.