Ház, táj

Minden, amit tudni érdemes az élelmiszerek minőségmegőrzési idejéről

Agrofórum Online

Mi a különbség a minőségmegőrzési idő és a fogyaszthatósági idő között? Mit kell tenni, ha „lejár” egy élelmiszer „ideje”?

A tudatos élelmiszervásárlás és -fogyasztás alapfeltétele, hogy tisztában legyünk a minőségmegőrzési idő és a fogyaszthatósági idő közti különbséggel, és hogy pontosan mit jelentenek. Eszerint tudjuk kezelni a háztartásban esetleg lejárt, még fogyasztható, vagy már nem fogyasztható élelmiszereket.

A következő összefoglaló segít a két fogalom gyors átlátásában:

 Minőségmegőrzési időFogyaszthatósági idő
Pontos fogalomAzt a dátumot jelöli, amelynek lejárata után az élelmiszer ugyan már veszít a minőségéből, de az elfogyasztása élelmiszerbiztonsági kockázattal nem jár.Azt a dátumot jelöli, amelynek lejárata után az élelmiszer elfogyasztása már nem biztonságos, egészségügyi ártalmat okoz.
PéldákTartós élelmiszerek.
Helyesen tárolt cukor, liszt, zárt konzerv.
Friss fogyasztású, romlékony élelmiszerek.
Tejtermékek (joghurt, tejföl).
Felvágottak.
Jelölésére példaMinőségét megőrzi: 12/05/2024Fogyasztható: 21/01/2024
A minőségmegőrzési idő lejártát követően még 12 hónapig fogyaszthatók a savanyúságok, konzervek megfelelő tárolás mellett
A minőségmegőrzési idő lejártát követően még 12 hónapig fogyaszthatók a savanyúságok, konzervek megfelelő tárolás mellett

Bővebben a minőségmegőrzési időről

A minőségmegőrzési idő a kacifántosabb, mivel a fogyaszthatósági idő olyan, mint egy szigorú tanár: eddig és nem tovább! Ebben az esetben nincs pardon, aminek lejárt a fogyaszthatósági ideje, azt nem lehet már megenni vagy felhasználni emberi fogyasztásra szánt ételekbe sem.

A minőségmegőrzési idővel ellátott élelmiszerek viszont megfelelő elővigyázatosság mellett fogyaszthatók, azonban kereskedelmi forgalomba már nem hozhatók!

A müzlik, gabonapelyhek még 3 hónapig fogyaszthatók a "lejárat" után a Nébih ajánlása szerint
A müzlik, gabonapelyhek még 3 hónapig fogyaszthatók a „lejárat” után a Nébih ajánlása szerint

A következő táblázat termékcsoportonként mutatja, hogy a minőségmegőrzési idő lejáratát követően hány hónapon belül ajánlott elfogyasztani a termékeket. A felhasználási (fogyaszthatósági) határidőket a nemzetközi ajánlásokkal összhangban határozta meg a Hivatal.

A minőségmegőrzési idő
lejártát követően
eddig ajánlott elfogyasztani
az élelmiszert
Termékek
2 hónapOlaj, zsír
Tejpor
Sós ropogtatnivalók, chipszek
3 hónapMüzli, gabonapehely
Édes keksz, kemény cukorka
Csokoládé
Aszalványok
Fagyasztott termékek
6 hónapÜdítőitalok
Szörpök, gyümölcslevek
Majonéz
9 hónapGabonafélék (liszt, búzadara, kuszkusz)
Rizs
Száraztészta
Száraz hüvelyesek
Szószok (mustár, ketchup)
Só, cukor, édesítőszerek
Instant termékek, pudingpor, fűszerek
UHT tej, UHT tejszín
12 hónapÁsványvíz
Lekvár
Méz
Konzerv (gyümölcs, zöldség, hal, készétel)
Kávé, tea, kakaópor

Tartós élelmiszerek adományozása

Mivel a téli időszakban többen adományozunk tartós élelmiszert a rászoruló társainknak, ezért érdemes tisztában lenni a lejárt minőségmegőrzési idejű termékek adományozási lehetőségéről is.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal szerint az élelmiszer-higiéniáról szóló Európai Parlament és a Tanács 852/2004/EK rendelete értelmében a lejárati időt követően is adományozhatók olyan élelmiszerek, amelyeknél a 1169/2011/EU rendelet alapján minőségmegőrzési időt állapítanak meg. Arra viszont figyelni kell, hogy ezek az élelmiszerek csak abban az esetben adományozhatók a minőségmegőrzési idő lejártát követően, ha a következő feltételek mindegyike együtt teljesül:

  • a termék csomagolása bontatlan, sértetlen, szennyeződésmentes;
  • az élelmiszer érzékszervi tulajdonságai nem mutatnak eltérést, azok az adott termékre jellemzők, nem merül fel a termék szemrevételezésekor élelmiszer-biztonsági gyanú (pl. penészesedés, kellemetlen szag);
  • az élelmiszert végig a gyártója által előírt körülmények között tárolták és szállították; fagyasztott termék esetében a tárolási hőmérséklet nem haladta mega -18 °C-t;
  • az adott termék nem csecsemők és kisgyermekek táplálására szánt speciális élelmiszer, anyatej-helyettesítő tápszer.
A ketchup és a mustár 9 hónapig, a majonéz 6 hónapig fogyasztható még az ajánlás szerint a minőségmegőrzési idő lejártát követően
A ketchup és a mustár 9 hónapig, a majonéz 6 hónapig fogyasztható még az ajánlás szerint a minőségmegőrzési idő lejártát követően

A Nébih és az adományszervezők is minden évben felhívják a figyelmet arra, hogy körültekintően, segítő szándékkal és a szabályok maradéktalan betartásával adományozzunk élelmiszert, és ugyanez a mentalitás vonatkozik a saját fogyasztásra vásárolt élelmiszerek esetében is!

Kapcsolódó cikkek:

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogyan előzzük meg a madarak ablaknak ütközését?

2024. december 15. 05:40

Télen fokozottabb a veszélye annak, hogy a kistestű, környezetünkben élő és telelő madarak nagy erővel nekirepülnek a házon lévő üvegfelületeknek. Egy kis odafigyeléssel ennek elejét tudjuk venni, lássuk, mit tehetünk!

Jótanácsok a karácsonyi élelmiszer-vásárláshoz

2024. december 13. 05:40

Nemcsak anyagilag spórolhatunk az előre megtervezett bevásárlásokkal és a tudatos termékválasztással, hanem a környezetet és az egészségünket is óvjuk vele.

Mi a teendő, ha nálunk áttelelő fehér gólyát láttam?

2024. december 5. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület idén is több bejelentést kapott itthon maradó fehér gólyákról. Miért maradnak télen is nálunk? Mit kell tennünk, ha látunk egy madarat?

Hogyan történik a fák injektálása?

2024. december 3. 05:40

Egyáltalán, mit jelent az injektálás? Mi a célja az eljárásnak? Milyen előnyei vannak a permetezéssel szemben, és mik a legfontosabb szabályai?

Élelmiszer-adományozás – a legfontosabb kérdések

2022. december 19. 05:37

Karácsony előtt megnő az érdeklődés az élelmiszer-adományozással kapcsolatban, hiszen sokan szeretnék szebbé és könnyebbé tenni nehezebb sorsú embertársaik számára az ünnepeket. Ehhez az egyik legjobb megoldás egy adománycsomag összeállítása vagy élelmiszeradomány-gyűjtésekbe való besegítés.