Házikert

A tavasz első hírnökei és az aktuális kerti munkák

Agrofórum Online

Éled a kert és máris itt a nyakunkon a tavasz. Szerintem sokan örülnek neki, hogy eltűnik hamarosan a borongós és sötét téli időszak, és lesben állnak már, mikor mehetnek ki a kertbe dolgozni. Így van ez velünk kertészekkel is, hiszen a tél a kertészeknek sem annyira aktív időszak, mint a tavasztól a betakarítás végig szokott lenni. Nézzük melyek az első hírnökei a tavasznak!

Hetek óta megjelentek az első hóvirágok már. Ilyenkor ez mindig azt jelenti, hogy a télnek hamarosan tényleg vége, hiszen éled a természet. Nálunk (Alföld közepe, Homokhátság) már bújnak a nárciszok, krókuszok, jácintok is, de már a botanikai tulipánok is megjelentek a mulcsréteg között. Ez még azért nem a tavasz, de jó eséllyel azt jelenti, hogy hamarosan itt a jó idő.

Ilyenkor az ágyásokat még nem bolygatom. Ha nagyon gyomlálhatnékom van, akkor már elkezdem kicsit legalább a gyomot kiszedegetni, úgyis kell a tyúkhúr is a baromfiudvar népének.

Például így február végén, március elején szoktam az olyan díszágyásokba, melyek igénylik, bejuttatni a granulált hosszú hatású műtrágyát is. Homoktalaj lévén igen gyenge a talajunk, pedig folyamatosan komposztálunk is.

A komposztot is elkezdjük ráhordani az évelőágyásokra, hogy idővel majd egy humuszban gazdag talaj legyen mindenhol.

Ha eddig nem tettük meg, akkor itt az idő a karbantartásokra is: nézzük át a benzinmotoros gépeket, hogy minden rendben van-e velük, vagy nézzük végig a szerszámokat, élezzük meg az ollókat, késeket, hogy amint lehet, már tudjunk dolgozni.

Már bújnak elő a krókuszok is, készülhetünk a tavaszi kerti munkákra! (fotó: Pixabay)

Időjárásfüggő, de ha sokáig nem jön majd most tavaszi csapadék, akkor viszont az öntözés is időszerű lesz. Persze nem úgy, mint nyáron, nem kell órákig öntözni, de elkélhet a kertben már egy-két helyen egy alapos öntözés. Főleg, ha a veteményesnél magágyat készítünk elő. A ráterített komposztot öntözzük be, hogy ne száradjon ki.

Az évelőágyás sem tétlenkedik

Az élvelőágyásban az első hírnökök nálunk mindig a Sedum fajok (varjúháj), melyek elkezdenek már friss leveleket hozni. Még csak megbújva ugyan, de az évelő őszirózsák is kibújni látszanak, viszont ezek fagyérzékenyebbek, így érdemes azért még kis mulcstakarást tenni rájuk a biztonság kedvéért. Ha ilyen melegek lesznek, akkor a rózsák rügyei is biztos megpattannak, pont ezért legyünk türelemmel még, ami a metszéseket illeti.

A virágzó díszcserjéknél sem kell még metszeni, várjuk meg vele a valódi tavaszt, olyan március közepét, mert akkor már időszerűbb lesz, de ha netán áprilisban metszünk majd, az sem probléma.

Ha mindenáron kint dolgoznánk már, akkor a boglárkacserje elhalt hajtásait ki lehet már vágni tőből. Elhalt hajtásnak számít az, ami nem életerős zöld, hanem elbarnult és törik. Ez szemmel is jól beazonosítható kezdőknek is. Ugyanígy a többi díszcserjénél is első körben az elhalt ágrészeket vágjuk vissza.

Csalántrágya készítése: természetes tápanyag a kertnek

2025. április 21. 13:10

A csalántrágya (csalánlé) egyre népszerűbb a környezettudatos kertészek körében. Egyszerűen elkészíthető, teljesen természetes és rendkívül hatékony.

Miért praktikus a hügelkultur?

2025. április 21. 05:40

Egyre több kertben építenek dombágyást (hügelkultur), melynek sok előnye van, főleg most a változó klímaviszonyok mellett. Lássuk az előnyeit!

Nefelejcs vetése és ápolása: így kerülje el az elburjánzást!

2025. április 20. 13:10

A nefelejcs nemcsak bájos, de hálás növény is – néhány egyszerű lépéssel hosszú hetekig élvezheti virágpompáját a kertben.

5 sziklakerti növény: szívós szépségek napos helyre

2025. április 19. 16:10

Összegyűjtöttünk öt olyan strapabíró és mutatós növényt, amelyek nemcsak jól érzik magukat sziklakerti körülmények között, hanem akár egész évben díszítik is a kertet.

Kevesebb a nitrogén, de ettől még nem dőlhetünk hátra

2022. február 17. 10:05

Az őszre kirobbant műtrágya-helyzet miatt gyorsan kellett dönteni a vetésforgó összeállításában és az inputanyag-vásárlásban, vagy éppen nem vásárlásban. Minden lehetőséget mérlegelve sok gazdálkodó úgy döntött, hogy megnöveli a vetésszerkezetében azon növények arányát, melyek kevesebb nitrogénnel is beérik, így több helyen nőni fog a napraforgó és szója vetésterülete. Ami még erősítheti a döntésüket, hogy a hazai és a világpiacon továbbra is nagy a kereslet mindkét növény iránt, stabilan, magas áron értékesíthetőek.

Nagyobb figyelmet kell fordítani az okszerű műtrágyázásra - Yara Nap konferencia, 2019

2019. január 29. 09:14

A konferencia egyik témája volt a digitális megoldások kérdése a mezőgazdaságban, különös tekintettel a tápanyagellátási technológiákra, továbbá az előadások a takarmánynövények – fókuszban a kukorica és a szója – tápanyag-gazdálkodási kérdéseit érintették, de szó volt az aktuális műtrágyapiaci trendekről is.

Talajdegradációs folyamatok: talajsavanyodás

2022. február 9. 04:36

A talajok kémhatásának jelentősége közvetlen és közvetett úton is megmutatkozik a mezőgazdaságban. A talajsavanyúság káros hatással van a tápanyagok felvehetőségére.

Változik a termésnövelő anyagok engedélyezési rendszere

2020. május 4. 12:38

A jogszabály a legtöbb országban a jelenleginél szigorúbb, ugyanakkor a magyarországihoz képest kifejezetten lazább követelményeket ír elő.