6℃ 1℃
április 6. Vilmos, Bíborka, Taksony, Celesztin
Ház, táj blog

Mire jó egy fajgazdag takarónövény keverék az ültetvényünkben?

Agrofórum Online

Vegyünk példaként egy fajgazdag takarónövény keveréket, melynek összeállításakor speciálisan a szőlő- és gyümölcsültetvények ökológiai sokszínűségének, biodiverzitásának növelése volt a cél. Ennek megfelelően a keverék többféle növénycsaládból származó, egyéves, kétéves és évelő fajokat is tartalmaz.

A keverék minden növénye hozzájárul a talaj javításához, erózió elleni védelemhez, biodiverzitás növeléséhez, búvó és táplálkozóhelyként szolgál a hasznos rovaroknak, hozzájárul a talaj szervesanyagkészletének javításához, kedvezőbb vízgazdálkodás kialakításához és mindemellett egyedi jelentőséggel is bírnak. Jelen posztunkban, a teljesség igénye nélkül, ezeknek a fajoknak a keverékben betöltött szerepét szeretnénk bemutatni olvasóinknak.

A keverék nagy arányban tartalmaz pillangósvirágúak családjába tartozó növényeket melyeknek együttes szerepe a levegő nitrogénjének megkötése és a talaj felvehető N-tartalmának növelése. További egyedi szerepe a Baltacimnak, hogy kitűnően alkalmazkodik a talajok minőségéhez, meszes talajokon is termeszthető. Gyökérzete sűrűn behálózza a talaj felső rétegét, így jelentős a szerepe az erózió elleni védelemben. Elágazó, mélyre hatoló (2-8 m) karógyökerével lazítja a talajt. Talajvédő, talajjavító növény.

Fehérherének a talaj borításban van kiemelkedő szerepe, indás növény révén a talajfelszínen kialakult foltokat, hézagokat kitölti indáival, ezáltal mind az eróziótól, mind pedig a gyomosodástól védi a talajt. További előnye, hogy jól bírja a talajtaposást, ez a tulajdonsága a keréknyomban válik fontossá.

A Komlós lucerna sekélyen gyökerező, bokros növekedésű növény, mely jó talajtakaró, valamint jól bírja a taposást is. Élénk sárga virágaival vonzza a méheket, zengőlegyeket, lepkéket.

Bíborhere 1 éves, pillangós virágú növény, mely gyors növekedésével a vetés után rövid idővel biztosítja a talaj takarását. Jó a gyomelnyomó képessége, gyökereivel 40-90 cm mélyégben szövi át és javítja a talajt.

Facélia vagy Mézontófű a Borágófélék családjába tartozik. Gyökérváladékai révén gátolja a fonálférgek fejlődését, elpusztítja és távol tartja őket. Gyors növekedéséhez felveszi a talajok szabad tápelemtartalmát, ezáltal gátolva kimosódásukat a mélyebb talajrétegekbe. Ez a hatása kifejezetten előnyös a nitrátkimosódás megelőzésében. Kaszálás, mulcsozás után pedig ezek a tápanyagok újra az aktív gyökérzónába kerülhetnek. Pollenje alternatív tápanyagot jelent a hasznos élő szervezeteknek.

Magvas gomborka a káposztafélék családjába tartozik szárazságtűrő, talajra igénytelen növény, nem vízpazarló, jó mézelő és talajtakaró növény.

Lándzsás útifű az Útifűfélék családjába tartozik. Ellenálló, a taposást jól tűri, ezáltal a művelőutakon a felszaporodása fokozottabb. Jó talajtakaró, gyökérváladékaival a talajban élő mikorrhiza gombák éledését, növekedését serkenti.

Vadmurok a Zellerfélék családjába tartozó, ernyősvirágú, 2 éves növény.Vaskos karógyökerével szerves anyaggal gazdagítja, lazítja a talajt, lehetővé teszi a csapadékvíz gyors bevezetését a talaj mélyebb rétegeibe.

Pohánka vagy Hajdina a Keserűfűfélék családjába tartozik. Víztakarékos, egyéves, lágyszárú, rövid tenyészidejű növény. Erős gyökérsavaival a talaj lekötött foszfortartalmát is képes talajoldatba vinni, ezáltal a növények számára felvehetővé tenni.

A fajok között több gyógynövényt is találunk, mint a Magvas gomborka, Lándzsás útifű, Nyúlszapuka, Szarvaskerep, PohánkaFűszerkömény.

A különböző növények különböző gyökeresedési mélysége által más-más talajrétegeket járnak át, jótékony hatásukat ezáltal különböző talajmélységekben fejtik ki, mint a talaj lazítása, levegős szerkezet kialakítása, az elpusztult gyökerek révén járatok képzése, mely a talaj vízfelvevő, vízelvezető képességét, levegőzöttségét jelentősen megnöveli.

A különböző növények különböző gyökérváladékaikkal eltérő mikróba csoportokat táplálnak a talajban, ezáltal élénkítik és gazdagítják a talajéletet. A hatást fokozza, hogy az egy és két éves fajok elpusztult gyökérmaradványai és föld feletti részei már az első évben szerves anyaggal gazdagítják a talajt, mely a mikróbák tevékenységét is folyamatosan támogatja. Javul a talaj termékenysége a nitrogén kötésnek és a növekvő szerves anyag tartalomnak köszönhetően. A talaj nedvességmegtartó és befogadó képessége is javul a szerves anyag tartalom növekedése által is. A fokozódó talajélet hatására – hasznos mikróbák (baktériumok, gombák), rovarok, földigiliszták -javul a talaj tápanyag szolgáltató képessége és szerkezetessége.

A gazdag talajélet jelentősen csökkenti a talajból fertőző kórokozók jelenlétét, térnyerését, életképességét. A sorköztakarással a hasznos élő szervezetek felszaporodásának életteret is biztosítjuk.

A biodiverzitás, vagyis a biológiai sokféleség az élőlények és együtteseik minden öröklött változatossága nemcsak az egyed feletti, de az egyed alatti szinteken is; az élő természet létezésének eredendő formája. Egy biodiverz rendszerben mindennek és mindenkinek megvan a maga helye és szerepe, amellyel a rendszert érő biotikus és abiotikus hatásokat kiegyenlíteni, tompítani képes. Merjünk fajokban gazdag növénytakarót kialakítani az ültetvényünkben, ezzel hosszú távon is a saját munkánkat könnyítjük!!!

Jakab Mariann
Szaktanácsadó
Biocont Magyarország Kft.

Gilisztakomposzt előállítása otthon, egyszerűen II. rész

2025. március 28. 05:40

Milyen hibák miatt válhat büdössé a komposzt? Mit szabad adni a gilisztáknak, és mi tilos?

Március 22. - egy napon a Víz világnapja és a Föld órája

2025. március 22. 06:40

Idén különleges alkalom március 22., ugyanis a mindenkori Víz világnapja egy napra esik a Föld órájának napjával. Ez utóbbit minden évben március 3. szombatjára hirdeti meg a Természetvédelmi Világalap (WWF) nemzetközi szervezete.

Gilisztakomposzt előállítása otthon, egyszerűen I. rész

2025. március 21. 05:40

A gilisztáknak hála egy tápanyagokban rendkívül gazdag humuszanyagot nyerünk ki a gilisztakomposztálási folyamat végén.

Mit kell tudni a gilisztakomposztról?

2025. március 20. 05:40

A szakemberek szerint a talajban jelen lévő, kiemelkedően jó minőségű, a növények számára leghatékonyabban hasznosítható szerves anyagot a giliszták állítják elő.

Talajművelés és talajmegújítás színpompás virágokkal

2021. március 26. 08:08

Darányban számos kísérlet zajlott és zajlik a takarónövények alkalmazásával kapcsolatban. Varjú Ádámék családi gazdaságában már három éve használnak saját, egyedi igényeik szerint összeállított keveréket - ráadásul sikeresen.

Milyen növénnyel érdemes a szőlősorközöket takarni?

2019. március 31. 06:48

S. Soma kérdése: Szeretném a szőlő sorközét gyommentesen tartani, ehhez keresek olyan takarónövényt, amely a talajt is védi. Mit ajánlanak?

Fő a változatosság, fontos a fajgazdagság

2021. március 25. 08:10

Valóban hatékony, és megéri takarónövényeket vetni? Nem szárítják ki tavasszal a talajt, és nem okoznak a kelleténél több növényvédelmi problémát? Milyen közvetlen és közvetett hatásokat fejtenek ki a talajban, és alkalmazásuk miért lehet kedvező a biodiverzitás számára?

Házikert Képgaléria Videó

Takarónövények a talajművelés nélküli növénytermesztésben - Notill technológia (2. rész)

2019. december 24. 04:33

A Somogy megyei Pusztakovácsiban, Berend Ferenc földjein a kísérletek során a talajművelő retek, a lóbab, a homoki zab, a takarmányborsó és a facélia kombinációja vált be.