Mielőtt naspolyát ültetne, azt ajánlom, hogy kóstolja meg az érett naspolyát, ha még eddig nem tette meg, ugyanis nem mindenki szereti sajátságos ízvilága és konzisztenciája miatt.
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
A naspolya (Mespilus germanica) az utolsónak érő gyümölcsfajunk. Kis helyigényű, általában 3-4 méternél nem nő magasabbra. Nagyméretű bokorforma vagy több törzsű bokorfa alak jellemzi. A rózsafélék családjába tartozik, mint a többi gyümölcsfajunk, legközelebbi rokonai az alma, körte és birsalma. Magról is szaporítható, magoncai is teremnek, de azok gyümölcsei aprók, kevésbé értékesek. Oltványokat érdemes ültetni, faiskolákban kaphatók. Az oltványok öntermőek, nem szükséges számára beporzó fa, egy fa önmagában is bő termést nevel. Hazai klímánkon jól érzi magát, sem a téli, sem a tavaszi fagyok nem károsítják. Elsősorban napos vagy félárnyékos helyen érzi jól magát. Gyökérzete sekélyen hatol le a talajba, így száraz meleg nyarakon kiegészítő öntözést igényel. Bármilyen talajban megél, a trágyázásáról se feledkezzen meg. A naspolya metszést nem igényel, csak a korona ritkítása válhat szükségessé. A naspolya terméseit a vesszők végein fejleszti, ezért a vesszők esetleges visszavágásával a leendő terméseket távolítjuk el. A gyümölcsének szedésre érettségét héjának barnára változó színe jelzi. Szüretelése jellemzően novemberben, a kemény fagyok előtt időszerű. A naspolyát kemény állapotában kell szedni, ekkor még evésre alkalmatlan, kemény és igen savanyú is. A naspolya utóérő gyümölcs, tárolás alatt folytatódik érése, gyümölcs húsa megpuhul, kásás állagúvá válik, színe barnára változik, leginkább a túlérett körtéhez hasonlóan „szottyossá” alakul. Ekkor éri el a jellegzetes ízét, magas cukortartalmát. Gyümölcse magas pektintartalmú.
Kevés, jelentős, rendszeres károsítója ismert, ez más gyümölcsfajokra nem mondható. A növény minden részében jelenlévő magas csersav tartalommal magyarázzák ezt a kedvező tulajdonságát. Esetenként megfigyelték levéltetvek, hajtáshervasztó darázs kártételét a hajtásvégi leveleken. Kórokozók közül a lisztharmat fertőzheti leveleit, valamint az erwíniás tűzelhalás fordulhat elő hajtásain alkalmanként. Házi kerti nevelési körülmények között általában növényvédelmi kezelést nem igényel.