Házikert

Vadon gyűjthető augusztusi kincsek erdőn-mezőn

Agrofórum Online

Régen sokkal elfogadottabb volt, hogy az erdőt-mezőt járva az ehető vadnövényeket gyűjtöttük. Manapság meg a társadalom csak egy szűk köre ismeri az ehető vadnövényeket és meri gyűjteni és beilleszteni a mindennapi étkezésbe.

A vadon gyűjthető növények nagy előnye, hogy az érintetlen környezetben sokszor sokkal több rejtett tápanyagot is adnak, amit a háztájiban termelt növényünk nem tud. Miért? Mert az érintetlen talajokon az ökológiai egyensúlynak köszönhetően az enzimek, mikro- és makrotápanyagok is kiegyensúlyozottabbak és sokszor ez már pont elég a jobb tápanyagösszetételhez.

Papsajt

Régen a házikertekben a természetes gyepekben is rengetegszer volt vendég a papsajtmályva és gyerekként előszeretettel szedegettük le róla és ettük meg. A levelek, a fiatal hajtások és a magvak is fogyaszthatók. A leveleket akár nagyobb mennyiségben is felhasználhatjuk salátákba, vagy meg is főzhetők. Az éretlen magvak nyersen és főzve is ehetők. A termésnek egészen sajtíze van. Szárított leveleiből tea főzhető, de a levelek C-vitamint is tartalmaznak, ami természetesen forrázáskor le is bomlik. Cserzőanyagai összehúzó képességet kölcsönöznek neki. Egyébként az erdei mályva felhasználásával megegyezik. Érdekessége, hogy egy laboratóriumi vizsgálatban gyomorfekély ellen hatásosnak bizonyult.

Mirabella

Bár ez a szebbik neve, mert népnyelven fosóka szilvának nevezik, azért a mirabella egy rendkívül finom vadon termő gyümölcs. Elhagyatott tanyavilág megmaradt kertjeben látni főleg, de út mentén is gyakori. Mindig tiszta helyről szedjük, az utak mentén inkább hagyjuk a fákon. Cseresznyeszilva, mirabella, mirabolán, ónabóna, potyóka nevekre is hallgat, lombhullató faként a rózsafélékhez tartozik. Európában még a rómaiak honosították meg, eredeti élőhelye a Kaukázus.

Kiváló lekvárnak, szörpnek is akár, de ehetjük frissen, gyümölcssalátákba, kompótoka vagy gyümölcslevesbe is téve.

Újra hajt: kövér porcsin

Az egyik kedvenc vadnövény, ami sokaknak csak gyomnövény a kövér porcsin, az egyik legmagasabb Omega-3 zsírsavtartalmú növényünk. Augusztusban újra erőre kap és elkezd dúsan hajtani, érdemes lehet salátába begyűjteni. Sokan lefagyasztva tárolják el télire, nagyon más opciója talán nincs is, ha a téli időszakban is a tápanyagaira vágynánk.

A nem ehető: díszszamóca

Sokan keverik össze a vadon is szedhető szamócával, pedig mérgezőnek tekintjük. Legnagyobb ismertetőjele az, hogy az ehető fajokkal szemben ennek sárga a virága és nem fehér vagy rózsaszínesben mosott fehér. Parkokban és gyepekben elszaporodik, így gyakran találkozhatunk vele. Másik ismertetőjele, hogy termése nem csüng a töveken, hanem többnyire felfelé álló.

Erdei szeder

Ha szerencsénk van és jó a szemünk, akkor kirándulás közben erdei szederre is bukkanhatunk. Fekete, apró gyümölcsi méretükben jóval elmaradnak a nemesített szederfajtáktól.

Gombákkal legyünk óvatosak!

Bár kevés volt sokfelé az eső, azért találkozhatunk mindenfelé gombákkal az erdőben. Csak mielőtt a lábosban végezné, mindenképpen kérjük ki gomba-szakellenőr véleményét. Általában viszont akkor szedjük le őket, ha tudjuk legalább nagyjából, hogy mit szedünk, mert egyrészt feleslegesen is dolgozunk a nem ehető gombák szedegetésével, másfelől mert a természetben a számunkra mérgező fajoknak is van ökológiai szerepük és „hagyjuk dolgozni őket”.

A legjobb bangiták, amiket érdemes minden kertbe ültetni

2025. május 19. 05:40

Ha megbízható, mégis látványos növényt keres, amely kevés gondozással is jól fejlődik, a bangiták között biztosan talál megfelelő fajtát.

Ne tévessze össze: így különbözik az indiai szamóca!

2025. május 18. 11:10

Első pillantásra földi epernek tűnik, valójában azonban egy dísznövény, amely gyakran összezavarja a kertbarátokat. Az indai szamóca Ázsiából származó, terjedő tövű évelő növény.

Felkopaszodott a jukka? Mit tehetünk vele?

2025. május 18. 05:40

Előfordulhat, hogy a jukka alulról felkopaszodik: levelei elsárgulnak, lehullanak. Nem kell azonnal megválni tőle - megfelelő beavatkozással megfiatalítható.

Lóhere: bosszantó gyom vagy zöld szövetséges?

2025. május 17. 13:10

Ha lóherét lát felbukkanni a kertjében, az nem feltétlenül rossz jel – sőt, bizonyos szempontból egyenesen ajándék a talajnak.

Élőhely-rekonstrukció a hazai erdőkben

2023. június 29. 05:37

Ahogy sorra meglátogatjuk a tájvédelmi körzeteket, arborétumokat, nemzeti parkokat, vadasparkokat, egyre több helyen fektetnek energiát abba, hogy a látogatók megértsék a természeti környezet védelmére irányuló törekvéseket. A hazai erdők élőhely-helyreállítása is ezek közé a folyamatos munkálatok közé tartozik.

A klímaváltozás elleni küzdelem itt és az ehhez hasonló erdőkben zajlik

2023. június 25. 08:04

Sokkal nagyobb a fatermő képessége annak az erdőnek, amelynek nagy mennyiségű holt- és elegyfája van és a vízgazdálkodása is megoldott, mint azé, amelyben a hagyományos elvek szerint folytatják az erdőművelést.

A 106 milliárd forintot is meghaladja az erdőgazdálkodásra jutó támogatási összeg

2019. szeptember 28. 15:24

Hektáronként 2800 euróval támogatják ritka elegyfafajok ültetését az új erdőterületekre, hogy minél változatosabb és ellenállóbb erdők szülessenek.

Átfogó uniós intézkedési terv az erdők védelme érdekében

2019. augusztus 7. 08:16

A tervet konkrét intézkedések fogják követni, amelyeket egy szakértőkből álló testület dolgoz majd ki.