Hozzávetőlegesen egy hónapja távolítottam el almafánk törzséről egy nagy taplógombát. A gomba helyén nem kezeltem a fa kérgét. Azóta megint megnőtt az újabb gomba, mint a mellékelt képek mutatják. Kérem, írja meg, hogyan védhetem meg jól termő fánkat az újabb támadástól!
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
Minden növényeket károsító gomba, így a farontó gombák is, gombafonalakat (micéliumot) is képeznek a termőtesteken kívül. A gombafonalak szabad szemmel nem látható vékony, mikroszkópikus méretű szálak, azok hosszirányú növekedésével változtatja helyét a gomba, és terjed a fertőzött növényben. A farontó taplógombákra is ez jellemző. Tehát a gomba nem csak ott él a fában, ahol a termőteste, a gomba „kalapja” kifejlődik, hanem attól messzire is már benne él(het) a faszövetben, anélkül, hogy kívül látható tünetek keletkeznének. Amikor valaki a taplógomba kalapját levágja a fáról, a tönkje alatt és annak helyétől messzire szétterjedt micéliuma benn marad. Ilyen eljárásnál a fát valójában nem mentesíti a gombától, a beavatkozás csak látszólagos.
![](https://agroforum.hu/assets/uploads/2021/07/IMG_3899-1600x1600.jpg)
A fatörzsnél jelentkező megbetegedés esetén a sebet ki szoktuk tisztítani: azaz a látható beteg, fertőzött faszövetet éles vágóeszközzel eltávolítjuk, kikaparjuk a színében és állományában megváltozott fatörzs szövetet egészen az egészséges részig. Ez esetenként változó méretű és mélységű lehet. A kitisztított sebet gombaölő szerrel, általában bármilyen réz hatóanyagú gomba- és baktérium ölő szerrel, alaposan át kell áztatni. A sebet – megszáradása után – faseb kezelő szerrel légmentesen be kell fedni.
Bármilyen gondos sebtisztítás ellenére a gomba életben maradhat a fában. Sikeres mentesítés akkor valószínűbb, ha a taplógomba nem a törzsön, hanem valamelyik oldalágán jelenik meg. Ilyen esetben az oldalág teljes csonkolásával nagyobb a valószínűsége a fertőzött részek teljes eltávolításának. Sajnos a gombaölő szerek nem szisztémizálódnak a fás szövetekben, így azok nem alkalmasak a belső szövetekben élő gombák hatástalanítására.