Ház, táj

Hogyan hasznosíthatjuk a tojáshéjat?

Agrofórum Online

A húsvéti ünnepkörre való készülődés, főzés és alkotómunka közben is rengeteg tojáshéj keletkezik. Szerencsére sokféleképpen hasznosíthatjuk újra ezt a konyhai hulladékot, amely a szemetes helyett így a kertben vagy a háztartásban lehet újra a segítségünkre.

A tojás szerepe nélkülözhetetlen a konyhában: a süteményekben, a tésztákban az egyik legjobb kötőanyag, a hidegtálak, sőt húsos ételek is sokkal finomabbak lesznek tőle.

Az emberi szervezetre gyakorolt hatása ugyanilyen pozitív, hiszen a tojás javíthatja az agy működését, és erősíti az izmokat. Táplálkozás-élettani értéke azért is rendkívül jelentős, mert közel minden tápanyagot, vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, ami az egészséges és kiegyensúlyozott emberi táplálkozáshoz szükséges.

A szakemberek szerint felnőttként nyugodtan elfogyaszthat az ember két tojást naponta (amennyiben nem kell olyan szigorú diétát követnie, ami kizárja a tojást). Ha rendszeresen fogyasztjuk, azzal hosszútávon is adunk egy hatalmas pirospontot az egészségünknek, és ha eközben még a tojáshéjat is összegyűjtjük, akkor azt is sokféleképpen hasznosíthatjuk. Erre nézünk most meg néhány ötletet.

Komposztba vele!

A legjobb megoldás, ha lehetőségeink engedik, hogy a többi konyhai, természetes hulladékkal komposztáljuk. A tojáshéj a komposzt egyik fontos szervesanyag-forrása. Gyorsan lebomlik, és a benne lévő kalciummal, valamint egyéb értékes ásványi anyaggal látja el a komposzttal trágyázott talajt.

Mielőtt kivisszük a komposztra, érdemes jobban összetörni a héjat, így gyorsabban lebomlik majd
Mielőtt kivisszük a komposztra, érdemes jobban összetörni a héjat

A tojáshéj lebomlását segíthetjük, ha minél kisebb darabokra összetörjük, mielőtt rádobjuk a komposztra.

Ültetéskor segítség

Főként kötöttebb talajokon nagy segítség, ha a növények ültetésénél olyan anyagokat alkalmazunk (pl. tőzeg, kavics, perlit), amely elősegíti a talaj szellőzöttségét, elegendő talajnedvességhez és talajlevegőhöz juttatva a növények gyökereit. Ezeket az anyagokat ki lehet váltani tojáshéj használatával.

Ha a gyökér alá tojáshéjat szórunk, azzal elősegítjük a megfelelő a vízelvezetést a gyökérzónában. Plusz előny, hogy idővel a tojáshéj lebomlik, és így plusz tápanyagokkal is ellátja a növényt.

Csíráztassunk!

Törjük félbe egy egész tojás héját, és használjuk palánták nevelésére, hiszen a tyúktojás mérete csíráztatáshoz éppen ideális! Először finoman szúrjuk ki egy tűvel a héj alját, hogy a felesleges víz el tudjon folyni alul, majd töltsük meg földdel, és ültessük el benne a magot! Így feleslegessé válnak a palántázáshoz használatos műanyag edények.

A félbetört tojáshéj mint csíráztatóedényke
A félbetört tojáshéj mint csíráztatóedényke

Helyezzük bele a földdel teli tojáshéjakat a tojástartóba, majd tegyük ki az ablakpárkányra! Idővel, ha már nagyra nőttek a csíranövények (kb. 4 leveles koruktól), törjük fel a tojáshéjat, majd ültessük nagyobb cserépbe a növényt!

Madaraknak mészpótlásra

Ha összetört tojáshéjat szórunk az udvarra, vagy ha az őrölt tojáshéjat összekeverjük a madaraknak szánt magkeverékkel, akkor a tojók nagyon hálásak lesznek ezért a kalciumgazdag tavaszi eleségért. Ilyenkor, tojásrakást követően ugyanis igénylik a kalciumpótlást.

A háztartásban és a kertben is újrahasznosítható a tojás héja
A háztartásban és a kertben is újrahasznosítható a tojás héja

Ha nem kenyerünk a keserű kávé

Ha az összetört tojáshéjat a kávézaccal együtt a filterbe helyezzük, az így elkészített kávé íze kevésbé lesz keserű. Emellett a tojáshéj és a kávézacc keveréke kitűnő komposztalapanyag. Ha esetleg maga a kávéfilter is lebomló anyagból készült, akkor azzal együtt is kivihetjük a komposztra a kis csomagot.

Tojáshéjból tisztítószer?

Keverjük össze a porrá tört tojáshéjat kevés szappanos vízzel és használjuk nehezen tisztítható tárgyak kezelésére. Gyönyörűen kisúrolhatók vele a vázák és a termoszok is. A keverék ráadásul teljesen környezetbarát.

Tojáshéj bőrproblémákra?

Bőrirritációkra készíthetünk magunknak tisztítókeveréket: pár napig egy kis üveg almaecetbe helyezzük bele a tojáshéjat. Az így készült keverék viszkető bőr, vagy kisebb bőrgyulladások kezelésére is alkalmas.

Sőt, még bőrfeszesítő arcmaszk is készíthető, ha a felvert tojásfehérjét összekeverjük porított tojáshéjjal, majd az így kapott kencét 10 percig az arcunkon hagyjuk.

Kapcsolódó cikkek:

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogyan történik a fák injektálása?

2024. december 3. 05:40

Egyáltalán, mit jelent az injektálás? Mi a célja az eljárásnak? Milyen előnyei vannak a permetezéssel szemben, és mik a legfontosabb szabályai?

Egyedi adventi naptár – ötletek felnőtteknek

2024. november 29. 05:40

A folytatólagos, minden napra jutó feladatok, lelki táplálékok, meglepetések nagy örömmé tudják tenni a felnőttek számára is ezt a négy hetet. Találjunk ki felnőtt szeretteinknek valami különlegességet „adventi naptár” gyanánt!

Egyedi adventi naptár – ötletek gyerekeknek

2024. november 27. 05:40

Az adventi naptár szuper lehetőség gyerekeknek és felnőtteknek arra, hogy segítsen ráhangolódni a téli ünnepekre, és minden napban legyen egy kis csodával megédesített várakozás.

Két új, növényvédő szernek nem minősülő, növényvédelmi hatású anyag került fel a hivatalos listára

2024. november 25. 05:40

A magnézium-hidroxid és a takarmánybaltacim-pellet is bekerült az Európai Unió nyilvántartásába, mint növényvédelmi hatású egyszerű anyag. A hivatalos értékelés során meghatározzák, hogy mekkora dózisban, és milyen növénykultúrában alkalmazhatók.

2024-től újra felfedezhetjük az otthoni komposztálást

2023. szeptember 16. 05:40

Új szabályok léptek életbe és fognak is még, mert 2024. év elejétől kötelező lesz a háztáji biohulladék szelektív gyűjtése, ami nagyban átírhatja a kerti szokásainkat is.

Komposzt vagy mulcs legyen az avarból?

2024. szeptember 30. 16:10

A komposztálás és mulcsolás két hasznos megoldás az avar jótékony felhasználására, de eltérő célokat szolgálnak, más-más előnyökkel járnak.

Így komposztáljunk helyesen, szagmentesen!

2024. május 30. 07:10

Sokan azért nem komposztálnak, mert úgy gondolják, hogy büdös lesz, valójában pedig, ha helyesen végzik, a komposztálás nem jár kellemetlen szagokkal.

Lehet zöld egy fesztivál? A MATE idén bizonyíthat

2022. július 8. 11:13

Az EFOTT fesztiválon keletkező, biológiai úton bontható hulladékok szelektív gyűjtését, helyszíni előkezelését, valamint további komposztálását is megszervezi a MATE.