A szőlő levelének foltokban barnulását és száradását peronoszpóra okozza?

Agrofórum Online

Nem csak a peronoszpóra, hanem más kórokozók, valamint tényezők is kiválthatják a szőlő levelének barnulását és száradását.

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A szőlőn megjelenő kórokozók közül leginkább három az, mely e problémát kiválthatja, elkülönítésük további okozott tüneteik alapján lehetséges. A szőlő peronoszpóra elsősorban meleg időben károsít jelentősen, amikor tartós a levélfelület nedvessége. A tünetek kezdetben a fiatal levelek színi oldalán jelennek meg, 1-2 cm-es nagyságú, kör alakú, sárgászöld olajfoltok formájában.

A levelek fonáki oldalán pedig fehér színű gyep megjelenése tapasztalható. A betegség hatására idővel a foltokban a levélszövet gyors barnulása, majd száradása látható. Az idősebb leveleken a sárgászöld foltok kisebbek, erek által határoltak, szögletesek. Súlyos fertőzés esetén nagymértékű lombhullás is bekövetkezhet. Peronoszpóra esetében nem csak a levelek, hanem a kacs és a fürt is megbetegedhet. A fürt a virágzat megjelenésétől kezdve a borsó nagyságú méretig fertőződhet. A fürtkocsány és a fiatal bogyók is sárgászöld színűvé válnak, rajtuk dús gyep jelenik meg. A bogyók később töppedni kezdenek, szürkülnek, barnulnak, később elszáradnak.

A feketerothadás a szőlő minden fiatal zöld részét fertőzheti, de a legsúlyosabban a fürtöket károsítja. A leveleken a tünetek perzseléshez hasonlíthatók, a foltok szabálytalan alakúak, sötét határvonallal szegélyezett elhalt foltok. A fertőzött bogyók színe kezdetben világos-, majd később sötétbarnára változik. A beteg bogyók töppednek, zsugorodnak, végül feketén mumifikálódnak. A tünetes bogyók felületén, szabad szemmel is jól látható és tapintható, fekete termőtestek észlelhetők.

A szőlőorbánc tünetei csak a levélen fordulnak elő. Kezdetben a levelek mellékereinek barnulása figyelhető meg, majd ezt követően az erek közötti rész sárgulni kezd, majd megbarnul, egyes fajtáknál vörösödik. A foltok növekednek, levélérrel határoltak, gyorsan elhalnak. A beteg levelek lehullnak, a tőke felkopaszodik. Hazánkban a hegyvidéki szőlőkben előforduló kórokozó, a síkvidéki szőlők e betegségtől mentesek.

A biológiai növényvédelem jelenlegi helyzete, a szőlő biológiai növényvédelmének lehetőségei

2019. november 12. 10:38

A Növényvédelmi Klub 399. ülésén Péter Zoltán, a Biocont Magyarország Kft. munkatársa tartott előadást november 4-én a vendégeknek a világ és hazánk biológiai növényvédelmének vonatkozásairól és a szőlő biológiai növényvédelmének lehetőségeiről.

Késik Európa, ezzel együtt hazánk első szürete

2019. augusztus 12. 12:33

Elsőként Európában a Varga Pincészet ma megkezdte a Csabagyöngye szőlő szüretelését. Immár sok éves hagyomány, hogy minden évben a Balatonboglári borvidéken található Ordacsehiben kezdődik a szüret Magyarországon, így az is hagyomány, hogy a Csabagyöngyéből készül Európa első újbora.

Megjelentek a Nufarm 2019-es növényvédelmi kiadványai

2019. február 25. 09:16

Letölthető a Nufarm növényvédelmi megoldások 2019, a Szántóföldi kultúrák, valamint a Szőlő- és gyümölcsültetvények növényvédelme 2019 is. Kibővült termékpalettánk részletes bemutatásával szeretnénk a gyakorlatban felmerülő kérdések megválaszolásához segítséget nyújtani Önnek.

Hogyan előzzük meg a darázskárt a szőlőben?

2018. augusztus 24. 07:49

F. Géza kérdése: Még nem szeretnénk szüretelni, de egyre inkább lepik a darazsak a szőlőt, utána más rovarok is megjelennek. Mit lehet tenni ellenük?