Házikert

Októberi magaságyás

Agrofórum Online

A magaságyásban az élet októberben sem áll le. Sőt, akár most is telepíthetünk bele sokféle olyan haszonnövényt, ami akár még idén is szedhető.

Plusz takarás kellhet

A talajmenti fagyok ilyenkor már jóval gyakoribbak, viszont ha a magaságyás tetejére tudunk tenni egy plusz védelmet, akkor gond nélkül tudunk még termelni benne. Ehhez az is szükséges, hogy kellő talajmennyiség legyen az ágyásban, mert így a saját talajhője is tudja fűteni az ágyást. Takarásnak jó megoldás lehet plexilap, ablaküveg (főleg ha thermoüveg). Ez bezárja a meleget is és a párát is és még egy darabig nem kell majd utánfűteni sem.

Önfűtő ágyások

A magaságyásokat úgy is kialakíthatjuk, hogy a komposztfűtés előnyeit is kihasználhatjuk. Ilyenkor a drénréteg helyett az ágyás aljába gallyakat rétegezünk, majd fűnyesedéket és egyre apróbb növényi részeket, majd erre kerül rá a termesztőközeg. Így alulról a bomlási folyamatok hőt fognak termelni, a nedvességet majd az öntözés fogja adni és a plusz keletkező hő hatására a termesztőtalaj is melegebb lesz.

Mit ültessünk októberben?

Őszintén szólva még októberben is simán elrakjuk a dughagymákat, mert így nagyjából karácsonyra lesz belőle szedhető újhagyma. Nyilván nem lesz olyan hatalmas zöld levélzete, mint egy nyári időszakban, de a friss zöldség igényünket kielégítheti.

Ugyanígy a koriandermagot is elvetve hamar csírázik és a fiatal korianderleveleket megszedhetjük egy közel hónappal később.

A téli salátaféléket is ilyenkor vetjük, ezeket akár hó alól is lehet szedni, mert a kis lombozat nem fagy meg. Érdekesség, hogy pár évvel ezelőtt egy tépősaláta fajtánk kint maradt a téli hidegben és elkezdett közepes fejet nevelni. Majd ahogy elment a tél, elkezdett magba menni, majd elszórta a magját és a magaságyásban azóta önfenntartó a tépősalátánk. Az első kis ifjoncok is októberben kezdenek megjelenni, miután a nyári körben beért és elhullajtott magvak kikelnek. Erre már évek óta külön ágyást tartunk fenn és hozzá sem kell nyúlni.

Magaságyása vethetünk tél alá vethető borsót is, ami az első tavaszi újdonság lesz. Ha az édesebb fajtákat vetjük, akkor akár a hüvelye is szedhető lesz zsenge korában, amíg még nem szálas.

Használjuk a magaságyást növényszaporításra!

Amikor nincs időnk vagy kedvünk azzal bíbelődni, hogy összeállítsuk a vetési listánkat, akkor örökzöldeket is gyökereztethetünk a magaságyásban. Vágjunk dugványokat, a dugványok talpait tegyük gyökereztető hormonba, majd duggassuk el a magaságyásban. Meglepően jó eredéseket lehet elérni egy ilyennel is, amivel kertünk növénykínálatát is idővel önfenntartóvá tehetjük. Egy négyzetméternyi magaságyásba több száz kis dugványnövény elrakható.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Így válasszunk dísznövényt a munkahelyünkre!

2024. december 22. 05:40

Nem minden növény alkalmas munkahelyi környezetbe. Ha szeretnénk, hogy a növények valóban hozzájáruljanak a kedvező munkahelyi légkörhöz, figyelembe kell venni néhány alapvető szempontot.

Mit tegyünk, hogy a madáritató ne fagyjon be a tél folyamán?

2024. december 21. 16:10

Mivel a hideg évszakban itthon maradnak, a legtöbb vízforrásuk befagy, így friss vizet találniuk ebben az időszakban igencsak nehéz lehet.

A szobai azálea teleltetése: így virágzik újra

2024. december 21. 10:10

Az azáleák egyenletes bimbóeloszlással rendelkezzenek, és a bimbók körülbelül fele már színesedjen. Ez az egészséges növények egyik legbiztosabb jele.

Biodiverzitás a kertben: mit is jelent valójában?

2024. december 21. 05:40

A legtöbb kertészkedő azt gondolja, hogy a biodiverzitás önmagában annyit jelent, hogy sokféle, kesze-kusza növényt, adott stílusban elültetünk, és már minden oké is. De valóban ez az igazság?