Hogyan műveljem meg zöldségeskertem talaját?

Agrofórum Online

Ahhoz, hogy a következő évben is jó termésünk legyen, még az adott évben a betakarítást követően ősszel, a talajt megfelelően elő kell készíteni.

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Először a növénymaradványok összegyűjtésével, majd elhordásával kezdjük meg a munkálatokat. Ezután láthatunk hozzá atarlóhántáshoz, vagyis a talaj sekély, pár centiméteres mélységében történő műveléséhez. E művelethez tolókapát vagy csillagkapát érdemes leginkább használni, mely egy menetben a gyomok irtását is szolgálja. A tarlóhántás vízháztartás javító hatását úgy érhetjük el, hogy a nagyobb rögöket gereblyével vagy hengerrel munkáljuk el.

Az őszi időszak egyik legmunkaigényesebb feladata a talaj mélyművelése, melynek optimális ideje október-novemberben van. A talaj felső rétegét szántással, vagy ásással is átforgathatjuk. Mélysége általában 20 és 30 cm között van. A művelet előtt közvetlenül szórjuk ki, ha van a szerves trágyát, valamint a műtrágyából a foszfort és káliumot tartalmazót, hiszen a talajban ezek csak lassan mozognak, így lehetséges eljutásuk a növények gyökérzónájába.

A forgatás előtt a talaj nedvességtartalmát mindenképp szükséges ellenőriznünk, hiszen sem a túlzottan nedves, sem a száraz talaj nem alkalmas arra, hogy felássuk. Nedves talajon a súlyunk alatti tömörödés, valamint a munkaeszközre való rátapadás okoz nehézséget. A száraz talajon végzett ásáskor pedig nehézséget okoz a talajszeletek kihasítása.

A mélyműveléssel további célunk az is, hogy a talajt felkészítsük a télen lehulló csapadék befogadására és megőrzésére. Az ásás során nagyobb talajrögök képződnek, melyek között rések találhatók, így lehetséges a csapadék fagyott talajba történő bejutása is. A képződött rögök a tél folyamán szétfagynak, ezáltal tavasszal könnyen elmunkálhatók lesznek.

A talaj átforgatásával egyes kárvetők, főként azok talajban élő lárvái is előkerülnek a talajból, mint pl. a cserebogárpajorok, melyek talajfelszínre kerülve a fagyokat már nem vészelik át, vagy a madarak táplálékául szolgálnak.

Hiánypótló modellel bővült a Väderstad palettája

2022. november 10. 08:39

A Väderstad, a világ egyik vezető talajművelő- és vetőgép gyártója bemutatja a Carrier XL rövidtárcsák új, 7,25 méter széles Carrier XL 725-ös modelljét.

A földigiliszták száma tényleg a talajegészségre utal? Provokatív felvetés született

2023. augusztus 16. 09:40

Széles körben elfogadott, hogy az egészséges talajokban nagy számú földigilisztát találhatunk. De valóban van összefüggés a két dolog között?

Középkötött talajok észszerű megművelése a gyakorlati háttér és a tudományos szemlélet egyesítésével

2019. január 23. 07:36

Zsár Ernő családi gazdaságában alkalmazott talajművelési eljárásokat mutatja be, különös tekintettel az őszi szántás elmunkálásának fontosságára hívja fel a figyelmet.

Talajlazító kiválasztásának szempontjai

2023. július 5. 13:14

A talajlazítás fontosságát nem lehet elégszer kihangsúlyozni, a megfelelő időben és módon végzett lazítás látványos eredményeket hozhat a termelésben. A talajlazító alkalmazásával javíthatjuk talajaink állapotát, megszüntethetjük a károsan tömörödött eke- és tárcsatalp réteget. A lazított talajrétegben a víz mélyebbre jut, növekszik a talaj levegőtérfogata és felgyorsul a talaj biológiai élete.