Ház, táj blog

Nem ugyanaz! Pázsit vagy gyep?

Agrofórum Online

Pontosan mi a helyes elnevezése a füvesített területnek? Mikor hívjuk az udvari vagy kerti fűtakarót gyepnek, és mikor pázsitnak? Mik a különbségek? Mikor érdemes gyepet telepítenünk, és mikor éri meg pázsitfű-magkeveréket választanunk?

Az összefüggő, gondosan ápolt fűtakaró a ház körül a pihenés, a játék, egy rögtönzött udvari piknik vagy sütögetés tereként, vagy a kerti tó és medence tökéletes helyeként is szolgálhat. Otthont adhat nemcsak a kerti bútoroknak, de a fás- és lágyszárú növényeink élettereként is szolgálhat.

Akár a gyep, akár a pázsit mellett döntünk, pár dolog vitathatatlanul közös bennük: a fűtakarót alkotó növények megkötik a levegőben szálló port, fokozzák a párologtatással a légkör páratartalmát, így közvetve a hőmérsékletet is szabályozzák, és befolyásolják a hőérzetünket, azonban összetételben és használatukban jelentősek az eltérések. Vegyük sorra, mi a különbség a pázsit és a gyep között, és ha még a füvesítés előtt állunk, vajon melyek azok a körülmények, amelyek segíthetnek bennünket a döntésben.

A zöld dekorszőnyeg: a pázsit

A pázsit olyan szőnyegszerű, összefüggő fűtakaró, amelyet vékony szálú és apró, finom levelű fűfajta vagy -fajták alkotnak. A pázsitot általában rövidebbre nyírják a gyepnél, és az utóbbinál több gondozást igényel: sok öntözést, tápanyagot és gyakori fűnyírást.

A dekoratív, egynemű szőnyegtakaró a pázsit

A pázsit telepítése csak akkor lehet sikeres, ha tápanyagban gazdag, aprómorzsás és gondosan előkészített talajba a célnak megfelelő fűmagkeveréket vetjük, és a megerősödött állományt a későbbiekben szakszerűen ápoljuk és rendszeresen pótoljuk a felhasznált tápanyagokat.

A telepítés történhet magvetéssel, előnevelt pázsitszőnyeggel vagy ún. gyeptéglázással. Az utóbbi esetben nem félrevezetésül írtam gyepet, ugyanis a kereskedelemben ezt a nevet kapta ez a „termék”, de az esetek 90 százalékában „pázsittégláról” van szó. A pázsitfű-magkeverékek esetében már igen széles termékpalettáról választhatunk az igényeknek megfelelően: létezik már szárazságtűrő, árnyéktűrő, kifejezetten dekorációs magkeverék és intenzívebb igénybevételre szánt magkeverék is.

Előfordulhat, hogy kevés az időnk arra, hogy magvetéssel alakítsunk ki zöldellő felületet, vagy éppen a mozgékony háziállatunk folyamatos jelenléte nem hagyja a füvet megerősödni – ebben az esetben alkalmazhatjuk a fent említett gyeptéglát vagy pázsitszőnyeget. A pázsitszőnyeg jellemzően olyan magkeverékből készül, amely a vetést követően rövid időn belül olyan erős gyökérzetet képez, amely telepítés után képes gyorsan összenőni a talajjal. A gyeptégla és a pázsitszőnyeg minden előnyével együtt jelentősen drágább megoldás a magvetésnél.

Érdemes olyan helyekre választani pázsitot, ahol kimondottan a díszítő cél a fontos. Így helyet kaphat a pázsit a ház bejárata környékén, közvetlenül a ház melletti vagy a ház előtti telekrészen is, a virágoskert előtt, díszfák és díszcserjék környezetében.

A tűrőképes sokféleség: a gyep

A gyep olyan zöld felület, amely a pázsitnál nagyobb tűrőképességű, kevesebb ápolást igényel, és az alkotó növényfajokat tekintve összetételében gazdagabb.

A kevesebb gondozást igénylő gyepet egyszikű és kétszikű növényfajok alkotják

A gyepet különböző egyszikű (fűfélék) és kétszikű növények (akár virágzó mezei növények) alkotják. Az egyszikű fajok többnyire szélesebb levelűek és erőteljesebbek, mellettük kaphatnak helyet a kétszikű pillangós vagy fészkes növények (pl.: százszorszép, fehér here, vörös here, közönséges cickafark, stb.).

Ha egy új telken vagy egy már meglévő ház régen ápolt udvarán megvizsgáljuk a takarónövényzetet, láthatjuk, hogy azt nagy eséllyel természetes gyep borítja. Környezetbarát szempontokból a kert létesítésekor meghagyható ez a természetes növényállomány (ha nem is az egész telken, de egy részén mindenképpen). Ide kapcsolódik az egyik nagy előnye a gyepnek a pázsittal szemben. A pázsit az elővilág szempontjából kevésbé hasznosítható, gyakorlatilag egy üde zöld „dísz-monokultúra”, míg a természetes gyeptakaró növényeit a beporzó rovarok serényen látogatják. Ezenkívül egy ritkábban nyírt fűtakaróban több rovar bújik meg, amelyekkel a kertben lakó madarak a fiókáikat etetik.

A pázsithoz hasonlóan a gyepet magkeverék, gyeptégla vagy gyepszőnyeg segítségével létesíthetünk. A pázsithoz hasonlóan többféle magkeveréket is kaphatunk gyep létesítéséhez. Léteznek virágos (pl.: százszorszép) fűmagkeverékek és „sport”-fűmagkeverékek is.

A sportoláshoz nagyobb taposástűrés szükséges a fűtakaró részéről – ehhez a nagyobb tűrőképességű gyep a megfelelő választás

A gyepet nagyobb taposástűrése miatt érdemes azokra a telekrészekre gyepet telepítenünk, amelyeken jellemzően nagyobb igénybevételre számíthatunk: a gyerekek játékteréül szolgáló helyekre, a homokozó környékére, a kutya vagy egyéb háziállat életterére, kerti események (pl.: grillezés, piknik) színterére, és nem utolsó sorban olyan telekrészeken is, ahol lehetőségünk van támogatni az élővilágot egy kis „ősgyeppel”.

Üde, zöld és élményekben gazdag gyönyörű nyarat kívánok Mindenkinek!

Kapcsolódó cikkek:

Kapcsolódjunk be a Tavaszi természetles programba!

2025. április 12. 05:40

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület április 1-től ismét elindította a Tavaszi természetles országos programot, amelynek keretein belül önkéntesen becsatlakozhatunk az Egyesület munkájába.

Helyezzünk ki fészekalapanyagot a madaraknak!

2025. április 8. 05:40

A megfelelő fészekanyag összegyűjtése energia- és időigényes feladat a kertünkben fészkelő madarak számára is, éppen ezért már ezekben a hetekben is kevesebb idejük van a leendő madárszülőknek eleség után nézniük.

Gilisztakomposzt előállítása otthon, egyszerűen II. rész

2025. március 28. 05:40

Milyen hibák miatt válhat büdössé a komposzt? Mit szabad adni a gilisztáknak, és mi tilos?

Március 22. - egy napon a Víz világnapja és a Föld órája

2025. március 22. 06:40

Idén különleges alkalom március 22., ugyanis a mindenkori Víz világnapja egy napra esik a Föld órájának napjával. Ez utóbbit minden évben március 3. szombatjára hirdeti meg a Természetvédelmi Világalap (WWF) nemzetközi szervezete.

Milyen fűmagot válasszunk?

2021. március 12. 08:43

Kertünkben füvesítést, új fű telepítését tervezzük.

Gondoskodás a gyepről forróságban és más extrém időjárási viszonyok között

2024. július 16. 16:10

Ha az időjárás túlzott, extrém magas hőmérsékletet hoz, érdemes megfontolni a gyep nyírásának ideiglenes elhalasztását, amíg a környezeti feltételek nem javulnak.

Lemosó permetezés: nem lehet tovább várni

2019. március 5. 11:01

Az átlagosnál melegebb, de száraz időben jelentősen felgyorsult a gyümölcsfák fejlődése. Néhány nap alatt megduzzadtak a rügyek, elsőként a fekete ribiszkén, majd a mandula és a kajszi virágrügyei kezdtek piroslani.

Mitől pusztult ki foltokban az ápolt gyep?

2022. szeptember 29. 04:36

Ápolt gyepem foltokban elsárgult, majd kipusztult. A foltot felbontva pajorokat, lárvákat találtunk. Gondolom azok rághatták el a fűszálak gyökerét. Mik okozhatják a kárt és hogyan lehet kivédeni?