Ősszel a színes lombok mellett a díszfüvek is értékes díszei lehetnek a kertünknek. Nézzünk is pár kedvelt díszfűfélét, amit megéri ültetni.
A díszfüveket több csoportra osztjuk: évelő díszfüvek és egynyári díszfüvek. Az őszi és téli időszakban értelemszerűen az évelő díszfüvek lesznek jó társaink a kertben, hiszen ezek a fajok és fajták nem csak tavasztól őszig virítanak.
Az évelő díszfüveket tőosztással szaporítjuk vagy magvetjük.
Egyik legismertebb évelők közé tartozik a pampafű.
Pampafű – Cortaderia selloana
Nem véletlen az egyik legkedveltebb díszfű, mert bár Argentínából származik, jól bírja a mi klímánkat is és igen magasra, akár 2-2.5 méterre is megnő. Nyáron főleg leveleinek nagy tömegével díszít, míg nyár végén elkezdenek a nagy bugás, hófehér virágzatok kiemelkedni a fűszálak közül.
A leggyakoribb fajtái a fehér és a rózsaszín bugákkal díszlenek.
A pampafű érzékeny a pangó vízre és a sok csapadékra, így jó vízelvezetésű talajba ültessük.
Lehetőleg ne álljon meg körülötte a víz télen se, illetve a növény közepén se. Érdemes a leveleket kévébe összekötni télre és csak tavasszal levágni.
A másik nagy kedvenc, ami egyre gyakrabban látható a kertekben a japánfű és a csíkos változata, a zebrafű.
Japánfű és a zebrafű – Miscanthus sinensis és a var. Zebrina
Habitusra már inkább nádszerű, de magasságra ugyanúgy a 2-2.5 méteres méretre számítsunk. A Misc. sin. var. Zebrina, vagyis a zebrafű széltében csíkos leveleivel különösen szépen mutat. Kiváló vízpartimitátor növények, ültethetjük medence mellé, kerti tavak szélébe. A télre szintén érdemes összekössük a levélzetét, hogy a csapadék ne tudjon megállni a növény közepén és csak tavasszal vágjuk vissza az elszáradt leveleket.
Ha viszont lágyabb esésű levélzetre és kicsit játékosabb megjelenésre vágyunk a kertben, akkor a tollborzfűre biztosan számíthatunk.
Tollborzfű – Pennisetum alopecuroides
Jóval alacsonyabb termetű, mint az előbb említett két növény, az egy méteres magasságot fogja elérni. Lágyan lefelé ívelő leveleivel és pihepuha bugás virágával még a gyerekek kedvence is lesz. Bár nem magas termetű, mégis helyigénye nagy. Puha bugáit szintén nyár végén hozza.
És természetesen a vidékies kertek hangulata sem hiányozhat a legismertebb díszfüvek listájáról. A vadnövényes életérzést az évelő díszköles képviseli ebben a felsorolásban.
Az évelő díszköles – Panicum maximum nem olyan szabályos habitusú, mint a fent említett díszfüvek, sokkal természetesebb hatást is kelt, így jó kontrasztnövény akár nagylevelű évelők vagy díszcserjék mellett.
Az évelő díszköles viszont a fagyra érzékeny, bár télálló egyes vidékeken. Akkor érdemes ültetnünk csak, ha a téli fagyvédelemről gondoskodni tudunk.