Címke: Csócsárló

csócsárló

Szakcikkek / Határszemle

Téli csócsárlókártétel nyomai a gabonatáblákon

2023. március 11.

A „Határszemle” rovatban az ősz során már szóba került a gabonafutrinka lárvájának, a csócsárlónak az őszi kalászosokban jelentkező kártétele. E kártevő esetében megvan az elméleti lehetősége annak, hogy enyhe időjárás esetén a tél során is folyamatosan károsításon. Ahogyan ez az elmúlt télen is történt!

Szakcikkek / Határszemle

Csócsárolókártétel az őszi kalászosokban

2022. október 13.

Érdemes a védekezésre olyan készítményt választani, amelynek hatása több napig is fennáll, mint például a mikrokapszulázott piretroid termékeké.

Növényvédelmi előrejelzés / Növényvédelmi előrejelzés

Napokon belül megjelenhetnek a vetésfehérítő bogarak

2020. március 4.

Az idei esztendő első két hónapjának időjárása csapadék szempontjából kísértetiesen hasonlít 2019-es év januárjára és februárjára. Akkor és most is csapadékban szegényesen telt el az első két hónap, így most az eddig lehullott eső (mert hó nemigen fordult elő), eső miatt már-már szárazság körvonalazódott ki. Március első napjai csapadékkal indultak, így elhárult a közvetlen veszély és reméljük a csapadékban gazdag folytatást.

Növényvédelmi előrejelzés / Növényvédelmi előrejelzés

Erős a levéltetvek kártétele - nagy az esélye a vírusfertőzések átadásának

2019. november 5.

A növények fejlődésével párhuzamosan az őszi káposztarepcében, az árpában és a búzában egyaránt erős levéltetű-fertőzés kialakulásának lehetünk szemtanúi.

Növényvédelmi előrejelzés / Növényvédelmi előrejelzés

Növekszik a bolharágás kártétele az őszi káposztarepcén

2019. október 1.

A repce állományokon folyamatosan kelnek a fiatal repcedarázs álhernyók, hiszen a darazsak már a növények kelése óta repkednek a táblák fölött, várva az első növényekre.

Szakcikkek / Növényvédelem

Kellemetlen őszi meglepetés: a csócsárló

2018. október 7.

A gabonafutrinka (Zabrus tenebrioides) régóta ismert Magyarországon, mint a kalászos gabonák fiatalkori károsítója, előfordulásával szinte minden évben számolni kell. A kártevő számára döntő jelentőségű, hogy a peterakás idején milyen az időjárás, talál-e megfelelő, kellően nedves talajt.

Növényvédelmi előrejelzés / Növényvédelmi előrejelzés

Folyamatosan halad a vetés, de már megjelentek a károsítók is

2018. október 3.

Néhány térségben már elkezdődött az őszi árpa és az őszi búza kelése, de az aratással párhuzamosan folyamatosan végzik a többi területen is a vetést.

Növényvédelmi előrejelzés / Növényvédelmi előrejelzés

Őszi kalászos növények vetése előtt mérjük fel a talajlakó kártevőket!

2018. szeptember 25.

Az őszi kalászos növények tekintetében nagy területen kerül vetőmag a földekbe önmaga után. A kalászos gabonákat általában jó talajlakó kártevő „nevelő” növényeknek tekinthetjük.

Növényvédelmi előrejelzés / Növényvédelmi előrejelzés

Növényvédelmi előrejelzés: Itt az őszi eső, de mi lesz a vetéssel?

2016. október 13.

A repce kelésének időszakában azonnal megkezdődött a bolhák intenzív betelepedése, majd társult hozzájuk a repcedarázs is