Mit lehet tudni a kajszin nemrég megjelent levéltetűről?

Agrofórum Online

A kajszi fáit, többi társával, a cseresznyével, szilvával és őszibarackkal ellentétben, a levéltetvek kevésbé kedvelték. Egy-egy alkalommal kisebb méretű kolóniák ugyan megjelenhettek hajtásaink, de nagyobb mértékű kártétellel eddig nem kellett számolnunk.

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Az elmúlt év tavaszán azonban több kajsziültetvényben is a megszokottól eltérő módon, jelentős számban voltak megfigyelhetők a levéltetvek. A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, Növényvédelmi Intézetének kutatói, morfológiai és genetikai jellemzőik alapján is először azonosították a Myzus mumecola-t, vagyis a kajszi levéltetűt, Magyarország több régiójában is.

Európában a faj első megjelenését Olaszországban írták le, de feltételezhetően hazánkban is már legalább két éve jelen van. A kajszi levéltetű kb. 2-2,5 mm testhosszúságú, halványzöld színű. Telelése valószínűleg tojás alakban történik meg a kajszi fáin, hiszen ősanyáit már igen korán, a levelek fakadásakor megtalálták rajtuk. Az első 2-3 nemzedék a levelek fonáki oldalán folytat táplálkozást, mellyel a fiatal levelek fejlődési rendellenességét, vagyis torzulását, görbülését okozzák. A későbbi generációk esetében megfigyelhető, hogy a hajtások csúcsi részén kolonizálnak, így okozva a hajtások görbülését és növekedésük csökkenését, leállását. A fertőzött levelek színeződnek, majd pedig idő előtt lehullnak. Május közepe fele, szárnyas levéltetű egyedek megjelenését is megfigyelték, amiből arra lehet következtetni, hogy heterociklusos faj, vagyis nyári tápnövénye nem a kajszi. Nyári tápnövénye azonban ez idáig még ismeretlen.

A levéltetvek esetében kiemelten fontos megemlíteni, hogy közvetlen kártételük mellett közvetetten is jelentős gondot okozhatnak a vírusok terjesztésével. A kajszi levéltetűnél is fenn áll a lehetősége a kajszihimlő vírus terjesztésére, hiszen testéből a vírust sikerült kimutatni. Összességében tehát elmondható, hogy a kajszi növényvédelmének tervezése és kivitelezése során ezentúl számolnunk kell a levéltetűvel is, hiszen csak így előzhetjük meg közvetett és közvetlen kártételüket.

Mely növényeket képes megbetegíteni a virágfertőző monília?

2023. április 26. 04:37

A meggy virágát fertőző monília az utóbbi években többféle gyümölcsfát is megfertőz. Rajtuk kívül más növényeket is képes megbetegíteni?

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: több lesz a moníliával fertőzött gyümölcs

2022. július 20. 09:16

A kórokozók most kevésbé képesek komolyabb fertőzést okozni, de néhány kártevő azért ebben a helyzetben is okozhat érzékeny károkat.

Még nagyobb veszélyben a vadgesztenyék és rajzik a cserebogár is

2019. április 10. 04:48

A gyümölcstermő növények túlnyomó többsége már virágba borult, csak a birs és a naspolya nem bontotta ki szirmait.

Megnyitja kapuit a Gyümölcstermesztési Kutatóintézet génbanki gyűjteménye

2018. február 14. 09:17

2018-ban a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ szeretné ezt a gyűjteményt megismertetni, ezért az egyes telephelyeken nyílt napokat szervez.