Házikert

Gyümölcsök betárolása télire

Agrofórum Online

Lassan vége a termelési szezonnak és eljött az, amikor egyszerre sok terményt kell betárolni a kiskertből. Ez főleg a gyümölcsöknél lesz izgalmas, de nem kell aggódni, sokféle lehetőség van a téli eltárolásra.

Hideg, de fagymentes pince

A családi házakat régen úgy építették, hogy készült a házhoz egy hűvös, fagymentes pince is. Pontosan emiatt, mert kiválóan lehet télire betárolni ott zöldségeket és gyümölcsöket. Egy régi pince mindig kincseket rejtett, mert a burgonya, hagymafélék, sütőtök és káposztafélék mellett elfért a télálló csemegeszőlő, az alma, a körte, birsalma, a csonthéjas magvak, mint a mogyoró, mandula is. A pincének két olyan tényezője volt régen is és van mai, amire viszont figyelni kell: ne legyen penészes és a rágcsálókat távol kell tudni tartani.

A nagyszüleink idejében bevett szokás volt kénlapot elégetni a penészesedés ellen. Viszont a rágcsálókkal nekik is meggyűlt a bajuk.

Érdekesség, hogy még a nagyszülők idejében a paprikát és görögdinnyét is eltárolták egy időre. Fahamuval kenték be a dinnye külső héját és így pár hónapig még tárolható is volt. A paprikákat viszont sokszor egyesével újságpapírba tekerve tárolták be jól szellőző ládákba téve.

Befőzés, fermentálás és egyéb tartósítások

Ha a fermentálást halljuk, akkor elsősorban a zöldségekre gondolunk, pedig a gyümölcsöket is lehet fermentálni és ezáltal tartósítani. De ugyanígy befőzhetjük lekvárnak is, akár cukormentesen is. Ha cukor- és tartósítószermentes lekvárra vágyunk és a megtermelt javainkat eképp raknánk el, akkor a klasszikus Szatmári szilvalekvár elvén készítsük el, vagyis lassú tűzön hosszú ideig érdemes főzni, hogy a gyümölcshéjakban lévő pektintől besűrűsödjön, a felesleges víz elpárologjon és a rostokban gazdag, hogy már szinte a „megáll benne a kanál” állapotban megőrizhessük az ízeket.

Manapság a gyors megoldásokat keresik az emberek, így nem véletlen, hogy nagy divatja lett a különböző dzsemfixeknek. Az tény, hogy nagyságrendekkel gyorsabban készen van a lekvárunk, viszont akkor kalkulálni kell a hozzáadott cukorral, tartósítószerekkel is.

Gyümölcsecet

Ha már a fermentálásban jártasabbak vagyunk, akkor érdemes gyümölcsecetes recepteket is keresgélni, melynek nagy művelője például Király Ágnes is.

Kompótok, szószok, chutney-k

Ha az előbbi verziókat már kipróbáltuk és még mindig van helyünk és kedvünk alkotni, akkor elkalandozhatunk a kompótok (cukros lében eltett gyümölcsök), a szószok és chutney-k világába.

A kompótok sem újkeletűek, rendkívül ízletes kompót készíthető birsalmából, meggyből vagy akár körtéből is. Bátran játsszunk a fűszerezéssel is! Egy kis fahéj, egy kevéske szerecsendió vagy pár csepp vanília fenséges ízeket tud kialakítani. Így akkor télen a húsok mellé is köretként felszolgálható a családnak.

A chutney-k (csatni) az utóbbi években lettek „újra”felfedezve. Sok kultúra ismeri, Indiában rengeteg chutney-recept van, igazi hagyománya van a készítésének. Ezek gyümölcsös-zöldséges, édeskésen, savanykás, kicsikét pikánsan fűszeres mondjuk úgy szószok. A szószoktól az különbözteti meg, hogy többnyire darabosabbak. Szintén izgalmasak lesznek télen a húsok és grillzöldségek mellé, de akár édességként is bevethetők túrókrémmel vagy pudingos desszerttel.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Így válasszunk dísznövényt a munkahelyünkre!

2024. december 22. 05:40

Nem minden növény alkalmas munkahelyi környezetbe. Ha szeretnénk, hogy a növények valóban hozzájáruljanak a kedvező munkahelyi légkörhöz, figyelembe kell venni néhány alapvető szempontot.

Mit tegyünk, hogy a madáritató ne fagyjon be a tél folyamán?

2024. december 21. 16:10

Mivel a hideg évszakban itthon maradnak, a legtöbb vízforrásuk befagy, így friss vizet találniuk ebben az időszakban igencsak nehéz lehet.

A szobai azálea teleltetése: így virágzik újra

2024. december 21. 10:10

Az azáleák egyenletes bimbóeloszlással rendelkezzenek, és a bimbók körülbelül fele már színesedjen. Ez az egészséges növények egyik legbiztosabb jele.

Biodiverzitás a kertben: mit is jelent valójában?

2024. december 21. 05:40

A legtöbb kertészkedő azt gondolja, hogy a biodiverzitás önmagában annyit jelent, hogy sokféle, kesze-kusza növényt, adott stílusban elültetünk, és már minden oké is. De valóban ez az igazság?