Házikert

5 sziklakerti növény: szívós szépségek napos helyre

Agrofórum Online

Ha ön is szeretné kihasználni a kert napos, szárazabb részeit, a sziklakert ideális megoldás lehet. Nem mindegy azonban, hogy milyen növényeket választ, hiszen a sziklás, gyors vízelvezetésű talajhoz különleges igényekkel rendelkező fajokra van szükség.

Összeszedtem öt olyan strapabíró és mutatós növényt, amelyek nemcsak jól érzik magukat sziklakerti körülmények között, hanem akár egész évben díszítik is a kertet.

Sárga ternye

A sárga ternye (Aurinia saxatilis) az egyik leglátványosabb évelő növény, amelyet bátran ajánlott sziklakertbe ültetni, különösen akkor, ha napos, szárazabb fekvésű területet szeretne virágpompával megtölteni.

Kifejezetten jól fejlődik napos fekvésben, ahol a talaj jó vízáteresztő képességű, akár kavicsos vagy köves is lehet.

A pangó vizet nem tűri, ezért fontos, hogy olyan helyre telepítse, ahol az esővíz gyorsan elvezetődik,  ez lehet például egy lejtős terület vagy egy jól drénezett ágyás. Az ideális talaj lazább szerkezetű, meszes és tápanyagban mérsékelten gazdag.

Ültetéskor ügyeljen arra, hogy a töveket ne ültesse túl sűrűn, mivel a növény hajlamos terjeszkedni, és idővel teljes felületeket képes beborítani.

Gondozása kevés odafigyelést igényel, de az elnyílt virágok visszavágásával serkenthető a bokrosodás és megőrizhető a rendezett megjelenés. Öntözni csak a legszárazabb időszakokban szükséges, mivel a túlzott víz a gyökérrothadáshoz vezethet.

Télálló növényként hazánk éghajlatán különösebb védelem nélkül is átvészeli a hideg hónapokat, így évről évre egyre dúsabban virágzik.

Keskenylevelű kakukkfű

A keskenylevelű kakukkfű (Thymus serpyllum) az egyik legsokoldalúbb és legkedveltebb sziklakerti növény, amely nemcsak dekoratív, hanem illatos, aromás leveleivel a kert hangulatát is gazdagítja.

Ez az alacsony termetű, terjedő növekedésű évelő gyógynövény kiváló talajtakaró, amely gyorsan benövi a sziklák közötti réseket és a kavicsos területeket.

Nyáron apró, rózsaszín vagy lila virágokat hoz, amelyek mágnesként vonzzák a méheket, lepkéket és más hasznos beporzókat, ezzel támogatva a kert ökológiai egyensúlyát.

A napos fekvést kedveli, és kifejezetten jól érzi magát száraz, laza szerkezetű, gyenge tápanyagtartalmú talajban. A sziklás, gyors vízelvezetésű talaj kifejezetten előnyös számára, mivel nem viseli el a pangó vizet.

Ne trágyázza túl a növényt, mivel ez előnytelenül befolyásolhatja aromáját és kompakt formáját. A telepítésnél ügyeljen arra, hogy legalább 20-30 cm helyet kapjon oldalirányban, mert hajlamos gyorsan terjedni.

Gondozása egyszerű: a virágzás után enyhe visszavágással megőrizheti a bokros, rendezett formáját, és serkentheti az új hajtások fejlődését.

Öntözni csak hosszabb aszályos időszakokban szükséges, mivel rendkívül szárazságtűrő. Télálló növény, így a hideg hónapokat is jól átvészeli, különösebb védelem nélkül.

Kerti varjúháj

A kerti varjúháj (Hylotelephium spp.) kiválóan alkalmazkodik a száraz, gyenge tápanyagú talajhoz, így megfelelő választás sziklakertbe. Vastag, húsos levelei jól tárolják a vizet, így öntözést ritkán igényel, és kiválóan tűri a nyári hőséget.

Napos fekvésben fejlődik a legszebben, késő nyáron és ősszel rózsaszín virágaival pedig vonzza a beporzókat. Ültetéskor ügyeljen a jó vízelvezetésre, mert a pangó víz gyökérrothadáshoz vezethet.

Kúszó lángvirág

A kúszó lángvirág (Phlox subulata) alacsony termetével és szőnyegszerű növekedésével gyorsan beborítja a talajt, így nem is kérdés, hogy alkalmas-e a sziklakertbe. Tavasszal lenyűgöző virágtömeget hoz, a fehértől a rózsaszínen át a liláig sokféle színben pompázik.

Napos fekvést és jó vízelvezetésű, laza talajt igényel, mert a pangó víz károsítja a gyökereit. Aszálytűrő, ezért kevés öntözést igényel, illetve virágzás után némi visszavágással serkentheti bokrosodását is.

Ültetéskor hagyjon elegendő helyet a terjedéshez, mert a növény gyorsan terjed, és így lesz lehetősége szőnyegszerűen befutni a sziklák közötti teret.

Kékpárna

A kékpárna (Aubrieta deltoidea) kiválóan alkalmas sziklakertbe, mivel alacsony növekedésű, terjedő évelő, amely tavasszal élénk lila vagy kék virágszőnyeget képez. Legjobban napos fekvésben fejlődik, ahol a talaj jó vízáteresztő képességű, laza szerkezetű és tápanyagban szegény.

A túl nedves, kötött talajt kerülje, mert hajlamos a gyökérrothadásra. Jól tűri a szárazságot, így csak hosszabb aszály idején öntözze.

A virágzás után pedig ha visszavágja, megőrizheti kompakt formáját, és támogathatja új hajtásait. Ültetéskor biztosítson elegendő helyet a terjedéshez, mert a növény idővel sűrűn beborítja a sziklák közötti teret.

Képek: Pixabay.

Árnyéktűrő balkoncsodák: virágok és díszlevelek

2025. május 10. 13:10

Árnyékos erkélye van? Ezek a növények nemcsak túlélnek, de színes virágokkal vagy dekoratív levelekkel díszítenek egész nyáron.

Szamóca legjobb társnövényei: így lesz bő a termés

2025. május 9. 13:10

A jól megválasztott növénytársak nemcsak segítik a szamóca fejlődését, de a kártevők ellen is természetes védelmet nyújtanak.

Tavaszi kert gondozása: eszközök és trendek

2025. május 8. 14:10

Szakértők szerint egy 30-100 négyzetméteres kis konyhakertet már heti néhány óra munkával szépen karban lehet tartani.

Tiszafa: sokan félnek tőle, pedig értékes örökzöld

2025. május 8. 05:40

Érdemes közelebbről megismerkedni a tiszafával, ezzel a különleges örökzölddel, mert sok előnyös tulajdonsága révén kincs lehet a kertjében.

TOP 5 sziklakerti évelő

2021. április 14. 14:43

Az évelők és a sziklakerti évelők népes családjában könnyen eltévedhetünk, így most elhoztam a számomra TOP 5 sziklakerti évelőt, amit érdemes megvásárolnod, mert szinte minden kertben megállják a helyüket.

Mire figyeljünk sziklakertünk kialakításakor?

2018. október 29. 09:07

A sziklakertek is alapos tervezést igényelnek, létrehozásuk komoly munkát jelent, erős fizikumot, és a terület méretétől függően több embert és napot kívánhat. Ám a befektetett munkát hosszú távon meghálálja egy semmihez sem fogható, természetes és üdítő látvány: egy kis hegyvidéki hangulat a közvetlen környezetünkben.

Így építsünk látványos sziklakertet!

2023. augusztus 30. 05:40

A sziklakertnek jó esetben természetes hatást kell tükrözni: mint egy sziklagyep például, vagy egy hegyvidéki táj.

Unalmas kőfalak: így növényesítsük be őket!

2023. július 1. 05:36

Sok kertben szokott kérdésként felmerülni, hogy egy épített kőfalat hogyan lehet dekoratívabbá tenni. Lássuk most, hogy mit is tehetünk?