Ház, táj blog

Mely növények hagymáit, gumóit szükséges felszednünk ősszel?

Agrofórum Online

Melyek azok a dísznövény fajok, amelyek gumója, hagymája, gyöktörzse nem vészeli át kertünkben a telet? Milyen teendőink vannak a felszedés során? Hogyan tároljuk ezeket a növényi szerveket?

A hagymás dísznövények vásárlása és ültetése után vegyük sorra, melyek azok a hagymás, gumós és gyöktörzses dísznövények, amelyeknek szükségük van a kertünkben töltött tavaszi, nyári és őszi hónapok után egy fagytól védett telelőhelyre.

A cikkben felsorolásra kerültek azok a fajok és egyes fajták is, amelyek hagymája, gumója, rizómája és hagymagumója a mi éghajlatunkon képes átvészelni a kertben a telet.

Telelésre felkészülni!

A sikeres áttelelés egyik fontos feltétele, hogy adjunk időt a növénynek ahhoz, hogy a lehető legtöbb tápanyag visszahúzódhasson a raktározószervébe: ne vágjuk le az elszáradt leveleket, hagyjuk a föld feletti részeket teljesen elszáradni! Elvirágzást követően a virágszárat vissza lehet vágni (bár mi ezt is hagyjuk teljesen elszáradni), de a levelekre a növénynek még az év további részében szüksége van!

Eltérő fagytűrő képesség

A fagytűrést tekintve jelentős különbségek vannak a hagymás és gumós növényfajok között: míg a császárkorona és a botanikai tulipánok legendásan jól tűrik a fagyot a hagymások között, addig a mormontulipán (Calochortus) különösen érzékeny a mínuszokra, hasonlóan, mint az amarillisz (Hippeastrum) és a fehér kála (Zantedeschia aethiopica).

A mérsékelten fagytűrő fajok, mint például a különböző liliomhibridek és -fajok – a pirosliliom (Nerine), az üstökliliom (Eucomis), a fürtös fáklyaliliom (Kniphofia uvaria), a kerti korbácsliliom (Eremurus isabellinus) – valamint a sáfrányfű (Crocosmia) és a spanyol nőszirom (Iris xiphium) képesek áttelelni olyan hazai kertekben, amelyek nem a téli hidegrekordjaikról váltak ismertté. A kertben nevelve ezeknek a fajoknak segíthetjük a sikeresebb áttelelését talajtakaró anyaggal (pl.: fűkaszálék, lomb, mulcs).

A dáliagumókat ősszel fel kell szedni

A hagymafélék (Alliaceae) családjába tartozó csillaghagyma-fajok (pl.: magas csillaghagyma, májusi csillaghagyma, egyvirágú csillaghagyma) illetve a rózsás ernyősliliom (Crinum x powellii) a két előbbi csoport között helyezkednek el fagytűrésüket tekintve: ha nagyon zord, kemény telet jósolnak, akkor érdemesebb felszedni a hagymáikat, és fagymentes helyen tárolni tavaszig.

Teendők a felszedésnél

Kerti talajunk keménységétől függően igyekezzünk a lehető legfinomabban hozzáférni a hagymákhoz és gumókhoz, nehogy felsértsük őket a szerszámmal vagy a kezünkkel! Kíméletesen távolítsuk el a rájuk tapadt földet, majd terítsük őket ki, hogy kissé megszáradjanak.

A fertőzött hagymákat az őszi felszedésnél és a tavaszi kiültetés előtt is válogassuk ki és semmisítsük meg

Felszedés közben rögtön válogassuk is át a hagymákat és a gumókat: tegyük külön az ép és fertőzött darabokat, ez utóbbiakat semmisítsük is meg! Praktikus megoldás, ha az egészségeseket egyből osztályozzuk fajuk, nagyságuk és színük szerint, így tavasszal könnyebb dolgunk lesz a földbe ültetésüknél.

A megfelelő telelőhely

A felszedett hagymákat, gumókat és rizómákat rakjuk hűvös helyre egy cserépbe vagy ládába, amibe egy réteg homokot, fűrészport vagy tőzeget is helyezünk. A hagymákat, gumókat és rizómákat helyezzük olyan távolságra egymástól, hogy érjenek össze! Ügyeljünk arra, hogy a kiültetésig ne érje nedvesség egyiket se (pl. vízben állás), mert gyorsan berohadnak.

A téli hónapok során is ellenőrizzük a hagymákat, gumókat: ha sérültet vagy penészeset találunk, azonnal távolítsuk el, mielőtt a többi is megfertőződne.

Akiket fel kell szedni

A következő táblázatban a teljességre törekedve felsorolásra kerültek a leggyakoribb, hazánkban dísznövényként nevelt hagymás, gumós és rizómás növényfajok illetve -fajták, melyeket felszedve, majd gondosan védett helyre betéve szükséges teleltetni:

Magyar név Latin név Hagyma/gumó/gyöktörzs
Abesszin kardvirág Gladiolus murielae hagymagumó
Amarillisz hibridek Hippeastrum hagyma
Ázsiai boglárka Ranunculus asiaticus gumó
Bizánci kardvirág Gladiolus communis subsp. byzantinus hagymagumó
Csillogó pirosliliom Nerine bowdenii hagyma
Dáliafajták Dahlia gumó
Fehér kála Zantedeschia aethiopica gyöktörzs (rizóma)
Fehér nárcisz Narcissus poeticus hagyma
Gumós begónia Begonia x tuberhybrida gumó
Háromszöglevelű madársóska Oxalis triangularis gyöktörzs (rizóma)
Kánna (kanna vagy rózsanád) Canna indica gyöktörzs (rizóma)
Kardvirág hibridek Gladiolus hagymagumó
Kék nőszirom Iris x germanica gyöktörzs (rizóma)
Liliás csillagliliom Tulbagia violacea hagyma
Nagy csodatölcsér Mirabilis japana gumó
Rózsás ernyősliliom Crinum x powellii hagyma
Tazettanárcisz Narcissus tazetta hagyma
Üstökliliom Eucomis hagyma

Tavasszal ezeknek a dísznövényeknek a hagymája, gumója és rizómája újból földbe helyezhető. Kiültetés előtt azonban vizsgáljuk meg egyesével a teleltetett növényi szerveket, nem észleljük-e rajta valamilyen kártevő vagy kórokozó károsítását.

Akik maradnak

A tulipán- és nárciszhagymákat nem szükséges minden évben felszedni, elegendő ezt átlagosan két-háromévente megtenni. Különösen a botanikai eredetű, kistermetű és kisebb virágú tulipánok hagymái bírják jól a hazánk téli hőmérsékletét.

A tulipán és a gyöngyike hagymáját nem szükséges minden évben felszedni

A következő táblázatban felsorolásra kerültek azok a hagymás, gumós és rizómás dísznövények, amelyek kertünkben képesek átvészelni a leghidegebb hónapokat:

Magyar név Latin név Hagyma/gumó/hagymagumó/gyöktörzs
Ágas tulipán Tulipa praetans hagyma
Ametisztjácint Brimeura amethystiana hagyma
Arany sáfrány Crocus flavus hagymagumó
Berki szellőrózsa Anemone nemorosa gyöktörzs (rizóma)
Bókoló csillagvirág Scilla siberica hagyma
Boldogasszony papucsa Cypripedium calceolus gyöktörzs (rizóma)
Bunkós hagyma Allium sphaerocephalon hagyma
Dalmát sáfrány Crocus dalmaticus hagymagumó
Császárkorona Fritillaria imperialis hagyma
Csüngővirágú hagyma Allium cernuum hagyma
Ernyős madártej Ornithogalum umbellatum hagyma
Fürtös gyöngyike Muscari neglectum hagyma
Gyöngyvirág Convallaria majalis gyöktörzs (rizóma)
Hófény Chionodoxa hagyma
Hóvirág Galanthus hagyma
Iráni hagyma Allium aflatunense hagyma
Kerti jácint Hyacinthus orientalis hagyma
Kikeleti téltemető Eranthis hyemalis gumó
Kikericsfajták Colchicum hagyma
Korai sáfrány Crocus chrysanthus hagymagumó
Nagyvirágú hármasszirom Trillium grandiflorum gyöktörzs (rizóma)
Odvas keltike Corydalis cava gumó
Olasz konytvirág Arum italicum gumó
Olasz sáfrány Crocus imperati hagymagumó
Óriás díszhagyma Allium giganteum hagyma
Perzsa kockásliliom Fritillaria persica hagyma
Pompás sáfrány Crocus speciosus hagymagumó
Tavaszi sáfrány Crocus vernus hagymagumó
Tőzike Leucojum hagyma
Tulipánhibridek Tulipa hagyma
Turkesztáni tulipán Tulipa turkestanica hagyma

Örök dilemma marad az alapvetően télálló, tavasszal virágzó dísznövények hagymáinak, gumójának stb. felszedése-nemszedése (pl. tulipán, nárcisz). A szakemberek és tapasztalt kertészek szerint azért érdemes legfeljebb kétévente ezeknek a növényeknek is felszedni a hagymáit, gumóit, mert fagymentes pihentetés nélkül ezekből a növényi szervekből néhány év után nem fejlődik egészséges virág (vagy egyáltalán nem nevel már virágot).

Tavasszal ismét kiültethetők a hagymák, gumók

Az őszi kerti munkákhoz kitartást és kellemes időt kívánok!

 

Kincsek, amiket az erdőben kell hagyni

2025. május 3. 05:40

Az erdőlátogatások során könnyen elragadhatja az embert a lelkesedés, ha valami nem mindennapi „kincsre” bukkan az avarban. Tudnunk kell azonban, hogy mi az, ami semmiképpen nem jöhet haza velünk az erdőből!

Elődeink tudása II. – köhögés és gyógynövények

2025. április 30. 05:40

A leggyakoribb „lábon kihordott” betegségeknek a különböző súlyosságú megfázások számítanak, amik miatt nem feltétlenül maradunk ki az iskolából vagy a munkából. A gyógyulásunkat, sőt még a betegség megelőzését is sok növény teája segítheti.

Gyűjtsük össze a konyhában a húsvéti tojásfestéshez a színezőanyagokat!

2025. április 18. 05:40

A természetes színezőanyagokkal elképesztően változatos húsvéti tojásokat festhetünk az ünnepre.

Kapcsolódjunk be a Tavaszi természetles programba!

2025. április 12. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület április 1-től ismét elindította a Tavaszi természetles országos programot, amelynek keretein belül önkéntesen becsatlakozhatunk az Egyesület munkájába.

Kisasszony hava

2018. augusztus 16. 14:33

Ha lesz, aki rászánja magát és elolvassa az akkor írottakat, sok tekintetben a mára alig változott „való világgal” szembesül: raktározás, árak, azonos minőség nagy tömegben, fémzárolt vetőmag használat.

Mindent a kakaóról

2020. január 19. 05:51

Melyik fajtájából készül a legfinomabb étcsokoládé? Milyen fajtáit és hol termesztik? Hogy néz ki maga a növény? Íme a kakaó!

Készítsünk csalánlevet a növényeink számára!

2022. május 30. 06:37

A csalánlé elriasztja a kártevőket, ha a növény levelére permetezzük, de kiváló zöldtrágyaként is alkalmazható, ha öntözéssel juttatjuk ki. Hogyan készítsük el otthon, és milyen töménységben alkalmazzuk?

Ismerjük meg a kertünkbe látogató madarakat! – Cinegefélék I.

2021. november 29. 07:36

Lassan kezdődik a téli madáretetés főidőszaka, amikor szárnyas vendégeinknek nagy szükségük van a segítségünkre. Használjuk ki az alkalmat, és figyeljük meg az etetőhöz érkezőket! Mely cinegefajokat fedezhetjük fel közülük? Ismerkedjünk meg közelebbről a széncinegével, a kékcinegével és a barátcinegével!