16℃ 9℃
május 7. Gizella, Gusztáv, Bendegúz
Ház, táj blog

Füvesítési kisokos – az alapok

Agrofórum Online

A kerti füvesítéshez az ősz első két hónapja a legjobb időszak. Ragadjuk meg az alkalmat, és lássuk, mire van szükség a kerti gyep vagy pázsit sikeres kialakításához.

Akármekkora kertünk legyen biztos, hogy helyet kap benne egy kis sarok vagy akár egy egész udvarrész, amelyre egységes fűtakarót képzelünk el. Ne felejtsük el, hogy az egyik legnehezebb kerti folyamatba vágjuk a fejszénket, ha hosszú távon szép, egészséges gyepet vagy pázsitot szeretnénk magunknak. A fűnek is szüksége van öntözésre, tápanyag-utánpótlásra, folyamatos nyírásra, és mindenekelőtt gondos előkészítésre a vetés vagy a gyepszőnyeg telepítése előtt.

Ez a cikk a füvesítéssel kapcsolatos legfontosabb általános tudnivalókról, valamint a beszerzendő anyagokról, eszközökről, és a folyamat áttekintéséről szól. A következő cikkek a fűmagvetéssel és a gyepszőnyeg telepítésével fognak foglalkozni.

Amire szükségünk lesz

A következő kulcsfontosságú tényezőkre van szükségünk a szép és egészséges fűtakaró eléréséhez:

  • jó talaj-előkészítés,
  • jó minőségű, célnak megfelelő fűmag,
  • magas szerves anyag- és ásványianyag-tartalmú talaj,
  • optimális öntözés,
  • napfény,
  • folyamatos és gondos karbantartás.

Amennyiben ezeket a feltételeket biztosítani tudjuk, szép, egészséges és strapabíró fűtakaróban gyönyörködhetünk otthon.

Egy szépen ápolt gyep a pihenésnek és a játéknak is színtere lehet

Vásároljunk be!

A következőkre lesz szükségünk a füvesítéshez:

  • fűmagkeverék (igényeknek megfelelően lehet pázsit magkeverék vagy gyep magkeverék, azon belül is lehet strapabíró, virágos, árnyéktűrő, szárazságtűrő stb.) VAGY gyepszőnyeg,
  • termőföld vagy gyepföld (amennyiben szükséges),
  • kerti mész (amennyiben szükséges),
  • kvarchomok vagy folyami homok (amennyiben szükséges),
  • jó minőségű indítótrágya (más néven startertrágya).

A következő eszközöket családtagtól, szomszédtól, ismerőstől is kölcsön kérhetjük, de a gyakran használatosakat (pl.: locsolótömlő, fűnyíró) meg is vásárolhatjuk, mert a telepítés és gondozás során létfontosságúak lesznek:

  • ásó,
  • gereblye,
  • kerti henger (vagy kisebb füvesítendő területre taposódeszka),
  • trágya- és fűmagszóró (nagy terület füvesítése esetén igencsak megkönnyíti a munkát),
  • locsolótömlő rózsás öntözőfejjel,
  • gyepszellőztető (kézi vagy motoros),
  • fűnyíró,
  • szegélynyíró (terület adottságaitól függően),
  • motoros kasza (terület és fű adottságaitól függően).

Rakjuk össze a folyamatot!

A tervezés, ötletelés során a következő kérdésekre kell választ adnunk:

  • Mekkora a füvesítendő terület?
  • Milyen lehetőségünk van az öntözésre? Ha szükséges, be tudjuk vállalni egy öntözőrendszer telepítését?
  • Milyenek a fényviszonyok? Mennyire napos/árnyékos a terület?
  • Fajokban gazdagabb gyepet, vagy egynemű, egységes zöld pázsitot szeretnénk?
  • Gyermekek, háziállatok, hobbiállatok próbáit is ki kell állnia a területnek?
  • El tudjuk-e viselni a folyamatos hívatlan vendégeket? (Pl.: gyomnövények, vakond, mezei pocok stb.)

Végül a legfontosabb kérdés: tudjuk és akarjuk vállalni a hosszút távú idő-, energia- és pénzbefektetést, amely a füves terület fenntartásával jár?

Ha megvagyunk a válaszokkal, és úgy döntöttünk, vállaljuk a munkát a szép gyepért vagy pázsitért, nekiállhatunk a gyakorlati munkának.

Következő lépésben mérjük fel a füvesíteni kívánt területet! Jó tudni, hogy a fűfélék a sok napfényt és a nedves körülményeket szeretik. Éppen ezért ahol ettől eltérő körülményeket tapasztaltunk a területen, érdemes ahhoz idomítani az előkészületeket és a fűmagkeveréket is. A legárnyékosabb helyekre árnyéktűrő fűmagot érdemes vetni, ahol a talaj hamarabb kiszárad, oda szárazságtűrő fűmagot tervezzünk! Válasszunk strapabíró magkeveréket olyan helyre, amely előreláthatóan extrémebb igénybevételnek lesz kitéve.

Az igényeink és a várható igénybevétel függvényében válasszuk ki a megfelelő magkeveréket

Ezután ki kell számítanunk a fűmag vagy gyepszőnyeg szükséges mennyiségét, majd el kell dönteni, mikor szeretnénk füvesíteni. Ehhez az időponthoz képest a munkálatoktól függően hetekkel vagy hónapokkal előtte el kell kezdenünk a tereprendezést. Legrosszabb esetben az építési törmelékek, gyomnövények eltávolításáról, a termőtalaj beszerzéséről, a vízelvezetésről és a megfelelő talajszerkezet kialakításáról is gondoskodnunk kell. A tereprendezés utolsó mozzanata a tömörítés, amelyet nagyobb felület esetén kerti hengerrel, kisebb terület esetén taposódeszkával is megoldhatunk.

Innentől elválik a fűmag vetésének és a gyepszőnyeg telepítésének folyamata, amelyeket a következő cikkekben tárgyalunk. Nagyon fontos, hogy mindkét esetben gondoskodnunk kell a kezdeti bőséges vízellátásról.

Leggyakoribb hibák

Sajnos a kerti füvesítéssel kapcsolatban a leginkább idő-, pénz- és energiaigényes folyamatok kihagyása a leggyakoribb probléma. Ide tartoznak a következők:

  • a fűmagkeveréket nem termőföldbe, hanem jórészt építési törmelékkel teli földbe vetettük, mert spórolni szerettünk volna a talaj megtisztításán, vagy a termőtalaj ráhordásán;
  • a (leg)olcsóbb magkeveréket választottuk – ezeknek előnye ugyan a gyors kezdeti fejlődés (ide tartozik az angol perjés vagy olasz perjés keverék), viszont 2-3 éven belül általában kipusztul;
  • akkor füvesítünk, amikor éppen időnk van – ezzel nem mindig vesszük figyelembe az időjárási és előkészítési „követelményeket”, és legtöbbször kárba vész az egész megvásárolt fűmag;
  • „gyorsan, szépet, kis erőfeszítéssel!” – sokan beleesnek abba a hibába, hogy elvárják a telepített vagy vetett pázsittól, hogy pár hét múlva gyönyörű, zöld tengerré nője ki magát, és maradjon is ilyen úgy, hogy semmivel nem járulunk hozzá. Azok, akik így gondolják megvalósítani a füvesítést, ne számítsanak szép eredményre.

Kapcsolódó cikkek:

Kincsek, amiket az erdőben kell hagyni

2025. május 3. 05:40

Az erdőlátogatások során könnyen elragadhatja az embert a lelkesedés, ha valami nem mindennapi „kincsre” bukkan az avarban. Tudnunk kell azonban, hogy mi az, ami semmiképpen nem jöhet haza velünk az erdőből!

Elődeink tudása II. – köhögés és gyógynövények

2025. április 30. 05:40

A leggyakoribb „lábon kihordott” betegségeknek a különböző súlyosságú megfázások számítanak, amik miatt nem feltétlenül maradunk ki az iskolából vagy a munkából. A gyógyulásunkat, sőt még a betegség megelőzését is sok növény teája segítheti.

Gyűjtsük össze a konyhában a húsvéti tojásfestéshez a színezőanyagokat!

2025. április 18. 05:40

A természetes színezőanyagokkal elképesztően változatos húsvéti tojásokat festhetünk az ünnepre.

Kapcsolódjunk be a Tavaszi természetles programba!

2025. április 12. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület április 1-től ismét elindította a Tavaszi természetles országos programot, amelynek keretein belül önkéntesen becsatlakozhatunk az Egyesület munkájába.

Őszi terméshatározó IV. rész – nadragulya, közönséges fagyal, fekete bodza, berkenye

2019. október 11. 04:39

Nem is gondolnánk, mennyire vonzza a szemünket kinn a természetben a fekete szín. Ősszel számtalanszor találkozhatunk a kirándulásaink alkalmával ébenfekete termést nevelő növényekkel. Mit kell tudnunk a nadragulya, a közönséges fagyal és a fekete bodza terméséről?

Megéri precíziós gazdálkodással foglalkozni? Megéri!

2020. január 21. 04:36

Az általunk használt térinformatikai program segítségével összehasonlítottuk, hogy a változtatott mennyiségű tápanyag-kijuttatás (VRA) a homogén kijuttatással szemben realizálhat-e többlet jövedelmet?

Ismerjük fel a gyomnövényeket már pár leveles korukban IV. rész – T4-es életformájú egyszikű gyomnövények

2018. szeptember 26. 13:58

A magról kelő gyomnövények közül az Ujvárosi-féle életformarendszerben T4-es kategóriába sorolt növényekkel gyűlik meg évről évre a legtöbb bajunk.

Ezt a földet választottam - kiegészítés

2019. szeptember 25. 04:36

Hogyan segíthetjük a megfelelő ültetőközeg kiválasztásán túl a növényeket a számukra legideálisabb környezeti feltételek megteremtésével? Mire jó a fenyőkéreg, az agyaggranulátum, a kertészeti perlit és a natúr tőzeg?