A legtöbben ott csúsznak le a következő évi kertélményről, hogy nem kezdenek el időben a tervezéssel foglalkozni. Az őszi és téli hónapok viszont kitűnőek arra, hogy megtervezzük a jövő évet és már a következő szezonban élvezhessük a munka gyümölcsét.
Tervezés a díszkertben
Ha szeptemberben már nagyjából tudjuk, hogy milyen fákat szeretnénk ültetni, akkor érdemes lehet már most ősszel meg is tenni, mert minél jobban be tudnak a nagy nyári melegek előtt gyökeresedni, annál biztosabb lesz a megmaradásuk is. Szeptemberben a hajtásnövekedés már pihen annyira, hogy a fa a gyökeresedésre tud fókuszálni. Nem véletlen tehát, hogy a kertészetekben ilyenkor van az év második főszezonja: gyümölcsfa, díszfa és cserjeszezon.
A faültetés előtt nézzünk utána a választott fajtának, igényeinek, térigényének. Ezek is a későbbi örömünk érdekében történő plusz feladatok, mert egy rossz fajtaválasztással vagy nem elegendő hellyel a növényeink csak sínylődni fognak és hamar elvesztik díszítő értéküket.
Az évelőket ültethetjük ősszel is és tavasszal is. Tavasszal azért praktikusabb, mert akkor már látjuk a lombszíneket, netán a virágszíneket is és sokkal jobban átlátható lesz, mit hova érdemes ültetni.
A díszkertben törekedjünk arra, hogy mindig legyen színfolt, ami virágzik vagy lombozatával díszít. Az unalmas kert mindig ott kezdődik, hogy „Végy 100 db tuját és tedd a kerítés vonalába, közé gyepet.” Bár ez fenntartásban szemlátomást olcsóbb és egyszerűbb (amúgy nem biztos 😊 ), de a legtöbben ebben gondolkodnak. A sokszínű, kontrasztszínekben és formákban gazdag kert sokkal izgalmasabb térélményt és látványt nyújt, amit érdemes kihasználni.
Tervezés a veteményesben
A veteményes tervezése azért izgalmas ősszel, mert még fejben van az idei tapasztalat, mit csinálnánk másképp, minek lenne több helyigénye, mi az ami fajtát nem szerettünk, mi az, ami nem fért már el a konyhakertben.
A másik szempont, hogy van időnk a vetésforgót is megtervezni, persze abban az esetben, ha van elég helyünk.
Van sok olyan zöldség, mely jól nevelhető az egymást segítő növények rendszerével ráadásul, jól párosíthatók segítő növénnyel, netán fűszernövénnyel is.
Ha az egymást segítő növények rendszerét nézzük, akkor ehhez vegyünk egy kockásfüzetlapot, húzzuk be a sorokat, oszlopokat, mint egy virtuális veteményeskert a papírlapon.
Nézzük meg az egymást segítő növények táblázatában, hogy mit szeretnénk elsősorban ültetni és keressük ki a segítő
növényeit. Ideális esetben pont a segítő növény is benne van a kedvenc listánkban, így könnyebb dolgunk van. Ellenkező esetben viszont helyet kellene szorítani a segítőnek is a konyhakertben.
Ha még jobban egyszerűsítenénk az életünket, akkor egy Kertportál hobbikertész applikációt is letölthetünk már a témában, ahol akár egy gombnyomásra is megtervezhetjük a veteményes ennek szellemében. És bár tudjuk, hogy sok hobbikertész nem szeret mobillal a kézben sétálva kertészkedni, nekik jó hír, hogy már nyomtathatók is a virtuális ültetési tervek.