Házikert

A tavasz első hírnökei és az aktuális kerti munkák

Agrofórum Online

Éled a kert és máris itt a nyakunkon a tavasz. Szerintem sokan örülnek neki, hogy eltűnik hamarosan a borongós és sötét téli időszak, és lesben állnak már, mikor mehetnek ki a kertbe dolgozni. Így van ez velünk kertészekkel is, hiszen a tél a kertészeknek sem annyira aktív időszak, mint a tavasztól a betakarítás végig szokott lenni. Nézzük melyek az első hírnökei a tavasznak!

Hetek óta megjelentek az első hóvirágok már. Ilyenkor ez mindig azt jelenti, hogy a télnek hamarosan tényleg vége, hiszen éled a természet. Nálunk (Alföld közepe, Homokhátság) már bújnak a nárciszok, krókuszok, jácintok is, de már a botanikai tulipánok is megjelentek a mulcsréteg között. Ez még azért nem a tavasz, de jó eséllyel azt jelenti, hogy hamarosan itt a jó idő.

Ilyenkor az ágyásokat még nem bolygatom. Ha nagyon gyomlálhatnékom van, akkor már elkezdem kicsit legalább a gyomot kiszedegetni, úgyis kell a tyúkhúr is a baromfiudvar népének.

Például így február végén, március elején szoktam az olyan díszágyásokba, melyek igénylik, bejuttatni a granulált hosszú hatású műtrágyát is. Homoktalaj lévén igen gyenge a talajunk, pedig folyamatosan komposztálunk is.

A komposztot is elkezdjük ráhordani az évelőágyásokra, hogy idővel majd egy humuszban gazdag talaj legyen mindenhol.

Ha eddig nem tettük meg, akkor itt az idő a karbantartásokra is: nézzük át a benzinmotoros gépeket, hogy minden rendben van-e velük, vagy nézzük végig a szerszámokat, élezzük meg az ollókat, késeket, hogy amint lehet, már tudjunk dolgozni.

Már bújnak elő a krókuszok is, készülhetünk a tavaszi kerti munkákra! (fotó: Pixabay)

Időjárásfüggő, de ha sokáig nem jön majd most tavaszi csapadék, akkor viszont az öntözés is időszerű lesz. Persze nem úgy, mint nyáron, nem kell órákig öntözni, de elkélhet a kertben már egy-két helyen egy alapos öntözés. Főleg, ha a veteményesnél magágyat készítünk elő. A ráterített komposztot öntözzük be, hogy ne száradjon ki.

Az évelőágyás sem tétlenkedik

Az élvelőágyásban az első hírnökök nálunk mindig a Sedum fajok (varjúháj), melyek elkezdenek már friss leveleket hozni. Még csak megbújva ugyan, de az évelő őszirózsák is kibújni látszanak, viszont ezek fagyérzékenyebbek, így érdemes azért még kis mulcstakarást tenni rájuk a biztonság kedvéért. Ha ilyen melegek lesznek, akkor a rózsák rügyei is biztos megpattannak, pont ezért legyünk türelemmel még, ami a metszéseket illeti.

A virágzó díszcserjéknél sem kell még metszeni, várjuk meg vele a valódi tavaszt, olyan március közepét, mert akkor már időszerűbb lesz, de ha netán áprilisban metszünk majd, az sem probléma.

Ha mindenáron kint dolgoznánk már, akkor a boglárkacserje elhalt hajtásait ki lehet már vágni tőből. Elhalt hajtásnak számít az, ami nem életerős zöld, hanem elbarnult és törik. Ez szemmel is jól beazonosítható kezdőknek is. Ugyanígy a többi díszcserjénél is első körben az elhalt ágrészeket vágjuk vissza.

Gyomok a gyepben? + videó

2025. április 1. 16:30

A házikertek gyepe ritkán áll kizárólag fűfélékből. Videónkban a gyepet gazdagító egyéb gyomok, lágyszárúak kapcsán kapunk tanácsokat.

Vérszilva ültetése tavasszal: időzítés, hely és talajtippek

2025. április 1. 13:10

A látványos rózsaszín virágaival és egész évben díszítő bordó lombjával egyedi hangulatot varázsol a kertekbe.

Ideje véget vetni a leander teleltetésének!

2025. április 1. 05:40

A teleltetés után a gondos előkészítésnek köszönhetően a leander egészségesen fejlődhet és nyáron gyönyörű virágokkal hálálhatja meg a törődést.

Készüljünk a tafrina elleni védekezésre!

2025. március 31. 14:10

A változékony, csapadékban gazdag, hűvös tavaszi időjárás kiváló fertőzési alapot képez a tafrina gomba számára.

Folytatódott a műtrágyák árának ugrásszerű emelkedése

2022. július 18. 06:16

A leginkább a nitrogénműtrágyák ára nőtt, közel 3,5-szer kerültek többe, mint egy évvel ezelőtt.

Hogyan csökkentheti nitrogén veszteségét? Stabilizált műtrágyákkal!

2018. október 23. 09:37

A nitrogén rendkívül mobilis tápelem, nagy része elveszik kimosódással vagy ammóniaként elillanva. Az EuroChem saját fejlesztésű technológiáival csökken a nitrogén kimosódás, gazdaságosan növelhető a terméshozam, a termés minősége, és a bevétel.

Változik a termésnövelő anyagok engedélyezési rendszere

2020. május 4. 12:38

A jogszabály a legtöbb országban a jelenleginél szigorúbb, ugyanakkor a magyarországihoz képest kifejezetten lazább követelményeket ír elő.

Drága a műtrágya? Talajvizsgálattal tudatosan spórolhat

2025. január 8. 09:40

A talajvizsgálatot sokan felesleges kiadásnak tartják, pedig megalapozza a precíz tápanyagpótlást, amivel optimalizálhatja a bevételeit a termelő.