Amikor 1955-ben Krámer Mihály megtervezte, majd még az év őszén elindította kétévenkénti váltással kukoricát és búzát nevelő, parcella szerint minden évben pontosan ugyanoda visszakerülő trágyázási tartamkísérletét Martonvásáron (az 1. képen a középső, szélesebb elválasztó sávtól jobbra látható 12 blokkban), bizonyára soha nem gondolt arra, hogy az…
Lapszám:
2019 szeptember
Év:
2019
Hónap:
szeptember
2019. május 30.
A konferencia fő témája ez alkalommal a „A búza tápanyagellátása - a sikeres termesztés kulcseleme” volt. Versenyképes-e a magyar búza? Mi várható a búzapiacon?
2019. február 9.
A szerzők azokra, az agrotechnikai eljárásokban rejlő ki nem használt tartalékokra hívják fel búzatermesztők figyelmét, amelyek a magasabb hozam elérést segítik elő. Részletesen elemzik a sokéves tartamkísérletek alapján a vetésidő, a tőszámsűrűség és a nitrogén-utánpótlás hatását a terméseredmények alakulására.
2019. január 5.
A tartamkísérleteket bemutató cikk második részéből többek között megtudhatjuk azt is, hogy a megfelelő tápanyagellátás jelentősen befolyásolja a szántóföldi növények vízhasznosítását. A tartamkísérleti eredmények felhasználásával növényi modellek (extenzív, mérsékelt, átlagos, intenzív) alakíthatók ki, melyek összehasonlítását mutatja be a Szerző búzánál és kukoricánál.
Elég visszaidéznünk a mögöttünk maradó esztendő nyári szárazságát, április végi havas hidegét, az esős 2010 őszének költségduzzasztó szárítási igényét. S ha visszagondolunk 2006 végének csapadékínségére, és 2007 hazai 3,73 tonnás hektáronkénti eredménytelenségére, bizony a laikus is könnyen beláthatja, hogy azért még a tél is beleszól a tengeri…
Lapszám:
2018. március - Extra 75.
Év:
2018
Hónap:
március